SmartBand-Talk-SWR30-black

 

Wprowadzane na rynek przez różnych producentów „inteligentne” opaski i zegarki jakoś nigdy nie zrobiły na mnie szczególnie pozytywnego wrażenia z wielu różnych powodów. Postanowiłem jednak wykorzystać nadarzającą się okazję i sprawdzić w praktyce opracowane przez firmę Sony, unikalne połączenie funkcji inteligentnych zegarków i opasek w jednym, ciekawie się prezentującym urządzeniu – tytułowym SWR30.

 

Zawartość opakowania, specyfikacja  i wykonanie SWR30

 

zestaw-swr30

 

 • Wymiary i waga: szerokość: 23,5, grubość: 9,5 mm, 24 g
 • Ekran: czarno-biały E ink 1,4 cala 296×128. 192 dpi
 • Zgodność: SmartBand Talk SWR30 oraz aplikacja Lifelog dla systemu Android współpracują z urządzeniami z systemem Android w wersji 4.4 lub nowszej.
 • Kolory: czarny lub biały
 • Wodoodporność na głębokość 1,5 m. (certyfikat IP68)
 • Sterowanie: głosem, dotykiem i gestami
 • Akcesoria opcjonalne: wykonane z różnych materiałów opaski na nadgarstek (sprzedawane osobno w różnych kolorach)
 • Oprogramowanie: Android 4.4+ + aplikacja SmartBand Talk + opcjonalnie aplikacja Lifelog
 • Czujniki: akcelerometr
 • Łącza: Bluetooth 3.0, micro-USB
 • Bateria:70 mAh (do 3 dni bez ładowania)
 • Zawartość zestawu: SmartBand, kabel USB, dokumentacja produktu (Zestawy sprzedawane na wolnym rynku posiadają ponadto dodatkowo dłuższą opaskę, przy czym testowany komplet jej nie posiadał).

 

zap

 

SmartBand został wykonany z typowego dla tego typu urządzeń materiału, czyli plastiku. Firma Sony zadbała o to, by wykorzystane materiały były odpowiedniej jakości, dzięki czemu opaska nie tylko jest lekka, wygodna, ale też świetnie się prezentuje. Wykorzystywany do ładowania baterii port microUSB przykryto znaną z innych produktów tej firmy zaślepką, dzięki czemu nie musimy się obawiać skutków kontaktu SmartBanda z wodą. Także jeśli do jakości wykonania paska oraz kabla USB nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Zapięcie jest wygodne i pewne.

 

Funkcjonalność

Funkcjonalność SWR30 to doskonały dowód na to, że nie potrzeba dużej wydajności, sporo pamięci RAM, systemu operacyjnego by stworzyć przydatne urządzenie łączące wiele różnorakich funkcji. Jedynym ograniczeniem jest tutaj liczba dostęnych ekranów na zegarku: maksymalnie 9 (10 włącznie z ekranem głównym, który możemy do siebie dopasować pod względem wyglądu i wyświetlanej zawartości – dostępne są choćby informacje o naszej aktywności fizycznej czy pogodzie). Na każdym z 9 pozostałych ekranów możemy dodać inną aplikację, np. ulubiony kontakt, krokomierz. Niezależnie od ekranów mamy dostęp do przychodzących smsów, możemy odbierać połączenia przychodzące na smartfon. Również niezależne od wybranych na ekrany opaski SWR30 funkcji to powiadomienia, inteligentne budzenie i alarm wibracyjny o utracie połączenia ze smartfonem. Szczególnie warte uwagi jest inteligentne budzenie – funkcja analizuje nasz sen i budzi nas w najpłytszej fazie w wyznaczonym przez nas czasie (np. między 7:00 a 7:20) z pomocą samej wibracji lub dźwięku i wibracji – osobiście polecam to pierwsze rozwiązanie gdyż uprzyjemnia ono codzienną pobudkę.

