xiaomi-mi-4

Zastanawialiście się nad kupnem elektroniki z Chin bądź akcesoriów do swojego smartfonu, ale nie wiedzieliście jak się za to zabrać? Albo może obawialiście się przekrętów i utraty swoich pieniędzy? Czas z tym skończyć! W tym poradniku dowiecie się, gdzie najbezpieczniej dokonać zakupu wartościowego sprzętu, ile za to zapłacicie oraz dowiecie się „jak to jest z tym cłem i VATem?”. UWAGA: zakupy potrafią wciągnąć!

Smartfony z Chin

Ostatnio nakreśliłem nieco temat nabywania smartfonów w Internecie i prawdopodobieństwa oszustwa. Tym razem jednak skupię się na zakupach smartfonów bądź tabletów marek z Chin, takich jak Xiaomi, Meizu, ZTE, Chuwi, Huawei… Typując właśnie w modele tych producentów nie jesteśmy narażeni na urządzenia refurbished. A poza tym, nie każdy przecież lubi przepłacać i wyciągać z portfela dodatkowe pieniądze tylko ze względu na logo.

Jeśli chodzi o akcesoria to zabawy jest nieco więcej i należy uważać na oferty z podejrzanie niską ceną. O ile w sklepach nie spotkacie się z podróbką, o tyle na portalach aukcyjnych jest to możliwe – ale o tym później. Kwestia rozbija się tutaj głównie o akcesoria Xiaomi. Na szczęście można to łatwo zweryfikować, dzięki specjalnej naklejce z kodem.

Gdzie kupować smartfony?

Tutaj sprawa jest w miarę oczywista. Sklepy to najpewniejsze miejsca, gdzie możemy je nabyć nie narażając się na ryzyko ich nieotrzymania. Oto lista kilku, wg mnie, wartych uwagi sklepów:

Ich oferta jest naprawdę szeroka, a obsługa klienta działa niezwykle sprawnie (z wyjątkiem serwisu gearbest.com, gdyż czasami zamawiając towar w preorderze otrzymujemy go długo po czasie premiery). Niemniej są to sklepy, w których smartfony jak i tablety są w pełni oryginalne, a ponadto w sieci można znaleźć kody obniżające ceny poszczególnych modeli. Warto również sprawdzić czy dany sklep oferuje wysyłkę z magazynu znajdującego się w Europie, proponuje ubezpieczenie od VATu bądź też dodatkowy rok gwarancji. Te udogodnienia kosztują oczywiście trochę grosza, jednakże wiemy za co płacimy i nie są to opcje obowiązkowe.

Oczywiście można również nabyć urządzenia mobilne na aliexpress.com. Tutaj ograniczyłbym listę do dwóch sprzedawców:

  • Top One
  • Goldway

Cieszą się oni znakomitymi opiniami, ich ceny są bardzo zadowalające, a ponadto za dodatkową opłatą mogą zagwarantować ubezpieczenia od VATu. Nie oznacza to jednak, że inne aukcje nie są warte uwagi. Najważniejszy jest feedback zarówno sklepu, jak i oferowanego towaru. Jeśli wszystko wydaje się w porządku, można zamawiać.

WAŻNE: Każde odpakowywanie wartościowego sprzętu takiego jak smartfon czy też tablet warto uwiecznić na nagraniu wideo. W razie uszkodzenia przesyłki tudzież towaru wewnątrz będzie to niezbity (w przeciwieństwie np. do wyświetlacza) dowód, że nie mamy z tym nic wspólnego. To gwarantuje wygranie ewentualnego sporu.

Gdzie kupować akcesoria?

Zdecydowanie powyższa lista wpasowuje się i w tę kategorię. Jeśli chodzi natomiast o aliexpress.com można zdecydowanie poszerzyć grono sprzedawców – należy tylko pamiętać, że np. oryginalnego etui Spigen nie kupimy za 1/10 ceny.

Wyżej pisałem jednak o urządzeniach Xiaomi. Powerbanki, lampki USB, słuchawki… naprawdę można kupić nieźle, jak na pierwszy rzut oka, podrobione egzemplarze, jednakże o wiele gorszej jakości. Producent ten na szczęscie nakleja na opakowania swoich produktów specjalne naklejki z kodem, które pomogą zweryfikować oryginalność produktu.

Dodatkowe opłaty

Oczywiście sprowadzanie elektroniki z Chin wiąże się z pewnymi opłatami. Nie ma jednak żadnego cła. Jest tylko i wyłącznie do zapłacenia podatek VAT. Jednak nie zawsze urząd celny sprawdzi paczkę, a tym samym jest szansa na jego uniknięcie. W praktyce to wygląda tak: na nasz adres przychodzi pismo wzywające do odesłania (lub przesłania na maila) dowodu zakupu. Na ich podstawie naliczana jest opłata. Gdy takie pismo nie zostanie dostarczone, możemy poczuć się jak w czepku urodzeni.

Są jednak pewne sposoby, które pozwolą zminimalizować ryzyko „wpadki”. Jednym z nich jest skorzystanie z magazynu znajdującego się na terenie Unii Europejskiej – wg prawa podatek nie powinien zostać naliczony. Drugim natomiast sposobem jest dodatkowa opłata – firma kurierska przepakowuje urządzenia na terenie UE, a następnie paczka trafia w nasze ręce. O wszystkim tym można się dowiedzieć od sprzedających, usługi takie oferuje np. ibuygou.com czy Top One.

Czy warto?

Oczywiście, że tak! Ceny urządzeń są zdecydowanie niższe niż w Polsce. Ponadto marki chińskie cechują się świetnym wykonaniem oraz rozsądnym stosunkiem jakości do ceny. Za ułamek ceny popularnego w Europie flagowca możemy nabyć telefon o równie mocnych parametrach – różnić ich będzie jedynie pochodzenie.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Kamil Lewicki

Pasjonat dobrej kuchni i technologiczny geek. Mówi, że grywa w squasha, choć to raczej squash pogrywa z nim. Niegdyś zapalony fan ROMów i kerneli. Niezmiennie esteta.