swiftkey

Minęły trzy dni, a więc to dobry czas na podsumowanie wypełnionej przez Was ankiety. Poprosiłem Was o wybranie najlepszej klawiatury dostępnej na Androida. Myślałem, że sprawa jest z góry przesądzona i poznanie bezapelacyjnego zwycięzcy stanowić będzie formalność. Nic bardziej mylnego! Rynek okazał się bardziej złożony, warto zatem przyjrzeć się wszystkim. Zapraszam do wyników!

 

Na wstępie chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy wzięli udział w ankiecie. Otrzymałem w sumie 2445 odpowiedzi, a Wasze sugestie w komentarzach dają mi podpowiedź, w jakim kierunku powinienem pójść podczas interpretacji. Wybierać mogliście pomiędzy pięcioma nazwanymi klawiaturami oraz szóstą nienazwaną, której nazwę prosiłem podać w komentarzu. Tak przedstawiają się Wasze wyniki na wykresie kołowym.

 

ankieta wyniki klawiatura

 

 

Zwyciężył (tu być może bez większego zaskoczenia) SwiftKey zdobywając 38.3% wszystkich głosów. Drugie miejsce przypadło Klawiaturze Google z udziałem 29% głosów. Podium zamyka, zajmując trzecie miejsce klawiatura… Swype z wynikiem 13.3%! Tuż za nią jednak jest tajemnicza „Inna” z 13% głosów, Fleksy z 5,4% i Chrooma Keyboard z 1%.

 

Precyzując wyniki i przechodząc do konkretnych liczb:

 

  1. SwiftKey – 937
  2. Klawiatura Google – 709
  3. Swype – 325
  4. Inna – 319
  5. Fleksy – 131
  6. Chrooma Keyboard – 24

 

Tego, że zwycięży SwiftKey można się było domyślać. Tego, że Klawiatura Google będzie tuż za nią również. Zaskakuje mnie natomiast wysoka pozycja Swype. Najbardziej jednak nurtuje kwestia klawiatury nazwanej (a raczej nienazwanej) „Inna”. W komentarzach pojawiły się głosy o braku TouchPal. Istnieje szansa, że spora część respondentów właśnie tę aplikację miało na myśli. Należy jednak pamiętać o użytkownikach, którzy korzystają ze stockowej, dostarczonej przez producenta smartfonu klawiatury. To właśnie tej dwójce przypisałbym ten wysoki wynik, raptem delikatnie gorszy od Swype.

 

Jeśli macie ochotę przetestować wyżej wymienione aplikacje, poniżej znajdziecie ich listę z przejściem do Sklepu Play:

 

SwiftKey – darmowa. Istnieje również wersja Beta aplikacji, do której dostęp również mamy z poziomu Sklepu Play. Możecie ją pobrać stąd. Co nam daje korzystanie z tego wariantu? Szybszy dostęp do wszelkich nowości, ale również narażenie się na błędy.

 

Klawiatura Google – darmowa. Również doczekała się swojego miejsca w Sklepie Play. Z mojej strony polecam jeszcze sprawdzenie wersji nieoficjalnej, przeznaczonej dla Androida N – jednak w pełni działającej. Pobierzecie ją stąd.

 

Swype – płatna, cena 4,86 zł. Dostępna jest też wersja Trial. Twórcy chwalą się, że dzięki tej aplikacji pobito rekord Guinnessa w szybkości pisania SMSa.

 

Fleksy – darmowa.

 

Chrooma Keyboard – darmowa, dopasowująca kolor do aktualnie otwartej aplikacji. Szerszy opis działania tutaj.

 

TouchPal – darmowa. Jej zabrakło w naszym zestawieniu w imiennej formie. Wasz odzew był jednak na tyle silny, że warto i do niej podać link. Zwłaszcza, że za jej przetestowanie nic nie zapłacimy.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Lewicki

Pasjonat dobrej kuchni i technologiczny geek. Mówi, że grywa w squasha, choć to raczej squash pogrywa z nim. Niegdyś zapalony fan ROMów i kerneli. Niezmiennie esteta.