W ciągu kilku dekad świat zdobyły telefony komórkowe, które zdecydowanie ułatwiły życie wielu osobom. Oczywiście także niosą one za sobą negatywne sytuacje, gdyż cały czas możemy być pod kontrolą chociażby przełożonego. Jednak nie tego ten artykuł ma dotyczyć. Chciałbym przyjrzeć się firmom, które postanowiły opuścić mobilny rynek.

Pojawienie się smarfonów „multimedialnych”, z dotykowymi wyświetlaczami sprawiło, że wiele producentów nie potrafiło się przestawić na nowy typ mobilnych urządzeń i wciąż uważało, że tzw. featurephone’om nie zagrożą inteligentne telefony komórkowe bez klawiatury. Oczywiście na całym świecie to wciąż klasyczne „komórki” wiodą prym, ale największe firmy cały czas starają się to zmienić. Mimo wszystko nie mając w ofercie urządzenia z przedrostkiem „smart” tak naprawdę nie istnieje się na rynku i wielu producentów doskonale się o tym przekonało.

Nokia-logo-glowne

Sztandarowym przykładem jest Nokia, niegdyś lider sprzedaży telefonów komórkowych, a dzisiaj firma, która kompletnie nie kojarzy się ze smartfonami poprzez sprzedaż oddziału mobilnego Microsoftowi. Oczywiście wciąż ona pracuje nad rozwojem chociażby sieci 5G. Jednak jest szansa, że razem z nadchodzącym rokiem, po wygaśnięciu umowy z Amerykanami, Finowie powrócą. Należy pamiętać, że przed „upadkiem” Nokia produkowała smartfony, ale z Symbianem, który sam w sobie miał ogromny potencjał, ale został przez firmę zmarnowany. Niegdyś jeden z najlepszych systemów nie został należycie przystosowany do urządzeń z dotykowymi wyświetlaczami. Finowie próbowali jeszcze swoich sił z Maemo (MeeGo) czy też Jolla, ale zabrakło dopracowania i odpowiedniego marketingu.

siemens logo

Również warto wspomnieć o Siemensie czy też Sagemie. Obie te firmy, mimo że na mobilnym rynku już tak naprawdę nie istnieją jako producenci telefonów komórkowych to tak naprawdę mają się bardzo dobrze. Niemieckie propozycje robiły wrażenie wiele lat temu, a dzisiaj? Ja kojarzę tę firmę głównie jako jednego z najlepszych dostawców sprzętu związanego z automatyką i robotyką, ale także jako producenta, który u nas dzisiaj najczęściej spotykany jest pod marką Gigaset ipod tym względem jest związany z telekomunikacją, ale stacjonarną.

sony ericsson logo

Pójdźmy dalej i przypomnijmy Ericssona, który również tworzył świetne telefony, ale jednak to współpraca z Sony sprawiła, że mieliśmy do czynienia z takimi hitami jak chociażby K750i i klapami od czasów serii „C” będącej następcą da rodziny „K”.

W takim razie która firma powinna wrócić na mobilny rynek?

Można również pokusić się o wspomnienie dawnego Alcatela, który jeszcze był typową, francuską firmą nie należącą do Chińczyków. Jednak nie chciałem aż tak daleko się posuwać, gdyż równie dobrze wypadałoby wziąć pod uwagę także Motorolę.

W takim razie jestem ciekawy Waszych zdań na powyższy temat – czujecie sentyment do którejś z wymienionych wyżej firm? Spodziewam się, że to „pancerna” Nokia ma największe uznanie wśród Was, ale może pamiętacie jeszcze Sagema lub Siemensa? W końcu model C65 kiedyś był marzeniem wielu fanów mobilnych technologii.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.