bad

Nowe badanie sugeruje, że telefony komórkowe mogą być rakotwórcze. Nawet jeśli to prawda, ta wada byłoby dopiero kolejną na już długiej liście negatywnych cech naszych smartfonów.

 

Media obiegła dziś wiadomość o eksperymencie, który może potwierdzać, że promieniowanie z telefonów wywołuje raka… u niektórych z przebadanych gatunków szczurów. Wspomniane badania są dopiero na pierwszym etapie, a wyniki uzależnia się od wielu czynników (np. na promieniowanie reagowały tylko męskie osobniki) więc nie musimy jeszcze panikować.

 

Prawda jest zresztą taka, że nawet bez tej informacji nasze telefony są złem wcielonym. Oto pięć dowodów:

 

1. Uzależniają!

 

Common Sense Media sugeruje, że 27% dorosłych i 59% nastolatków w USA jest uzależnionych od swoich telefonów komórkowych. Myślicie, że coś takiego jak uzależnienie od swojej komórki nie istnieje? Spróbujcie sami odstawić smartfona na dzień lub dwa. Uniwersytet Bournemouth potwierdził już w 2011 roku, że osoby, które zdecydowały się na taką próbę przejawiały psychologiczne i nawet fizjologiczne symptomy podobne do tych, które cechowały ludzi uzależnionych od narkotyków.

 

via GIPHY

 

2. Używamy ich podczas jazdy.

 

Pisanie sms-ów było problemem w czasach kiedy telefony potrafiły tylko dzwonić i wysyłać wiadomości tekstowe. Teraz lista rzeczy, do których używamy swoich smartfonów za kółkiem jest o wiele dłuższa. Przeglądanie Facebooka, odbieranie poczty i zmienianie piosenek, które przez bluetooth słyszymy w samochodowym stereo. Dane są tutaj mocno martwiące, bo ponad połowa wszystkich użytkowników telefonów przyznaje się, że podczas jazdy często robi przynajmniej jedną z tych rzeczy.

 

3. Są (BARDZO) brudne.

 

Nosimy je ze sobą wszędzie (nawet do toalety…), prawie nigdy nie odkładamy ich na bok, a kiedy już to robimy, to rzadko są wyjątkowo czyste miejsca. Efekt? Nasze telefony są jedną z najbrudniejszych rzeczy jakie posiadamy.

 

Dowód? Może zrobić się trochę niesmacznie, ale według innych danych z 2011 roku, bakterie występujące w ludzkich odchodach znajdywano na co szóstym telefonie. Mój telefon taki jest – myślicie sobie? Wystarczy, że odpowiecie sobie na pytanie, gdzie ostatnio był wasz smartfon, a potem zastanowicie się jak często go czyścicie i czy wiecie jak to robić.

 

via GIPHY

 

4. Nie możesz się przez nie wyspać.

 

Problemów jest kilka. Podstawowy to taki, że zabieramy telefony do łóżka i często budzimy się w nocy, bo obracając się lądujemy głową na czymś twardym. To nic przyjemnego, ale są o wiele gorsze skutki nocnego korzystania ze smartfona lub tableta. Chodzi o „niebieskie” światło, które emitują ich wyświetlacze. Upraszczając, wpływa na nas rozbudzająco, a kiedy już przyśniemy, możemy przez to budzić się częściej niż byśmy chcieli (pamiętajmy, że brak snu wywołuje u nas problemy z apetytem, pamięcią czy zdrowiem skóry).

 

Istnieje kilka aplikacji, które mają pomagać z tym problemem i o konkretnej godzinie zmieniają kolor emitowanego przez wyświetlacz światła na – mający odwrotne działanie – kolor czerwony.

 

 

spanie

 

5. Potrafimy się komunikować już tylko za ich pośrednictwem

 

Przez smartfony, do historii przejdzie niedługo jedna z podstawowych ludzkich umiejętności: rozmowa twarzą w twarz. Dzisiejsi nastolatkowie coraz częściej nie potrafią skupić się na patrzeniu swojemu rozmówcy w oczy, zamiast tego patrząc na swoje dłonie, gdzie zazwyczaj powinien być telefon. Czy za kilka pokoleń będzie jeszcze gorzej?

 

via GIPHY

 

Podsumowując, jeśli promieniowanie z telefonów rzeczywiście wywołuje raka u niektórych szczurów, to martwiące, ale na tę chwilę nie jest naszym największym zmartwieniem związanym ze smartfonami. Warto to przemyśleć.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Fulneczek