ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Fast Charge – niszczy baterie?

Autor: Konrad Tomaszek Kategoria: Artykuły
qualcomm snapdragon 430 617 820 x12 lte quick charge 3.0

Fast Charge – czyli rozwiązanie problemu krótkiej pracy baterii. Tak powinienem zacząć ten artykuł i sukcesywnie zanudzać do końca. Najpierw jednak, skupmy się na mitach, które narosły już wokół samego procesu ładowania i tego jak to robić. A właśnie, pamiętacie coś, co kryje się pod nazwą efektu „pamięci” baterii? Do tej pory spotykam się z osobami, które radzą po zakupie telefonu rozładować go, a następnie naładować do 100%. Powiedzmy sobie jedno, całe zjawisko dotyczyło baterii niklowo-kadmowych i ich odmian. Współczesne ogniwa litowo-jonowe lub litowo-polimerowe nie muszą zmagać z tym problemem.

Jeżeli chodzi o samo ładowanie. No niestety, w internecie mamy specjalistów od wszystkiego. Każdy ma swój „najlepszy” sposób ładowania. Czasem rady mówią, aby nie ładować telefonu od 0-100%, ponieważ skraca to życie akumulatora. Można w tym doszukiwać się prawdy wszak jego żywotność zależy w pewnej mierze od temperatury pracy, którą ładowanie podnosi. Inni piszą, że najlepiej używać ładowarki, gdy tylko mamy taką możliwość. Tutaj dochodzi teoria, według której nie powinno zostawiać się telefonu podłączonego na całą noc. Dlaczego? Ponieważ telefon jest co jakiś czas traktowany impulsami energii gdy poziom naładowania spada. Ma to źle wpływać na długość pracy naszego akumulatora.


Jak widzicie ile osób tyle opinii. Ciężko znaleźć złoty środek, tak więc ta kwestia zostaje do rozstrzygnięcia przez was. W tym miejscu pozwolę sobie zadać pytanie. Czy ktoś z was naprawdę zwraca na to uwagę? Boję się, że gdyby stosować się tylko do jednej metody, nasze urządzenie miałoby problem…

phandroid wykres szybka ladowarka samsung fast charge wirelless pad

No, ale miało być o Fast Charge. Jest to technologia, która została wprowadzona przez Qualcomm. Wersja 1.0 pozwalała naładować smartfon około 40% szybciej. Nie okazała się jakoś szczególnie popularna do momentu wprowadzenia wersji 2.0. Procenty skoczyły do 75. 3.0, które weszło na rynek w tym roku ma być dwa razy wydajniejsze od pierwszej wersji. Jak widać, to wszystko bardzo zagmatwane. Na stronie producenta jest podobnie. Wiemy jednak, że to działa, ale czy skraca życie naszej baterii?

W teorii tak, w praktyce użytkownicy mówią, że spadek pojemności jest niezauważalny. Wiem, że powiecie teraz, że nie jest to najlepsza grupa kontrolna. Każdy z nas się do niej zalicza i w związku z tym pozostawiam to waszej ocenie. Z punktu widzenia chemii, tak powinno to wpływać na nasz akumulator. Wyższe napięcie, natężenia, a co za tym idzie temperatura pracy sprawiają, że w ogniwie szybciej zachodzą reakcje chemiczne prowadzące do zmian jego właściwości.

Jak już zauważyliście, była mowa o napięciu i natężeniu. W tym należy szukać źródeł działania technologii Quick Charge. Jeżeli macie pod ręką „zwykłą” ładowarkę powinno być na niej napisane ile Woltów przy jakim natężeniu może dostarczyć. W moim przypadku było to 5.0 V i 1A. W przypadku Fast Charge były dwie wartości 9.0V i 1.87A oraz 5.0V i 2.0A. To jest źródło szybkości. Często pojawiają się pytania, czy podłączając smartfona do źródła obsługującego taką technologię naładujemy go szybciej. Nie, jeżeli w jego SoC nie będzie odpowiedniego układu będącego w stanie skorzystać z tego dodatku. Jego zadaniem jest kontrola w jaki sposób bateria się ładuje oraz, czy nie przegrzewa się za bardzo. Służy temu termiczny bezpiecznik, który odcina zasilanie, gdy temperatura niebezpiecznie rośnie. W końcu od tego zależy długość jej życia.

Na koniec podsumowanie. Technologia Fast Charge działa dostarczając do naszego akumulatora prąd o wyższym napięciu i natężeniu, dzięki czemu proces ładowania zachodzi szybciej. Jego wadą jest rosnąca temperatura baterii, która wpływa na jej żywotność. Aby temu zapobiec stosowany jest układ kontrolujący jej stan i odcinający prąd w niebezpiecznych sytuacjach. Jego brak wiąże się z niemożnością wykorzystania tej technologii. To dlatego wpinając w ładowarkę tego typu zwykły telefon nie naładuje się on szybciej.

A wy korzystacie z technologii Fast Charge?

Sprawdź najnowsze wpisy