W maju bieżącego roku mieliśmy okazję po raz pierwszy oficjalnie zapoznać się z kolejnym flagowym smartfonem wyprodukowanym przez Samsunga. Galaxy S III mimo dość chłodnego przyjęcia i licznych negatywnych komentarzy, został zakupiony przez dużą grupę osób (co potwierdzają cyklicznie przeprowadzane statystyki). Sporo użytkowników czeka zapewne na prezentację kolejnego smartfona z serii Galaxy S. Już teraz pojawiają się pierwsze plotki, przecieki i doniesienia związane z następcą „mydelniczki” (i możemy spodziewać się, że to dopiero ich początek, a każdy kolejny dzień może przynieść nam kolejne ciekawostki). Czy okażą się one prawdą, tego nie wie nikt. Warto jedna zwrócić na nie uwagę, gdyż w każdej, nawet zmyślonej historyjce znajduje się zawsze ziarnko prawdy. Poniżej zebrałem je wszystkie, aby móc je przedstawić w syntetycznej formie. W związku z tym, że artykuł ten ma charakter felietonu (choć nie w czystej formie) będę również do przedstawianych informacji dodawał swoje uwagi.

Ekran

Czego zatem możemy się spodziewać po Galaxy S oznaczonym numerem „IV”? Pierwszym elementem, od którego zacznę ten tekst jest ekran. Jak donoszą koreańskie media, Samsung postanowił podnieść rękawicę jaką rzuciło HTC pozostałym producentom urządzeń mobilnych i w ten oto sposób Galaxy S IV ma nie być gorszy i będzie mógł się chwalić (na opakowaniu) możliwością wyświetlania obrazu w rozdzielczości Full HD (1080p). Sam ekran ma być wykonany w technologii Super AMOLED i co chyba najistotniejsze – ma mieć przekątną równą 4,99 cala! W ten o to prosty sposób magiczna bariera 5 cali nie zostałaby przekroczona, a Galaxy S IV ciągle mógłby być nazywany smartfonem, a nie tabletofonem (czyli terminem zarezerwowanym dla Note’a). Uważam, że nie jest to zbyt fortunne rozwiązanie. Obecna (zastosowana w Galaxy S III) przekątna ekranu nie jest już dla wszystkich akceptowalna, więc szaleństwem wydaje się pomysł dalszego jej rozszerzania, gdyż w ten sposób Galaxy S IV byłby konkurencją zarówno dla Note’a jak i dla opisywanego dzisiaj na łamach portalu – Galaxy Grand. Myślę, że Samsung zdaje sobie z tego sprawę i pewne granice nie zostaną jednak przekroczone, a zastosowanie ekranu, który tylko na papierze nie ma 5 cali, a w praktyce jest już tabletofonem jest tylko wymysłem jakiegoś dziennikarza.

Abstrahując jednak od przekątnej, a wracając do wyświetlacza. Uważam, że gdyby zastosowano ekran wyświetlający obraz o takiej rozdzielczości będzie to tylko i wyłącznie chwyt marketingowy, gdyż nasze oko nie dostrzeże już różnicy w jakości prezentowanego obrazu. Poza tym zastosowanie takiego rozwiązania wpłynie na pewno na żywotność baterii i płynność obsługi smartfona. Niestety z zasadami marketingu nie można się kłócić i zapewne część osób mając do wyboru dwa high-endowe telefony wyświetlające obraz w różnej rozdzielczości wybierze ten, który prezentuje wyższe wartości (czyli wyświetla obraz Full HD). Nie zaskoczy mnie więc jeśli koncern chcąc zaprezentować na konferencji piękną specyfikację techniczną nie poskąpi smartfonowi opcji wyświetlania obrazu w wysokiej rozdzielczości.

Inną kwestią jest to czy koreański koncern zastosuje tzw. elastyczne ekrany. Tutaj możemy się domyślać, że do tego czasu ekrany te trafią już do produkcji, ale czy koncern zdecyduje się na ich zastosowanie w kolejnym flagowcu? Myślę, że nie, a komercyjnego debiutu możemy się spodziewać wraz z premierą kolejnego Note’a, gdyż Galaxy S IV zapewne zadebiutuje z pakietem innych rozwiązań, które bardziej zainteresują klientów, a jak wiadomo wszystkie nowości trzeba dawkować stopniowo. Nie można wszystkiego wprowadzić na raz. Warto również przypomnieć, że elastyczne ekrany i tak początkowo byłyby pokryte nieelastycznym szkłem, także żaden użytkownik nie skorzystałby z dobrodziejstw takiego rozwiązania.

Procesor, pamięć

Samsung Galaxy S III posiada już czterordzeniowy procesor. Czy potrzebne są nam jeszcze wydajniejsze układy? Jestem przekonany, że nie, ale z drugiej strony Galaxy S IV ma w pewien sposób wyprzedzać konkurencję. Być najlepszym samrtfonem na rynku. Dlatego spekuluje się, że sercem urządzenia ma być procesor Exynos 5450, który to jest podrasowaną wersją 5250 (znajdziemy go w Nexusie 10). W nowym flagowcu od Samsunga mamy znaleźć jednak nie dwa rdzenie, a cztery Cortex A15, które mają mieć częstotliwość równą 2 GHz. Obawiam się, że zastosowanie takiego procesora z takim ekranem doprowadzi do tego, że w jednej ręce będziemy trzymać smartfona a w drugiej zewnętrzną baterię ;-). Chyba, że Samsung znajdzie jakiś inny sposób na to by urządzenie z takimi parametrami było energooszczędne.

