ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Co się stało z modułami dla G5? LG chce zaprzepaścić swój największy atut?

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły
lg g5 modularna budowa

Premiera LG G5 zrobiła na mnie największe wrażenie podczas targów Mobile World Congress. To pierwszy modułowy smartfon z Androidem dostępny na tak szeroką skalę, a ja cenię niecodzienne innowacje czy też rozwiązania wprowadzające coś wyraźnie nowego wśród przewidywalnej konkurencji.

Tak oto LG wiele zaryzykowało tworząc całą otoczkę „Przyjaciół”, ale to również można cenić. Moduły dla G5 zwiększające funkcjonalność tego smartfonu to świetne dodatki i możliwość rozwoju samego urządzenia. Póki co dla fanów fotografii przygotowano CAM Plus, a dla melomanów HiFi Plus. Oczywiście to dopiero początek rozwoju modułów, ale czy aby na pewno?

lg akcesoria mwc g5 robot

Od prezentacji LG G5 minęły już ponad dwa miesiące, a my poznaliśmy jedynie dwa rozszerzenia wykorzystujące specjalny slot smartfonu. Szczerze mówiąc spodziewałem się, że nowe moduły będą pojawiały się częściej, a tu okazuje się, że musimy zadowolić się dwoma. Tutaj zapala się lampka, gdyż czy na pewno dostępne są oba dodatki?

lg hi-fi plus g5 modul

Okazuje się, że moduł, który mnie najbardziej zainteresował, a więc Hi-Fi Plus wykorzystujący technologię cenionej firmy Bang&Olufsen nigdzie nie jest dostępny. Co ciekawe ta sytuacja nie ma miejsca tylko w Polsce, a na całym świecie. Z tego, co udało mi się dowiedzieć to ten dodatek dla G5 nie przeszedł jeszcze odpowiedniej certyfikacji w Federalnej Komisji Łączności (FCC), a to może oznaczać, że LG zrezygnuje z tego pomysłu.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=L8USlP4ZP8U[/youtube]

Najprawdopodobniej tak nie będzie i z dużym poślizgiem oba moduły pojawią się w sklepach, ale wtedy i tak będzie trzeba za nie słono zapłacić. Akurat ceny obecnie dostępnych modułów to strzał w stopę LG. Połączenie uchwytu, kilku klawiszy i powerbanka zostało wycenione na 400 złotych, a lepsza jakość dźwięku na 700 złotych. Rozumiem, że licencje swoje kosztują, ale to i tak przesada.

LG G5

Jednak nie chcę jeszcze przekreślać LG i najlepszą innowację z MWC. Otóż „Przyjaciele” mają być otwarci na zewnętrzne firmy. Czekam, aż właśnie ktoś spoza Korei Południowej stworzy moduł dla G5, który rzeczywiście, w wyraźny sposób zwiększy funkcjonalność tego smartfonu, a dodatkowo nie będzie kosztował tyle, co smartfon ze średniej półki.

yotaphone-two-on-hand

W takim razie o jakich konkretnych dodatkach możemy pomyśleć? To ciężkie pytanie, ale kilka przykładów się znajdzie. Przede wszystkim powerbank, który dodatkowo zostałby zintegrowany z etui – tak, pamiętam Power Packi Samsunga. W takim razie inne rozwiązanie: dodatkowy, porządny głośnik. Można również pokusić się o wyświetlacz typu E-Ink czy też składaną klawiaturę niczym LG Rolly, która niedawno doczekała się drugiej odsłony. Coś więcej? Czekam na Wasze propozycje.

Oczywiście LG G5 bez modułów również może okazać się świetnym smartfonem. O tym powinienem się przekonać (lub nie) już niedługo i jeszcze szybciej podzielić się Wami moimi odczuciami, a także pełną, możliwie najbardziej obiektywną recenzją. Mimo wszystko będę czuł pewien niedosyt jak Koreańczycy ot tak porzucą jedno z najciekawszych rozwiązań obecnie dostępnych na mobilnym rynku.

Sprawdź najnowsze wpisy