nexus9

 

Nexus 9 to ostatni tablet z tej serii, który powstał przy współpracy z HTC. Warto zaznaczyć, że tajwańskich urządzeń tego typu w historii nie było zbyt wiele i sporo osób przed premierą liczyło, że to będzie hit na miarę Nexusa 7. Tak jednak się nie stało i Google najprawdopodobniej kończy z tabletami z tej rodziny.

 

Od pewnego czasu w sklepie amerykańskiego giganta przy Nexusie 9 widnieje informacja, że jest wyprzedany. Również dotyczy to wszystkich akcesoriów związanych z tym tabletem. W takim razie wszystko wskazuje na to, że Google postanowiło zrezygnować z produkcji tego urządzenia mobilnego. Zapewne większość z Was pomyśli „i bardzo dobrze”. Cóż, Nexus 9 okazał się tak niewyróżniającym się tabletem, że w sumie i mnie to nie dziwi.

 

nexus-9-folio

 

Ostatni tablet z serii Nexus ewidentnie nie był dobrą propozycją. W stosunku możliwości dla wielu był za drogi, ale też miał wiele wad. Pierwsza z brzegu to wystający aparat. W smartfonie jeszcze można to przeżyć, ale w tablecie? Naprawdę za mało miejsca było w środku? Wielki konkurent iPada (wyświetlacz 4:3) okazał się po prostu porażką, która niby była łatana aktualizacjami, ale jednak fizycznych wad się nie wyeliminuje oprogramowaniem, a poza tym nie zmieni to pierwszego wrażenia.

 

Google Pixel C

 

W takim razie Google rezygnuje z tabletów? Skądże znowu. Jednak lepiej, żeby już nie pojawiały się wśród innych urządzeń z serii Nexus. Jak się okazuje, Amerykanie mają już przygotowaną inną markę, która teraz potwierdza, że Google też jest w stanie stworzyć dobry tablet i to bez pomocy zewnętrznych firm.

 

google pixel c pudelko klawiatura folio

 

Oczywiście mowa o Pixel C, który przez wielu uważany jest za najlepszy tablet z Androidem w historii. Coś w tym jest, gdyż sprzedaż w Stanach Zjednoczonych stoi na wysokim poziomie. To urządzenie cechuje się stosunkowo niską ceną w zamian za świetną specyfikację, w której brakuje tak naprawdę tylko jednego elementu: slotu na kartę pamięci MicroSD.

 

ipad pro pixel c google apple android ios

 

Oczywiście ktoś może pomyśleć, że około 2300 złotych to bardzo dużo, ale konkurencja jest o wiele droższa. Surface Pro 4 mimo lepszej specyfikacji to wydatek minimum 4000 złotych. Z drugiej strony mamy iPada Pro, który dopiero niedawno został zaprezentowany w mniejszej wersji, ale z pewnością nie będzie dostępny w podobnej kwocie, co Pixel C. Xperia Z4 Tablet? Ciekawa propozycja, ale jednak produkt Google oferuje teoretycznie więcej.

 

nexus 9 google pixel c android tablet

 

Tak oto Pixel C wygląda bardzo ciekawie, ale oprócz braku slotu na kartę MicroSD, pojawia się inny problem: dostępność. Oczywiście Nexusa 9 też z początku ciężko było znaleźć w Polsce, ale Google swój najnowszy tablet oferuje jedynie w kilku krajach poprzez Play Store. Tak oto Pixel C nie jest nawet dostępny u nas na Allegro.

 

google pixel chromebook

 

W takim razie Pixel to przyszłość? Podobnie jak tablet, tak i Chromebook jest bardzo chwalony. Szał na Nexusy już minął, gdyż Google niejako zapomniało czym ta marka miała być, a więc tanimi urządzeniami z ogromnymi możliwościami. Nexus 6P mimo że jest dobrą propozycją to cena jest zdecydowanie za wysoka, a Nexus 5X okazał się po prostu słaby.

 

google nexus 7 nexus 9 htc asus

 

W takim razie może w ogóle zrezygnować z serii Nexus? Oczywiście, że nie – Google powinno jednak zastanowić się nad rozwojem smartfonów we właściwym kierunku. Nie muszą one mierzyć się z flagowcami od Samsunga, LG, Sony czy też HTC w każdych kategoriach. Lepiej, żeby konkurowały bezpośrednio z Xiaomi Mi5 i z pewnością konsumenci to docenią. Co z tabletami? Nexusa 7 już się nie wskrzesi więc lepiej, żeby Google dalej pozytywnie rozwijało „Pixele”.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.