Recenzja No.1 G3 – taniego smartwatcha ze slotem na kartę SIM i pełnym, okrągłym ekranem

4 minuty czytania
Komentarze
no1 g3

Z pewnością większości z Was zakup inteligentnego zegarka kojarzy się ze sporymi kosztami. Nic w tym dziwnego, ponieważ smartwatche największych producentów to wydatek rzędu 500-1500zł. Jest to dużo, dlatego niektórzy szukają alternatyw wśród zegarków z Chin. I tutaj nagłe zdziwienie, ponieważ okazuje się, że oferta jest wręcz ogromna. Mamy do wyboru zegarki popularnych chińskich firm, firm solidnych – ale mało znanych, i oczywiście tych ostatnich, czyli zegarki ze stajni typowych firm „krzaków”.

Oferta zegarków z Androidem jest dość mała – ale kiedy szukamy czegoś taniego, musimy przygotować się na ustępstwa. Tak natrafiłem na smartwatch firmy No.1, która na rynku azjatyckim jest coraz popularniejsza. Ich najnowszy zegarek – G3, nie posiada niestety Androida, ale ze smartfonami z Androidem i iOS bez problemu będzie współpracował. Jeśli więc szukacie czegoś, co w miarę nieźle wygląda, i kosztuje mniej niż 60 dolarów, to zapraszam do krótkiej recenzji.

Zestaw

01

No.1 G3 przywędrował do mnie prosto od producenta, dlatego też konkretnego sklepu polecał nie będę. Wiem, że dostępny jest on na Aliexpress, Gearbest, Everbuying i w reszcie najpopularniejszych azjatyckich sklepów internetowych.

Jeśli chodzi o zestaw, to może on zaskakiwać estetycznością. Do tej pory spotykałem smartwatche głównie w kartonowych pudełkach – a No.1 G3 przywędrował do mnie w okrągłym, metalowym opakowaniu. Całość wygląda bardzo elegancko – tylko ten napis „Smart Watch” na pokrywce nieco zalatuje tandetą.

W środku znajdziemy jedynie makulaturę i kabel USB. Apropo kabla USB – smartwatcha naładujemy przystawiając do niego końcówkę, którą widzicie poniżej. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie – szczególnie gdy porównamy je do tego znanego z Samsunga Gear Fit (pod opaskę trzeba podpiąć podstawkę, a następnie do niej kabel z końcówką microUSB).

0

Wygląd

Na temat wyglądu zbyt wiele napisać się nie da. No.1 G3 czerpie garściami z designu Samsunga Gear S2. Jest on prawie w całości wykonany z plastiku – jedynie ramka otaczająca wyświetlacz jest wykonana z metalu.

1

Niemniej jednak całość prezentuje się całkiem schludnie, choć dla mnie zegarek ten jest odrobinę przymały. Wpływa to oczywiście na komfort użytkowania – ale to już kwestia indywidualna.

Wyświetlacz

W No.1 G3 zastosowany został 1.3 calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 240 x 240 pikseli. Nie jest to wynik wybitny, ale więcej w produkcie tej klasy nie oczekiwałem. Plusem jest natomiast brak paska na dole ekranu (Moto 360 itd) – ekran jest w pełni okrągły. Zegarek wybudzamy poprzez naciśnięcie  któregoś z bocznych przycisków fizycznych – natomiast usypiamy klikając ten zamieszczony niżej. Można także ustawić, aby smartwatch wybudzał się po wykonaniu konkretnego gestu – np. ruch ręki.

3

(wyświetlacz całkiem nieźle radzi sobie na słońcu)

Dla użytkownika producent przeznaczył kilka tarcz zegara – w tym jeden cyfrowy (widoczny powyżej). Do pobrania są natomiast inne tarcze – wystarczy zainstalować dedykowaną aplikację.

Działanie, funkcje

5

W G3 nie znajdziemy funkcji, których nie widzielibyśmy już w produktach konkurencji. Przed szereg wychyla się funkcja, dzięki której możemy zmierzyć temperaturę swojego ciała. Oprócz tego znajdziemy standardowo licznik kroków, pulsometr, kalkulator, dialer, odtwarzacz MP3, bluetooth, dyktafon, budzik, monitor snu, bluetooth, skrzynkę SMS, pasek powiadomień. Dodatkowe aplikacje można doinstalować poprzez dedykowaną aplikacje. Plusem jest także slot na karty microSD.

Najciekawszym elementem specyfikacji No.1 G3 jest jednak slot kart SIM, przez co zegarek może być też używany jako samodzielny telefon. Po paru dniach testów mogę powiedzieć, że jest to niesamowicie wygodne – choć mam lekkie zastrzeżenia do mikrofonu, bowiem dźwięk docierający do rozmówcy jest chwilami nieco zniekształcony. Nie mam za to zastrzeżeń do wbudowanego głośnika – jest głośny i wyraźny. Nieźle sprawdza się także opcja odbioru połączenia, poprzez potrząśnięcie zegarkiem.

4

Przechodząc do szybkości działania – tutaj też cudów nie znajdziemy. Smartwatch wyposażony został w procesor MTK2502 oraz 64 MB RAM i 128 MB ROM. Nie zacina się, ale nie chodzi też w 100% płynnie. Również tak jak wspomniałem, nie uświadczymy tu Androida.

Łączność

Smartwatch łączy się ze smartfonem za pośrednictwem Bluetooth. Robi to w sposób bardzo szybki – za co plus. Wspierane częstotliwości to GSM850/900/1800/1900MHz, tak więc z dzwonieniem w naszym kraju problemów nie bedzie. Dzwonienie ze smartfona za pośrednictwem smartwatcha także nie rodzi obaw – wszystko jest w jak najlepszym porządku.

6

Podsumowanie

Jeśli jesteś świeży w tematyce smartwatchy, i chcesz zobaczyć, czy tego typu produkt jest Ci w ogóle potrzebny, to No.1 G3 mogę z czystym sumieniem polecić. Jest to zegarek w miarę tani, i działający o niebo lepiej od tych, które proponuje konkurencja. Posiada też standardowy wachlarz możliwości, czego nie zawsze możemy uświadczyć w urządzeniach z tej półki. Z drugiej zaś strony, jeśli korzystałeś z nieco droższych smartwatchy popularnych marek, to po prostu się zawiedziesz.

Motyw