GTA IV na Androidzie? Po co nam konsole? Przygotowanie Google do walki o miliardy dolarów

Łukasz Pająk Android 2016-03-21

gta iv 4 android google play store

Rockstar Games średnio każe 10 lat czekać na wydanie pełnoprawnej odsłony Grand Theft Auto w wersji mobilnej. Dokładnie za około 25 miesięcy swoją dekadę na rynku będzie świętować tytułowa gra, która w mojej opinii zyskała miano idealnego przykładu jak można beznadziejną optymalizacją narazić markę na upadek.

Oczywiście problem dotyczy komputerów osobistych i odmiany na Windowsy, ale czy podobny los może czekać wersję na Androida, która prędzej czy później z pewnością ujrzy światło dzienne? Dzisiejsze mobilne urządzenia mają moc obliczeniową porównywalną do zintegrowanych kart graficznych Intela, które bez problemu są w stanie w sposób grywalny uruchomić tytuły z 2008 roku. Nie dotyczy to oczywiście GTA 4, które do dzisiaj pokazuje jak źle został napisany autorski silnik RAGE. Jednak skoro jesteśmy przy GTA to nie można zapomnieć, że chociażby takie Vice City musiało zostać przeportowane 1:1 tak, aby właśnie wszelkie spowolnienia, czasy oczekiwania były identyczne, gdyż na tym opierała się cała fizyka gry.

20150826_162502

Mimo wszystko chciałbym zastanowić się czy smartfony to dobre konsole do gier? Oczywiście. Nawet tablety mogą okazać się jeszcze ciekawsze. Obraz kierujemy przewodowo (lub bez) do telewizora, a do sterowania wykorzystujemy bezprzewodowego pada i tak oto tworzymy interesująca konsolę, której co prawda daleko wydajnościowo do obecnej generacji PlayStation czy też Xboxa, ale wtedy okazuje się, że nasze urządzenie mobilne możemy odpiąć i chociażby w dłuższej trasie również umilać sobie czas. Tutaj zapewne można pomyśleć o „kieszokonsolkach” od Sony czy też Nintendo, ale to wciąż dodatkowe urządzenia, koszta i zużyte miejsce w kieszeni czy też plecaku. Oczywiście te aspekty zapaleni gracze są w stanie przyjąć na klatę, ale czy dla przeciętnej osoby, która maksymalnie kilkadziesiąt minut dziennie oddaje się tego typu rozrywce, PlayStation Vita czy też nowy 3Ds są potrzebne?

wyprobuj gre google play proba 10 minut

Ok, okazuje się, że smartony i tablety nadają się do gier, GTA IV ma szansę za dwa lata pojawić się na Androidzie, a także iOS, ale skupmy się na Robociku i podejściu Google do tematu. W końcu mobilny rynek gier pod koniec 2020 roku ma być wart blisko 75 miliardów dolarów, ale czy Amerykanie odpowiednio się na to przygotowują? Zdecydowanie tak. Niedawno wprowadzone nowości jeszcze to potwierdzają, gdyż wśród nich znajdziemy zdalny test gier przed zakupem bez konieczności instalacji czegokolwiek. Dodatkowo pojawia się możliwość zastosowania bibliotek umożliwiających streamowanie z poziomu samej aplikacji. Do tego jeszcze dochodzi wyróżnienie tytułów typu „Indie”, a więc pochodzących od niezależnych deweloperów i zachęcanie programistów do wykorzystywania różnych usług Google.

android ios porownanie vs

Jednak czy to wystarczy? Ja tak naprawdę gram tylko w Mortal Kombat X, które jest bardzo dobrym zabójcą wolnego czasu, ale tę grę znalazłem o dziwo na iOS, a dopiero później na Androidzie. Jest to bardzo popularne zagranie ze strony twórców, że najpierw ich gry lądują na urządzeniach z Jabłuszkiem, a dopiero później trafiają na Robocika. Oczywiście spowodowane to jest po części polityką Apple wymierzoną w deweloperów, ale także prostotą programowania na iOS, gdy nie musimy skupiać się na optymalizacji tytułów pod multum różnych zestawów układów scalonych. W tej kwestii Google nic nie jest w stanie zdziałać, więc ewidentnie musi pomyśleć o kolejnych sposobach zachęcania deweloperów do sklepu Play. Macie jakieś pomysły? • Mateusz Markiewicz

  Właśnie w połowie newsa pomyślałem o tym samym co Jumperone. Podłącze sobie do TV smartphone, pogram z 1h-2h i odłączę go, to nie dam rady z nim gdzieś wyjść, bo bateria będzie mieć 20% i będzie trzeba szukać kontaktu 😀

  • Łukasz Pająk

   Jak podłączasz TV do smartfonu to mimo wszystko podpiąłbym go do ładowarki też.

   • Mateusz Markiewicz

    Nie zawsze przewodowo jest możliwość podpięcia kabla HDMI oraz ładowarki. Bezprzewodowo nie ma problemu, choć lag może się pojawić.

    • RafalR20

     Sony ma na jednym kablu mhl-hdmi i stream i ładowanie więc o ładowarce można zapomnieć tylko jeden hdmi do tv i to wszystko

  • Lysolus

   Przejściówka SlimPort pozwala na jednoczesny stream obrazu do TV oraz ładowanie smartfona. Teraz większość telefonów jeśli ma taką opcję, to właśnie korzysta ze SlimPort. No chyba, że masz na myśli korzystanie z bezprzewodowego streamu co odradzam w przypadku grania – zbyt duży lag.

 • Jumperone

  Kolejny mylący tytuł na tym portalu..

  Mogą sobie portować GTA nawet V, ale z obecną długością pracy smartfonów na jednym ładowaniu nie ma to najmniejszego sensu.

  • Łukasz Pająk

   Czemu mylący? W skrócie opisałem, co chcę przekazać w treści.

   Cóż, powerbanki w ruch jednak muszą iść.

   • Lukasz Jelen

    Mylący bo sugeruje, że GTA IV jest już na androidzie, a nie że autor zastanawia się czy za 2 lata będzie i czy wtedy będzie mu potrzebna konsola.

    • Łukasz Pająk

     Nieco poprawiłem tytuł, żeby był bardziej adekwatny.

   • Jumperone

    Dokladnie tak jak napisal juz Lukasz Jelen. Tytul sugeruje to, ze gra ukazala sie na androidzie i z tego powodu mozemy wyrzucac nasze konsole.

  • ojciec

   właściwie to da się zagrać w GTA V na androidzie gdzieś widziałem filmiki jak ludzie grali (chyba że to był całkiem nieźle sklejony fake)

   natomiast artykuł lipa

   • Marek Trochimiak

    Ojciec, Grać? To co widziałeś to był zwykły streaming z komputera z możliwością sterowania

    • ojciec

     Nawet jeśli to i tak na tym grasz 🙂

  • Adam Wiśniewski

   A co to za problem Loool powerbank kupujesz i tyle, ilu ludzi tyle problemów o.O

   • Jumperone

    A może chce grac na samym telefonie, a nie telefonie ze zwisającą baterią? Na pewno przy ładowaniu i graniu by się znacznie grzał co by wpływało jeszcze na żywotność baterii. Ale jak tam chcesz..
    Poza tym ładny, 2miesieczny odkop 😉x