ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Xperia M5 – idealny smartfon za rozsądne pieniądze?

Autor: Adrian Smorąg Kategoria: Artykuły
sony xperia M5 nowosc specyfikacja cena 4324325656

Pomimo, że najwięcej uwagi poświęcamy zwykle nowym flagowcom, to ciężko negować to, że największą popularnością cieszą się urządzenia ze średniej półki, które oferują dla wielu zadowalającą wydajność i jednocześnie można je kupić za o wiele bardziej przystępną cenę. Ubiegłoroczna Xperia M4 Aqua pozytywnie zaskoczyła nie tylko możliwościami, ceną, ale też świetnym wykonaniem. Czy wraz z Xperią M5 firmie Sony udało się zniwelować niedoskonałości poprzednika i stworzyć tym samym jeszcze lepszy smartfon.

Zestaw, wykonanie i specyfikacja

DSC_0501

W skromnym, płaskim pudełku znajdziemy standardowe wyposażenie dla urządzeń w tej cenie, czyli oprócz smartfona dokumentację produktu, ładowarkę i kabel USB.

Użyte do wykonania smartfonu materiały przypominają te znane z najdroższych modeli tej firmy, czyli metal i szkło. W dużej części mamy tu jednak do czynienia z materiałem przypominającym plastik, a z metalu wykonano tylko narożniki, które mają wzmocnić odporność konstrukcji choćby na upadki. Ogólnie smartfon zarówno z oddali, jak i przy bezpośrednim kontakcie prezentuje się świetnie i z pewnością może stanowić wzór dla lubiącej się w tandetnych materiałach konkurencji. Sony Xperia M5 to jednak nie tylko świetne wykonanie, ale też świetna (w tym przedziale cenowym oczywiście) specyfikacja:

 • Układ MediaTek Helio X10 (MT6795) 64-bit, 8-rdzeni (2,0 GHz)
 • Ekran 5”, FHD 1080p IPS z Mobile Bravia Engine 2
 • 3 GB RAM
 • 16 GB pamięci + microSD do 200 GB
 • 1 slot Nano SIM
 • Bateria: 2600 mAh
 • Czas rozmów/gotowości/odtwarzania audio do: 12, 656, 62 godzin
 • Wymiary: 145 × 72 × 7,6 mm, 142,5g
 • Główny aparat: 21,5 MPx z hybrydowym Autofokusem, ExmorRS Mobile, funkcja Clear Image Zoom z 5x, nagrywanie filmów 4K, SteadyShot — stabilizacja wideo
 • Aparat z przodu: 13 MPx (automatyczna ostrość, przetwornik obrazu Sony Exmor RS do urządzeń przenośnych, zdjęcia w trybie HDR
 • Łączność: 2G, 3G, 4G LTE, A-GPS, Bluetooth® 4.1, DLNA, Wi-Fi, NFC
 • Dźwięk przestrzenny 3D (VPT)
 • Kolory obudowy: złoty, czarny lub biały

System to Android w wersji 5.1 Lollipop ze znaną z innych smartfonów tej firmy nakładką i oprogramowaniem dodatkowym (Album, Muzyka, Filmy itd.). Tradycyjnie już dla urządzeń tej firmy aplikacje i system są dopracowane i stabilne.

Multimedia, oprogramowanie i wyświetlacz

DSC_0499

Xperia M5 posiada nowy, 21 MPx aparat z hybrydowym autofokusem i stabilizacją wideo, dzięki czemu zdjęcia jak i filmy jak na urządzenie ze średniej półki są po prostu świetne. Użytkownikowi udostępniono obok trybu automatycznego, manualnego także między innymi tryb 4K, rozmaite filtry jak i zdjęcia panoramiczne. Pod względem funkcjonalności aplikacja kamery jest bliska tej znanej z flagowych modeli. Przykładowe zdjęcie:

M5-CAM

Podobnie jeśli chodzi o przedni aparat – generowane zdjęcia mogą się podobać. Fani fotografii z pewnością docenią rzadko już spotykany w smartfonach sprzętowy przycisk kamery umieszczony na bocznej krawędzi.

Również pod względem multimediów trudno Xperii M5 cokolwiek zarzucić – obok radia FM mamy tu wsparcie dla najpopularniejszych technologii jak Miracast, DLNA, WiFi, USB-OT a generowany przez jeden głośnik jak i wyjście słuchawkowe dźwięk jest czysty, głośny.

Testując poprzedni model – M4 Aqua – w oczy rzucało się niskie zagęszczenie pikseli, przez co generowany obraz, jeśli tylko mieliśmy wcześniej kontakt ze smartfonem z wyższej półki, był niekomfortowy. W najnowszym modelu firma Sony zniwelowała ten problem, a zastosowany ekran IPS 1080p jest zbliżony do tych, jakie znamy z droższych modeli.

Bateria

01

2600 mAh bateria dzięki dopracowanemu systemowi Android 5.1 pozwala uzyskać bez większych trudności dwa dni pracy po naładowaniu baterii (w tym rozmowy, smsy, trochę Internetu włączanego gdy potrzebny). Oczywiście przy intensywniejszym użytkowaniu czas nie ulega skróceniu, nie mniej jednak wciąż tak istotny dla wielu pełny dzień roboczy jest osiągalny. Xperia M5 posiada ponadto tryb Stamina, który pozwala uzyskać kolejne godziny bez konieczności szukania źródła prądu.

Podsumowanie

DSC_0503

Xperia M5 to świetny smartfon, który zarówno pod względem jakości wykonania, jak i możliwości nie ustępuje w sposób znaczący od tego, co oferują najdroższe modele, a przy tym kosztuje tylko nieco ponad 1300 złotych. Projektując M5 Sony z pewnością wyciągnęło wnioski z uwag, jakie kierowane były do modelu M4 Aqua – tym razem dostępne jest bowiem sporo pamięci wbudowanej, a ekran przypomina te z droższych modeli. Jest to więc moim zdaniem idealna opcja dla osób, które niekoniecznie chcą kupić jeden z najdroższych smartfonów.

Sprawdź najnowsze wpisy