 

Aplikacja zainstalowana na smartfonie pozwala też na wybór koloru ekranu (biały i czarny), wskazanie, czy nosimy zegarek na lewej czy na prawej ręce (umożliwia odpowiednie wyświetlanie powiadomień) oraz na aktywację trybu wyłączającego wszelakie powiadomienia, dźwięki lecz aktywny pozostanie budzik. Możemy też wyłączyć na stałe powiadomienia i funkcję odbierania połączeń na opasce. Sony SmartBand SWR30 jest ponadto kompatybilny z rozwiązaniami Gogle FIT oraz Sony LifeLog.

menu-swr30

Niewątpliwie największą zaletą SWR30 jest wbudowany ekran wykonany w znanej z czytników ebooków technologii E-link. Jest więc pozbawiony jakiegokolwiek podświetlania, ale przy tym jest niesamowicie czytelny nawet przy silnym nasłonecznieniu. Jego wyróżnikiem jest niewątpliwie zdolność rozpoznawania mocniejszego naciśnięcia jako kliknięcia co pozwala wykonać wiele czynność.

Na koniec zdecydowanie warto wspomnieć o wbudowanym mikrofonie i głośniku, które pozwalają na prowadzenie (co ważne, swobodnych – bez zwracania uwagi na położenie nadgarstka względem twarzy) rozmów głosowych wykonywanych z użyciem smartfona. Zmotoryzowani z pewnością docenią tę funkcję przede wszystkim dlatego, że korzystając z ekranu opaski możemy nie tylko odbierać przychodzące na sparowany smartfon połączenia, ale także rozpocząć rozmowę z jednym z wcześniej dodanych do opaski za pomocą aplikacji zarządzającej kontaktów (maksymalnie możemy ustawić do 9 kontaktów, jednak wtedy nie ma już miejsca na inne funkcje opaski) Wbudowany ekran wyświetla też przychodzące wiadomości,  co pozwala bez sięgania po smartfon sprawdzić jej treść. Z myślą o kierowcach udostępniono też głosowe sterowanie, jednakże brak języka polskiego, oraz losowość działania tej funkcji sprawiają, że bezpieczniej i szybciej jest wybrać to, co potrzebujemy ręcznie.

 

 

Bateria

Obok funkcjonalności to kolejny element SWR30, który pozytywnie zaskakuje. Dwie doby działania to dla opaski żaden problem, choć jest to w dużej mierze zależne od użytkownika. W zasadzie jedyną funkcją, która dość mocno ma wpływ na skrócenie czasu działania są rozmowy głosowe, które są możliwe w sposób ciągły przez około godzinę. Prowadząc krótkie rozmowy zapewnimy sobie jednak dzień roboczy bez korzystania z ładowarki. Nawet gdyby zaszła konieczność podładowania baterii, to nie będzie to żadnym problemem bowiem czas ładowania do pełna to około 40 minut. Czas pracy możemy też wydłużyć dzięki funkcji Stamina, jednak jej aktywacja wyłącza ekran pozostawiając aktywne jedynie funkcje odpowiadające za zbieranie informacji o naszej aktywności ruchowej. Tyle tylko, że tracimy w ten sposób najlepsze funkcje opaski…

 

Podsumowanie

swr30talk

Sony SmartBand Talk SWR30 sprawia, że nawet najbardziej zagorzały przeciwnik tzw. inteligentnych akcesoriów noszonych może zmienić o nich swoje zdanie. Dwa tygodnie z SWR30 sprawiły, że choć nadal uważam, że nie jest to sprzęt, który trzeba koniecznie mieć, to jednak jego zakup ułatwi codzienne życie. Szczególnie zaskakuje w tym modelu znacznie większa funkcjonalność niż nawet w najdroższych konstrukcjach opartych o Android Wear czy system Tizen Samsunga. To jedna z nielicznych opasek umożliwiających między innymi prowadzenie rozmów głosowych za pomocą wbudowanego głośnika i mikrofonu. Biorąc pod uwagę atrakcyjną cenę – od jakiegoś czasu utrzymującą się na poziomie około 440 złotych (bez problemu można jednak kupić SWR30 sporo taniej) -,  świetną funkcjonalność oraz fakt, że nic nie wskazuje na to by miał się pojawić jeszcze lepszy następca nie pozostaje mi nic innego, jak polecić SmartBand Talk firmy Sony.

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Smorąg