ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[Poradnik/Film] Stwórzmy ze starego smartfona lub tabletu inteligentne lustro!

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły
smart mirror inteligentne lustro poradnik jak zrobic

Elektronika tak naprawdę otacza nas na każdym kroku. Jednak ta się zużywa, a my wymieniamy ją na nowsze modele. Co robimy ze starymi urządzeniami? W najlepszym wypadku je sprzedajemy i dalej dzielnie służą, ale najczęściej zajmują one miejsce w szufladach. W takim razie wykorzystajmy je i dajmy im nowe życie.

Z pewnością wielu z Was widziało nie jeden film czy też zdjęcia inteligentnych luster, które wciąż odbijają nasze oblicze, ale dodatkowo raczą nas informacjami o pogodzie, najnowszymi wiadomościami czy też po prostu miłymi zwrotami w poniedziałkowy poranek. Jednak jak stworzyć taki gadżet? Nic prostszego, ale trzeba zacząć od zebrania najważniejszych materiałów. Potrzebować będziemy:

  • dwukierunkowego lustra (fenickie), najlepiej akrylowe;
  • smartfon lub tablet z jak najlepszym wyświetlaczem (kontrast, czerń);
  • czarny karton lub inny możliwie najciemniejszy element do osłonięcia lustra.

Do tego dołóżmy taśmę dwustronną, nożyczki i odrobinę cierpliwości. Jak docelowo będzie wyglądać takie lustro to tylko zależy od Waszych potrzeb i oczywiście od Waszego gustu. Tym samym pomijam wszelkiego rodzaju ramki, które możecie sami dobrać do wystroju wnętrza, w którym taki gadżet postawicie.

lustro weneckie fenickie inteligentne

Teraz trochę teorii. Jak działa dwukierunkowe lustro? Zapewne znacie je lepiej z dopiskiem „weneckie”, ale fachowo nazywa się je „fenickim”. Z jednej strony widzimy, tradycyjnie, nasze odbicie i wszystkiego, co nas otacza, a z drugiej mamy wrażenie, że jest to szkło. To oczywiście wiecie. Jednak oświetlając obiekt zlokalizowany właśnie po tej drugiej stronie stanie się on widoczny także „w lustrze”. Właśnie z tej właściwości korzystają inteligentne lustra: zjawisko odbicia światła.

inteligentne lustro aplikacja home mirror

Teraz do dzieła. Przygotujmy smartfona lub tablet. Trzeba wybrać aplikację, która będzie przedstawiać interesujące nas informacje poprzez kontrast odwrotny – białe znaki na ciemnym tle. Tutaj ujawnia się fakt, że najlepiej wybierać modele z ekranami AMOLED. Niepodświetlana czerń nie będzie psuła ostatecznego efektu. Samych programów jest jak na lekarstwo toteż w przypadku Androida jednymi z najpopularniejszych propozycji są Home Mirror (Klik!) lub Wall Mirror (Klik!). Obie aplikacje są darmowe. Zależnie od urządzenia jakim dysponujecie możecie poszukać również dedykowanego oprogramowania i taki Nexus 7 pod tym względem jest najlepszym przykładem.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oLpwJAphU7Y[/youtube]

Skoro już mamy wybrane urządzenie, aplikację i lustro to przystępujemy do montażu, który jest banalnie prosty. Wybieramy miejsce, w którym chcemy oglądać prezentowane informacje i od strony „szklanej” przyklejamy smartfona tudzież tablet – z uruchomionym, odpowiednim oprogramowaniem.

Jpeg

Nieosłonięte miejsca na około urządzenia również trzeba zakryć, aby nie dostawało się światło i w tym celu właśnie przyda się czarny karton. Należy także pamiętać o rozplanowaniu miejsca na kabel, gdyż najwygodniej jest mieć inteligentne lustro stale pod prądem.

home mirror smart inteligentne lustro gotowe

Tak złożony zestaw ozdabiamy według swoich potrzeb – wstawiamy w ramkę, przyklejamy do ściany czy też robimy z niego stół. To wszystko, możecie cieszyć się inteligentnym lustrem. Oczywiście bardziej zaawansowani użytkownicy mogą zostawić z boku smartfony czy też tablety, a wziąć na warsztat chociażby Rapsberry Pi oraz osobny ekran i dodatkowe czujniki.

źródła zdjęć: novoda

Sprawdź najnowsze wpisy