Android 4.2 Jelly Bean – co nowego?

Piotr Andrzejewski Android 2012-10-29

Google zaprezentowało dziś odświeżoną rodzinę urządzeń z linii Nexus, w tym dziesięciocalowy tablet produkcji Samsunga i smartfon Nexus 4, stworzony przy współpracy z LG. Wraz z nimi wprowadzono też nową wersję Androida oznaczoną numerem 4.2. Jest to wciąż Jelly Bean i wbrew wcześniejszym plotkom nie zdecydowano się się na zmianę nazewnictwa systemu. Może to sugerować, że wprowadzone zmiany nie są na tyle znaczące i mamy do czynienia jedynie z rozszerzeniem poprzedniej edycji systemu Google. Przyjrzyjmy się więc bliżej, co nowego czeka nas w Androidzie 4.2 Jelly Bean.

Ulepszenia aparatu

Google chwali się usprawnieniami poczynionymi w aplikacji aparatu w najnowszej wersji Androida. Zalicza się do nich nowy tryb panoramy, pozwalający na wykonywanie rozbudowanych zdjęć składających się nawet z kilkunastu ujęć. Efekt końcowy przypomina zdjęcia, które możemy oglądać w Street View – co ciekawe wykonywane przez nas w ten sposób fotografie można przesyłać do Map Google, dzięki czemu dostęp do nich uzyskają inni użytkownicy.

YouTube Preview Image

Klawiatura w stylu Swype

Standardowa klawiatura w Androidzie 4.2 Jelly Bean zostanie wyposażona w system wprowadzania tekstu znany z popularnego Swype. Polega on na tym, że poszczególne wyrazy pisze się przez przeciąganie palca od jednej litery do następnej, a sposób ten po dłuższym przyzwyczajeniu okazuje się bardzo intuicyjny i znacznie szybszy od tradycyjnego. Nie możemy doczekać się by sprawdzić, czy rozwiązanie zastosowane przez Google będzie w stanie konkurować z zewnętrznymi klawiaturami i dodatek ten zapowiada się bardzo ciekawie.

Obsługa kont użytkowników na tabletach

Tablety coraz częściej są urządzeniami obsługiwanymi przez kilku członków rodziny. Android 4.2 wprowadza obsługę wielu kont użytkowników, dzięki czemu możemy liczyć na większą prywatność – każdy może skonfigurować swój własny pulpit, a dane z poszczególnych aplikacji nie są dzielone pomiędzy użytkownikami. Dzięki takiemu rozwiązaniu cała rodzina może bez większych obaw użytkować jeden tablet.

Skróty ustawień w powiadomieniach

Nowością wprowadzoną w Androidzie 4.2 Jelly Bean są skróty do najważniejszych ustawień systemowych, które dostępne są w powiadomieniach. By uzyskać dostęp do listy przełączników podstawowych funkcji, takich jak WiFi, Bluetooth, czy też jasność ekranu, wystarczy rozwinąć górną belkę systemową przy użyciu dwóch palców, bądź skorzystać z ikony wyświetlanej w powiadomieniach.

Większe możliwości Google Now

Wraz z Androidem 4.2 zaprezentowano nowe możliwości aplikacji Google Now. Od teraz będzie ona w stanie dostarczyć nam jeszcze więcej informacji, korzystając z uprawnień do dostępu do naszej poczty Gmail. Jedną z przykładowych nowości jest to, że gdy otrzymamy wiadomość o rezerwacji hotelu Google Now przyswoi tą informację i powiadomi nas o tym w odpowiednim momencie poprzez specjalną kartę ze szczegółami dojazdu i dodatkowymi instrukcjami.

Możemy więc zauważyć, ze w gruncie rzeczy Android 4.2 Jelly Bean jest jedynie swoistym rozszerzeniem wersji 4.1 i nie wnosi żadnych rewolucyjnych zmian i usprawnień. Wprowadzone nowości prezentują się interesująco, jednak nie są na tyle znaczące, by gruntownie wpłynąć na funkcjonalność całego systemu. Android 4.2 to w praktyce jedna z najmniejszych aktualizacji mobilnego systemu Google w historii, nie możemy się więc zdziwić, że nosi ona tę samą nazwę, co jej poprzednik. • kiniutek

  Panowie, czy niemożność przenoszenia aplikacji na zewnętrzną kartę SD to cecha ICS’a, czy też przypadłość Galaxy TABa 2? Mam kartę 32GB i co z tego, jak gry Gameloftu mają po 1,5 GB i po zainstalowaniu 2 już nie mam miejsca w tablecie…. Jak to wygląda w JB- czy jest tak samo?

