ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Weekend z modowaniem – AOKP Jelly Bean

Autor: Piotr Andrzejewski Kategoria: Artykuły

Witam serdecznie w nowym odcinku z serii „Weekend z modowaniem”! Ostatnim razem przyjrzeliśmy się bliżej niezwykle popularnemu CM10 i sprawdziliśmy co sprawia, że ten ROM jest tak często wybierany przez miłośników Androida. Tematem dzisiejszego wydania będzie jeden z największych konkurentów CyanogenMod, czyli ROM znany jako AOKP. W przeszłości już raz omawialiśmy to oprogramowanie na łamach WzM, ale wówczas bazowało ono na Androidzie 4.0 IceCream Sandwich. Najnowsze wydanie AOKP oparte jest na kodzie źródłowym czystego Androida 4.1.2 Jelly Bean i wprowadza kilka interesujących nowości. Przyjrzyjmy się więc bliżej, jakie możliwości oferuje ten ROM.

Słowem wstępu wspomnijmy, że nazwa AOKP (Android Open Kang Project) nawiązuje bezpośrednio do skrótu AOSP, oznaczającego czysty kod Androida wydawany przez Google. Kluczem do zrozumienia idei AOKP jest wyraz „kang” w wolnym tłumaczeniu oznaczający kopiowanie pracy innych programistów i używanie jej jako własnej (potocznie mówiąc – zrzynanie). Wiąże się to z historią tego ROM-u, który początkowo wiele swego kodu „zapożyczył” od bardziej znanego CyanogenModa. Początkowo nazwa AOKP została wymyślona jako żart, lecz z czasem przyjęła się i jest używana do dziś. Ilość wspieranych urządzeń jest mniejsza, niż w przypadku znacznie większego CM, lecz AOKP jest już dostępny na większość najpopularniejszych smartfonów i tabletów.

Podczas wstępnej konfiguracji ROM-u możemy zdecydować, czy chcemy korzystać z domyślnego launchera Androida, czy też popularnego Nova Launcher, będącego częścią systemu. Pod względem wizualnym programy te są niemal identyczne, a na pierwszy rzut oka nasze pulpity będą wyglądały niemal identycznie w obydwu przypadkach. Nova Launcher ma jednak tę przewagę, że posiada bardzo szerokie możliwości konfiguracji, dzięki którym możemy dostosować jego zachowanie do naszych potrzeb. Ilość pulpitów domyślnie wynosi pięć, jednak wedle potrzeby można ich liczbę zwiększyć aż do dziewięciu, bądź zredukować nawet do jednego ekranu. Program umożliwia też modyfikację animacji przejścia ekranu, edycję rozmiaru siatki ikon na pulpicie i znacznie więcej. Nova Launcher oferuje więc praktycznie wszystkie funkcje, których możemy oczekiwać, a dostęp do bardziej zaawansowanych ustawień, jak na przykład edycja gestów, dostępujemy po zakupieniu płatnej wersji programu.

AOKP umożliwia swobodne konfigurowanie niemal każdego elementu interfejsu. Wszystkie najważniejsze opcje zostały zgromadzone w ustawieniach, w zakładce ROM Control.

W sekcji powiadomień dostępne są przełączniki najważniejszych funkcji systemowych, które mogą być prezentowane w dwóch różnych stylach. Ich ilość i kolejność jest zależna wyłącznie od naszej woli. Na górnej belce systemowej wskaźnik baterii może być wyświetlany zarówno w formie tekstowej, jak i graficznej. Warto też dodać, że AOKP obsługuje wszystkie funkcje powiadomień z Androida 4.1.2, w tym rozszerzalne komunikaty.

Ekran blokady w AOKP prezentuje się identycznie, jak w czystym Androidzie 4.1, z tą różnicą, że użytkownik otrzymuje możliwość skonfigurowania niektórych elementów. Podczas odblokowywania możemy mieć dostęp nawet do ośmiu szybkich skrótów – na przykład do ulubionych aplikacji, bądź też do ustawień systemowych. Co ciekawe, przeciwieństwie do CM10, AOKP umożliwia podpięcie do ekranu blokady skrótu przełączania naszego urządzenia w tryb wibracji. Poza tym dla ekranu blokady możemy przypisać oddzielną tapetę, w razie potrzeby istnieje tez opcja wyświetlania aktualnej pogody i najbliższego wydarzenia z kalendarza. W AOKP odnajdziemy mnóstwo opcji konfiguracji belki nawigacyjnej z przyciskami systemowymi, która powoli staje się coraz popularniejsza w smartfonach z Androidem. Co ciekawe, istnieje też opcja aktywowania belki nawigacyjnej w smartfonach, które wyposażone są w fizyczne przyciski do obsługi systemu. Dostępna jest też funkcja, kojarzona głównie z ROM-em Paranoid Andorid, która umożliwia uruchomienie na naszym urządzeniu Androida w trybie tabletowym. Działanie tego rozwiązania nie zostało jednak dostosowane zbyt dobrze, a w moim przypadku po zmienieniu UI system stawał się praktycznie nieużyteczny, layout rozjeżdżał się, a na ekranie widać było tylko część interfejsu. Z CyanogenMod zapożyczono natomiast silnik umożliwiający wgrywanie różnych skórek, motywów, zmieniających wygląd i kolorystykę systemu. W Sklepie Play dostępne są dziesiątki darmowych skórek, kompatybilnych z AOKP. W skład ROM-u wchodzą wszystkie standardowe aplikacje systemu Android i są to wyłącznie niezbędne programy, więc w nasze ręce podany jest bardzo lekki pakiet oprogramowania, wyposażony wyłącznie w podstawowe funkcje. AOKP będzie więc świetnym wyborem dla osób narzekających na zasobożerność i przeładowanie zbędnymi aplikacjami takich nakładek, jak Sense, czy TouchWiz. ROM ten to bardzo ciekawa alternatywa wobec popularniejszego CyanogenMod, choć odrobinę uboższa w niektórych elementach. Mimo to każdy miłośnik modyfikowania Androida powinien dać szansę AOKP, gdyż ten ROM daje wszystko, co najlepsze w czystym Androidzie 4.1 Jelly Bean oraz szerokie możliwości konfiguracji.  

Sprawdź najnowsze wpisy