facebok dzieci logo

 

O przepisach Unijnych można mówić godzinami. Najbardziej znane nam są oczywiście te kontrowersyjne. Wszyscy chyba słyszeliście, że Parlament Europejski stwierdził, że ślimak to ryba lądowa, a marchewka to owoc. Jeśli przytoczyć by te nowsze „odkrycia”, to należy wspomnieć o tym, ze w świetle przepisów UE, Google… nie jest wyszukiwarką. To jednak nic w porównaniu z tym, co w życie ma dopiero wejść. Chodzi o serwisy społecznościowe, a dokładniej o używanie ich przez osoby niepełnoletnie.

 

Według informacji przekazanych przez Financial Times – już od 2018 roku dzieci, które nie ukończyły 16 roku życia będą mogły korzystać z serwisów społecznościowych tylko za zgodą rodzica. Kontrowersje w tym temacie toczą się w Parlamencie Europejskim od niecałego roku. Jak nie wszyscy pewnie wiecie, żeby założyć konto w takich serwisach jak Facebook, Instagram czy Snapchat, trzeba mieć ukończone 13 lat. Oznacza to, że bardzo młode osoby mają dostęp do treści dla nich nieodpowiednich. Parlament Europejski tłumaczy więc, że chodzi tu o troskę o najmłodszych.

 

facebook-eu

 

W opozycji oczywiście stoi Facebook, który jest także właścicielem Instagrama. Jak donoszą sami twórcy, bardzo duża część użytkowników tych serwisów ma poniżej 16 lat, więc są to dla nich oczywiste straty. Przykładowo – ponad 50% polskich użytkowników aplikacji Snapchat nie ukończyło 16 lat.

 

Parlament Europejski nie zabroni jednak permanentnie młodocianym internautom korzystania z tych serwisów. Prawo, które wejdzie w życie w 2018 mówi, że osoby chcące założyć konto w serwisie społecznościowym będą musiały uzyskać zgodę rodzica. Jak to jednak wyegzekwować? Do tej pory użytkownicy musieli podczas rejestracji podać datę urodzenia – i często wpisywali nieprawdziwą. Możliwe więc, że podczas rejestracji, użytkownik będzie musiał wysłać skan swojego dowodu osobistego lub podać numer karty kredytowej. Co ciekawe, przepisy nie będą równe dla wszystkich. W niektórych krajach wciąż obowiązywać ma próg 13 lat.  Jest to ugoda, którą wywalczył Facebook.

 

Snapchat-1

 

Serwisy, które nie dostosują się do nowych przepisów, będą musiały przygotować się na gigantyczne kary. Według uzyskanych przez Financial Times danych, chodzi aż o 4% rocznych światowych obrotów finansowych.

 

Nowe przepisy mają wejść już w 2018 roku. Nie wiadomo w jakiej formie, i czy ta obecna została w całości zatwierdzona. Ponoć członkom Parlamentu Europejskiego udało się dojść do całkowitego porozumienia w tej kwestii, więc jest to bardzo prawdopodobne. Warto dodać, że sposób egzekwowania nowych przepisów przez media społecznościowe będzie dowolny. Wyżej wspomniane serwisy będą miały więc wolną rękę w tej materii, co może znacznie ułatwić obejście zabezpieczeń przez najmłodszych. Niemniej jednak znając Unie Europejską, i kuriozalne przepisy, które potrafią przejść przez parlament… sami nie wiemy czego się spodziewać, i czy rzeczywiście wpłynie to na bezpieczeństwo nastolatków.

 

Więcej informacji zapewne ujrzy światło dzienne już niebawem – o tych najciekawszych z pewnością Was poinformujemy.

 

Źródło: The Telegraph, Financial Times

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Bilski

Kinoman, podróżnik, koszykarz amator, ale przede wszystkim fan mobilnych technologii.