  • pop_ak

   Może podasz przykład gry. Generalnie mam kilka produkcji od EA i te mają downloadery, a sam dodatkowy content gry jest zapisywany na karcie SD. To co jest w pamięci telefonu to tylko launcher gry. Także taki problem w ogóle nie powinien występować. Napisz do Gameloft, a jak pirat to nawet się dalej nie wypowiadaj…

 • ithilras

  Mam androida 4.0.4 i mam tą klawiaturę. Sony xperia p. W angielskiej wersji sprawdza się znakomicie, ale w polskiej często pisze nie to co chcemy. Zwłaszcza przy długich słowach (np. Zamiast europejskich raz mi napisało polskich a raz tureckich).

 • mykoza

  Klawiatura fajna, ale co z polskim słownikiem?

 • Mifczu

  Wiadomo kiedy się spodziewać aktualizacji na Galaxy Nexus?

  • Piotr Andrzejewski

   Stawiam na drugą połowę listopada, ale nie jest to potwierdzone info.

   • temporary

    Autorze, dlaczego pominąłeś najważniejszą nowość czyli obsługę Miracast? Przecież to mała rewolucja, zdodność nie tylko z kulą Nexus Q ale i nowymi telewizorami Samsung Echo-P itd.

 • pottomek

  Pewnie jestem najstarszym gościem na tym forum, ale swoje zabawy ze smartfonami zacząłem od Motoroli 925. Po drodze zaliczyłem jakieś Mio, Etena i inne dziwne wynalazki. Oczywiście mam na swoim koncie I-phona (dramat) do tej pory nie mogę zajarzyć dlaczego Czesi i dziwne nacje mają wyższą pozycję w sofcie niż Polska. O co chodzi ? Czy małe kraje są ważniejsze od odbiorców z Polski. (Kocham Czechów, ale marketing ? ) Nie mam bladego. Może Wy macie jakieś info czemu małe kraje mają lepsze wejście w sofcie.

  • Mifczu

   Prawo i podatki? U nas koszta i zawiłości prawne wcale nie zachęcają do takich inwestycji.

 • Jerry0

  Ciekawe jak będzie w kwestii aktualizacji do nowego Androida, zmian nie jest aż tak wiele, więc jeśli Samsung nie wydałby aktualizacji np. dla Galaxy S2 to byłby jakiś skandal…

 • TrojanPL

  Warto jeszcze wspomnieć o zupełnie nowym lockscreenie. Bardzo duża zmiana, moim zdaniem to błąd, że ją tutaj pominięto. Więcej o Androidzie 4.2, Nexusie 4 i 10 tutaj: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=66-4uMQqerA

 • pzmacz

  Klawiaturę w stylu Swype mam już w 4.0.3 – więc co to za nowość?

 • Paweł

  Kuurdę te panoramy – magia!

 • G.K.

  Tak częste nowe wydania lekko zniechęcają do urządzeń na Androidzie. Kupuję nowy tablet, smartfon z Androidem 4.0. Po cichu liczę na aktualizację do 4.1 tu pojawia się 4.2 i już wiem że guzik z aktualizacji bo producent będzie wolał wypuścić ciut nowsze urządzenie już z A 4.2. Google powinno wymóc na producentach zasadę – wypuszczasz coś na Androidzie musisz zapewnić aktualizację o 2 oczka wyżej – 4.0 – > 4.2. 4.1 -> 4.3 (5.0) itd.

  • Janusz Joe

   Jakoś google bez problemu radzi sobie z aktualizacją swoich urządzeń, a producenci nie chcą wydawać aktualizacji, ponieważ w krajach bogatszych (USA) ludzie częściej wymieniają telefony – nowa wersja systemu – nowe urządzenie – większy zysk dla firmy. Pozatym zawsze zostają custom romy – główna zaleta androida – jego otwartość

  • Wicia

   Dlatego właśnie Google wydaje swoje Nexusy, w USA te urządzenia mają śmieszną cenę, więc i wielu ludzi się skusi. Chcesz Pan szybko aktualizację – kup se Nexusa.

 • mwojt

  Wiadomo kiedy aktualizacja dla Nexusa 7 ?

 • matiias89

  Panu*

 • matiias89

  Polac Panowi nizej ;p
  A co do tematu, czyli reasumujac Google sie opierd***lo w tym roku xD
  Oczywiscie zartem piszac ;>

  • pottomek

   W kwestii op … to o co Ci konkretnie chodzi ?

   • adamo000

    było powiedziane że to żart, ogarniaj

 • RimothPL

  Gdyby jeszcze tylko powiększyli funkcjonalność Google Play w Polsce…x