Innym przeciekiem związanym z procesorem jest możliwość zastosowania architektury big.LITTLE. Polega ona na tym, że w jednym układzie SoC znajdą się dwa klastry: pierwszy – z czterema rdzeniami wydajnego Cortex A15 oraz drugi – z czterema rdzeniami ekonomicznego Cortex A7. Dzięki temu smartfon w momencie kiedy będzie potrzebował większej mocy obliczeniowej uruchomi układ wydajniejszy, zaś w innych wypadkach działać będzie Cortex A7. Jeśli Samsung zdecyduje się na zastosowanie takiego rozwiązania to wtedy na pewno Galaxy S IV nie będzie pracował z częstotliwością 2 GHz, gdyż A15 ma być taktowany zegarem 1.8 GHz, a A7 – 1.2 GHz. Warto również dodać, że oba klastry  nie będą działać jednocześnie, dlatego nie będzie można powiedzieć, że smartfon będzie wyposażony w układ ośmiordzeniowy (chociaż w przypadku spełnienia się takiego scenariusza, zapewne kampania reklamowa nie wspominałaby o czterech rdzeniach).

Smartfon według doniesień zagranicznych serwisów ma posiadać również 2 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej (ciężko jest mi uwierzyć, aby smartfon był domyślnie sprzedawany w wersji z tak dużą ilością miejsca).

Aparat

Galaxy S IV ma posiadać również aparat o matrycy o rozdzielczości 13 megapikseli (a podobno 8 megapikseli miało być wystarczające ;-))! Ta informacja można by rzec, że jest prawie pewna. Była ona już poruszana przed premierą Galaxy S III, do którego aparat o takiej właśnie matrycy miał trafić, dlatego osobiście nie jestem za bardzo zaskoczony tą wiadomością. Jednak niestety w tym wypadku są to tylko liczby, które pięknie prezentują się na papierze.

Pozostałe

Do ciekawostek możemy również zaliczyć informacje według których smartfon będzie też cieńszy od swojego poprzednika maksymalnie o 20%, a to za sprawą zastosowanego układu. Ponadto, co zapewne zainteresuje większą grupę osób, smartfon ma zostać zaprezentowany już w trakcie targów CES, które mają się rozpocząć 8 stycznia w Las Vegas. Uważam, że jest to mało prawdopodobne, żeby po ponad pół roku na rynku pojawił się następca „estrójki”, a sama wiadomość ma na celu zwiększenie zainteresowania targami. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że urządzenie zostanie zaprezentowane na Mobile World Congress 2013 lub na osobnej konferencji w późniejszym terminie. Zwłaszcza, że ostatnio mówi się o problemach związanych z masową produkcją odpowiednich ekranów przez dostawcę.

Czego jednak zapewne nie dowiemy się przed premierą? Nie powinniśmy raczej liczyć na wycieki związane z designem i wiadomości związanymi z wyglądem. Są to najbardziej strzeżone informacje. Ponadto na oficjalnej prezentacji dowiemy się dopiero jakie rozwiązanie software’owe zostaną zaimplementowane do urządzenia. Wydaje mi się, że następca Galaxy S III będzie szedł dalej w kierunku większej liczby ciekawych rozwiązań związanych z oprogramowaniem i na tym polu możemy liczyć na małą rewolucję.

To są już wszystkie przecieki związane z Samsungiem Galaxy S IV jakie udało mi się zebrać. Oczywiście ich wiarygodność pozostawiam do ocenienia Wam samym.

Przedstawione zdjęcia są wyłącznie koncepcjami grafików.
 
Źródła:
http://www.3g.co.uk/PR/Nov2012/samsung-galaxy-s4-to-be-slimmest-galaxy-yet.html
http://www.eetimes.com/design/microcontroller-mcu/4229989/Big-LITTLE-processing-with-ARM-Cortex-A15—Cortex-A7
http://www.eetimes.com/electronics-news/4401645/Samsung-big-little–no-Haswell–Project-Denver-at-ISSCC
http://www.sammobile.com/2012/11/20/rumor-galaxy-s-iv-to-be-announced-at-mwc-barcelona/ http://www.sammobile.com/2012/11/20/rumour-samsung-to-show-the-galaxy-s-iv-at-ces/
http://www.asiae.co.kr/news/view.htm?idxno=2012112111324805881
http://online.wsj.com/article_email/SB10001424127887324556304578116392091283994-lMyQjAxMTAyMDEwMzExNDMyWj.html
http://www.phonearena.com/news/Samsung-having-problems-producing-441ppi-displays-possibly-for-the-Samsung-Galaxy-S-IV_id36852 
Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Cezary Zapała

W redakcji pracowałem od stycznia 2012 do maja 2013 roku. Wcześniej zaś pisałem do e-zinu ActionMag Komputery. Aktualnie jestem właścicielem agencji kreatywnej Media Machine. Wolny czas, którego niestety mam coraz mniej poświęcam na zgłębianie informacji z takich dziedzin jak prawo, webmastering, trendy w Sieci, marketing oraz inwestycje budowlane.