Czy smartfony sprzed kilku lat można nazywać „klasykami”? Podzielmy je na oldtimery i youngtimery!

3 minuty czytania
Komentarze
Google-Nexus-5-nexus-4

Interesuję się nie tylko mobilnym rynkiem, ale także motoryzacją. Jednak nie tylko podążam za nowymi trendami i technologiami w samochodach. Cenię też starsze samochody i tym samym moim wymarzonym autem jest Plymouth Barracuda z 1970 roku, który jest ewidentnym oraz strasznie drogim klasykiem. Stąd też tytułowe pytanie: czy na rynku smartfonów można również wyróżnić takie „klasyki”?

Postarajmy się. Zacznijmy od tego jakie warunki musi spełniać mobilne urządzenie, aby można było je określić oldtimerem? Oczywiście trzeba zacząć od wieku, ale Android ma to do siebie, że jest stosunkowo młodym systemem operacyjnym i tak naprawdę patrząc na cały rynek mobilny to w kwestii oldtimerów można by się skupić przede wszystkim na Windows Mobile sprzed ery „kafelków”.

i7500 vs i5700

Jednak chciałbym skupić się przede wszystkim na Androidzie. Oldtimerem ewidentnie jest tutaj HTC Dream czy też Samsung Galaxy i7500. Można do tego worka wrzucić jeszcze Spicę (i5700), LG GT540, a także Motorolę Milestone. Mimo wszystko zaraz może okazać się, że streszczę prowadzony przeze mnie niegdyś cykl „Legendy Androida”. W takim razie dodajmy kolejny warunek. Jak to bywa z samochodami, żółte tablice zwykle dostają samochody marzeń, a nie te, których było od groma n-lat temu. Oczywiście wyjątki od tej reguły są, ale jednak więcej w Polsce jest Mercedesów zarejestrowanych jako pojazd zabytkowy niż popularnych Maluchów.

motorola milestone droid htc dream era g1

Tym samym typowymi oldtimerami z pewnością są HTC Dream i Motorola Milestone. Oba smartfony nie należały do najtańszych i – szczególnie tego pierwszego – kupowali je jedynie konsumenci pewni „ryzyka” jakiego się podejmują. W końcu Android dla wielu osób był jeszcze czymś niepotrzebnym czy też bezsensownym. Czy warto coś dorzucić do worka oldtimerów? Tutaj pozostawiam Wam pole do popisu.

samsung galaxy s2 cyanogenmod

Ok, czyli klasyki mamy załatwione, prawda? Nie do końca. Wróćmy jeszcze na chwilę do motoryzacji. Obecnie coraz częściej klasyki dzieli się na oldtimery i youngtimery. Tej drugiej kategorii wiele osób nie uznaje, ale załóżmy, że my weźmiemy ją pod uwagę. Tutaj warunki są nieco inne. Oczywiście nie może to być smartfon sprzed dwóch lat czy też młodszy. Tutaj wybieramy modele, które ewidentnie będą w przyszłości klasykami.

nexus-5-crop

W takim razie jakie modele będą oldtimerami? Przy planowaniu tego tekstu od razu na myśl nasunęły mi się Nexusy 4 i 5. Podobnie nieco starszy Samsung Galaxy S2, który można powiedzieć, że jest już na pograniczu obu kategorii klasyków. W tym wypadku również uzupełnianie tego worka zostawię Wam w komentarzach.

Android-Marshmallow-Nexus-5-1280x720

Tak oto oldtimery w kwestii samochodów niemalże przez wszystkich są uznawane i szanowane. Jednak youngtimery to temat dosyć drażliwy, gdyż dla jednej osoby BMW E39 to właśnie klasyk, a dla drugiej auto takie samo jak chociażby Volkswagen Passat poprzedniej generacji. Nie inaczej może być właśnie w przypadku smartfonów mimo że rozpiętość czasowa jest zdecydowanie węższa.

W takim razie decydujcie i wybierajcie klasyczne, inteligentne telefony z Androidem. Jestem bardzo ciekawy jak ta dyskusja się rozwinie, gdyż jestem pewny, że podobnie jak w przypadku wspomnianego BMW E39 tak i tutaj pojawią się pewne niejasności oraz zgrzytania. Tym samym od razu proszę o kulturalne i właściwie argumentowane wypowiedzi.

Motyw