ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[Poradnik] Dla niewtajemniczonych – 17 sposobów na wydłużenie czasu pracy smartfonu

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły
android 6.0 marshmallow doze drzemka akumulator bateria

 
Tak zwany SOT, czyli Screen On Time wśród fanów Androida stanowi temat do długich dyskusji. Jest to chyba jeden z najpopularniejszych i najdłuższych wątków zakładanych na forach zagranicznych każdego dostępnego modelu smartfonu. Chodzi oczywiście o czas działania urządzenia przy włączonym ekranie, który odzwierciedla długość pracy telefonu na jednym ładowaniu. Zapewne nasi wytrawni użytkownicy znają wszystkie wymienione poniżej sposoby, aby go wydłużyć. Niektóre z nich są banalne i błahe, inne trudniejsze. Zapraszam niedoświadczonych czytelników do lektury.
 
1. Czarna tapeta – jeżeli ustawimy sobie obrazek, który będzie ciemny, powinniśmy zauważyć różnicę. Szczególnie dotyczy to ekranów AMOLED. „Uwielbiają one” tę barwę, marnując na jej wyświetlanie mniej energii.
 
2. Doze – wraz z przybyciem na urządzenia wersji Marshmallow, pojawiła się pożądana przez niektórych funkcja Doze. Pozwala ona na przejście telefonu w stan hibernacji, gdy nie jest on używany przez dłuższy okres. Wszelkie ustawienia tej funkcji znajdziemy w opcjach baterii.
 
3. Greenify – jest to szeroko chwalona aplikacja, która pozwoli wycisnąć Wam jeszcze więcej z baterii. Dzięki niej możemy wybrać te programy, których nie używamy i nakazać im przejście w stan hibernacji, co uniemożliwi im działanie w tle.
 
4. Automatyczna jasność – wbrew pozorom nie powinniśmy z niej korzystać, ponieważ zazwyczaj ustawia nam ona ekran na jaśniejszy, niż potrzebujemy. Manualne ustawienia z pewnością wpłyną pozytywnie na SOT.
 
5. Wygaszanie ekranu – najlepiej ustawić na 15 sekund. Według badań, przeciętny użytkownik włącza swój wyświetlacz aż 150 razy na dzień! Nie trzeba być zatem matematykiem, aby zrozumieć, że odpowiednie ustawienie tej funkcji wpłynie na czas działania smartfonu.
 
6. Wyłącz niektóre niepotrzebne gesty – po co nam opcje, z których nie korzystamy? Lepiej je wyłączyć.
 
7. Wyłącz wibracje – smartfon pobiera więcej energii, żeby wibrować, niż aby wydać dźwięk o przychodzącym połączeniu. Ponadto, warto też pozbyć się efektu wibracji przy pisaniu na klawiaturze.
 
8. Korzystaj mądrze z powiadomień – po to zostały one stworze, abyśmy rzadziej musieli zaglądać do telefonu.
 
9. Używaj oryginalnych baterii – dotyczy to oczywiście tylko smartfonów z wymiennym akumulatorem. Kupno ogniwa niewiadomego pochodzenia na portalu aukcyjnym, może skutkować w krótszym działaniu na jednym ładowaniu lub nawet uszkodzeniem smartfonu!
 
10. Ustaw czas „spania” – w którym wyłączysz aplikacjom dostęp do Wi-Fi, transferu danych, Bluetooth czy lokalizacji. Przecież z urządzenia nie korzystasz 24 godziny na dobę? W nocy najlepiej włączyć tryb samolotowy.
 
11. Widżety – nie zaśmiecaj nimi pulpitu. Domyślnie producent danego urządzenia wrzuca nam na ekrany wiele niepotrzebnych widżetów. One także pobierają prąd, jeśli z nich nie korzystasz, pozbądź się ich!
 
12. Aktualizuj aplikacje – są powody, dla których deweloperzy tworzą update’y dla swoich programów. Niekiedy w „co nowego” możemy przeczytać o mniejszym poborze energii przez daną aplikację, więc naprawdę warto zadbać, aby wszystko było w najnowszej wersji.
 
13. Oszczędzanie energii – korzystaj z funkcji energooszczędnych na swoim smartfonie. Takie funkcje jak „Stamina” u Sony, czy „Oszczędzanie energii dla aplikacji” u Samsunga naprawdę działają!
 
14. Autosynchronizacja – wyłącz tę funkcję w szczególności dla kont Google, chyba że potrzebujesz mieć je odświeżane co 15 minut. To samo dotyczy e-maila, Twittera, Facebooka i innych tego typu aplikacji.
 
15. Manualny update aplikacji – ustaw aktualizacje programów w Google Play na manualne. Skorzysta na tym Twoja bateria.
 
16. Zmień…operatora! – to z jakiej sieci korzystamy ma wpływ na pobór energii naszego smartfona. Przykładowo, jeżeli u danego operatora masz słaby zasięg, a Twój smartfon co chwilę go szuka, to powinieneś pomyśleć nad jego zmianą. Twoja bateria cierpi!
 
17. Nie miej obsesji… – na punkcie swojego smartfona. Nie musisz podświetlać ekranu 10 razy w ciągu 10 minut, prawda?
 
Na koniec dodam – nie dajmy się też zwariować! Smartfon, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie, które powinno spełniać więcej funkcji niż dzwonienie i pisanie SMSów. Powyższe porady to tylko wskazówki, z których można skorzystać. Każdy użytkownik jest inny i wybierze inne opcje do wyłączenia. Jednak z drugiej strony, warto się zastanowić czego używamy, a czego nie. Jeśli coś leży na boku i do tego nigdy nie zaglądamy, można pomyśleć aby zrobić z tym porządek. Bateria Twojego smartfona będzie bardziej zadowolona.
 
źródło: androidpit, własne

Sprawdź najnowsze wpisy