BSP10-white-1

Choć współczesne smartfony radzą sobie dość dobrze z generowaniem zadowalającego większość użytkowników dźwięku, to jednak wciąż wiele osób poszukuje dodatkowych akcesoriów, które pozwoliłyby uzyskać głośniejszy, lepszy jakościowo dźwięk. Czy oferowany przez firmę Sony tytułowy głośnik mobilny BSP10 sprosta tym zadaniom?

 

Zestaw, wykonanie, specyfikacja

bsp10-box

Sony BSP10 pakowany jest w niewielkie, kartonowe opakowanie, w którym znajdziemy ponadto bardzo krótki kabel USB, etui transportowe oraz instrukcję obsługi. Wykonanie wszystkich elementów zestawu stoi na wysokim poziomie. Okrągła, biała obudowa głośnika prezentuje się na tyle dobrze, że głośnik możemy traktować też jako swoistą ozdobę otoczenia. Producent zadbał również o wygodę obsługi – wszystkie najważniejsze przyciski umieszczono na górnej części obudowy, jedynie włącznik jest na boku. Fani doskonałych pod względem designu urządzeń z pewnością docenią zakryty za pomocą zaślepki port USB. Specyfikacja i funkcje głośnika prezentują się następująco:

 

  • wymiary i waga: 78 x 60 mm, 300 g
  • przyciski: zasilania, głośności, odbierania połączeń przychodzących
  • komunikacja: Bluetooth z NFC (profile A2DP/AVRCP/HSP/HFP), micro-USB, opcjonalnie możliwość ładowania z użyciem stacji ładowania bezprzewodowego
  • moc: 10W
  • kolor obudowy: biały lub czarny
  • w pełni kompatybilny z systemami: iOS i Android

 

Głośnik w użyciu

BSP10-white-2

Za sprawą NFC parowanie głośnika z dowolnym urządzeniem jest szybkie i bezproblemowe (oczywiście można też wykonać tradycyjne parowanie z urządzeniem nieposiadającym NFC), co pozwala niemal natychmiastowo korzystać ze sprzętu. Generowany dźwięk zaskakuje zarówno pod względem jakości, jaki i głośności przy jednoczesnym braku spadku jakości, co nie jest tak często spotykane nawet w dużo droższych rozwiązaniach. Jedynym ograniczeniem jest tu w zasadzie brak subwoofera, przez co brakuje jednak basu.

Podczas testów starałem się sprawdzić różne gatunki muzyki, ale praktycznie za każdym razem jakość tego co było odtwarzane stała na wysokim poziomie. Problemy mogą się jednak pojawić, gdy zechcemy odtworzyć pliki z nagraną mniej popularną lub klasyczną muzyką, która powinna być odtwarzana na domowym sprzęcie audio. Przy najpopularniejszych utworach jednak problemów nie ma żadnych. Również głos naszych rozmówców jest idealny.

 

Bateria

gx1-bsp10-bat

 

Choć według dedykowanej głośnikowi aplikacji SmartConnect czas pracy wynosi 6 godzin i 19 dni odpowiednio dla aktywnego działania i czuwania to w praktyce mówić można o pięciogodzinnym działaniu (odtwarzaniu audio) z maksymalną głośnością, co moim zdaniem jest bardzo dobrym rezultatem. Czas ładowania baterii do pełna to około 2h (podobnie jak w Xperiach zamontowano tu diodę sygnalizującą stan baterii).

 

BSP10 tylko do muzyki, a może też świetny zestaw głośnomówiący?

bsp-10-aut1

 

Często kupując akcesoria mobilne staramy się wykorzystywać je w różnych zastosowaniach. Za sprawą przemyślanej konstrukcji testowany głośnik nadaje się nie tylko do słuchania multimediów, ale też do prowadzenia rozmów głosowych – w tym także w samochodzie. Duży, ulokowany w górnej części obudowy przycisk umożliwia odbieranie połączeń przychodzących (niestety o nawiązaniu jakiegokolwiek połączenia (nawet z ostatnim numerem) z poziomu głośnika możemy zapomnieć – trzeba sięgnąć do smartfona). Mimo to głośnik BSP10 w tym zastosowaniu spisuje się bardzo dobrze – generowany dźwięk jest głośny, a dobrej klasy wbudowany mikrofon sprawia, że i my jesteśmy dobrze słyszani.

Kształt oraz gumo-podobny element na dolnej części obudowy sprawiają, że bez problemu można znaleźć miejsce na głośnik tak, by mieć go zawsze pod ręką – podczas testów trzymałem go w uchwycie na napoje, ale bez problemów można położyć go w górnej części kokpitu.

 

Podsumowanie

Sony BSP-10 to ciekawe akcesorium mobilne. Generowany z niewielkiego przecież urządzenia dźwięk pod względem jakości i głośności jest pozytywnym zaskoczeniem. Głośnik, jak i dołączony kabel oraz pokrowiec wykonano z wysokiej jakości materiałów, a umieszczone na obudowie głośnika przyciski ułatwiają obsługę – możemy regulować nie tylko głośność ale i odbierać połączenia przychodzące. Kompaktowe rozmiary i wbudowany mikrofon sprawiają, że głośnik może z powodzeniem pełnić rolę nie tylko głośnika do muzyki, ale także samochodowego zestawu głośnomówiącego. Cena- około 200 złotych – moim zdaniem zachęca do zakupu.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Adrian Smorąg