ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Samsung jest liderem mobilnego rynku, ale dla mnie robi za mało, aby to miano zatrzymać

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły
samsung g810 symbian

Niegdyś Samsung kojarzył się głównie z telewizorami, lodówkami i innymi artykułami gospodarstwa domowego. Oczywiście równocześnie Koreańczycy tworzyli mobilne urządzenia, ale niewiele z nich było warte uwagi. Mimo wszystko nastała era smartfonów i Androida. Samsung doskonale wykorzystał tę okazję.

Na poważnie swoją przygodę z Robocikiem zacząłem właśnie z pierwszym Galaxy S. Oczywiście wcześniej przewinęło się przez moje ręce kilka modeli HTC, ale dopiero Samsung sprawił, że zainteresowałem się tym systemem na poważnie. Może nie tylko sam model to zrobił, gdyż przy wyborze nowego telefonu bardziej nastawiłem się na Desire HD, ale tutaj już T-Mobile zadecydowało za mnie i wycofało tajwańskiego flagowca ze swojej oferty. Jednak długo z tego powodu nie było mi przykro, gdyż Galaxy S bardzo mi się spodobał: świetny wyświetlacz, bardzo dobry aparat i genialna – na tamte czasy – jakość dźwięku. Do tego należy dodać uproszczone metody modyfikowania systemu i ogromne zaplecze fanów tworzących różnego rodzaju oprogramowania i tak właśnie Samsung odniósł sukces.

samsung galaxy s2 cyanogenmod

Następca w postaci Galaxy SII również miał w sobie to „coś”: dwurdzeniowy procesor, jeszcze lepszy wyświetlacz i ciekawy design. Mimo wszystko cofnijmy się trochę w czasie, gdyż nawet przed szałem związanym z Androidem i ogólnie smartfonami, Samsung miał w swojej ofercie kilka bardzo ciekawych modeli. Przede wszystkim G800 ze świetnym aparatem połączonym z zoomem optycznym, ksenonową lampą (z diodami doświetlającymi) i modną wówczas budową typu „slider”. Do tego dochodzi bardzo dobre, metalowe wykonanie. Później świat ujrzał G810 widoczny na początku artykułu, który miał te same zalety, co wcześniej wymieniony telefon, a dodatkowo był już smartfonem z Symbianem na pokładzie. Wszystkie powyższe mobilne urządzenia były na swój sposób wyjątkowe i wyróżniały się na tle konkurencji. Tym samym kompletnie mnie nie zdziwił fakt, że Samsung został liderem mobilnego rynku. Wtedy się zaczęło…

Samsung patent

Od groma różnych modeli, które same ze sobą konkurowały. Ceny coraz wyższe, wykonanie coraz gorsze i tak można byłoby wymieniać bez końca. Oczywiście skłamałbym pisząc, że przez te wszystkie lata nie było więcej dobrych urządzeń w portfolio Samsunga, ale nie wyróżniały się niczym na tle konkurencji. Według mnie lider mobilnego rynku powinien być tym przodującym producentem, który byłby wzorem dla konkurencji.

Galaxy-A7-2016

Jednak rok temu nastąpił mały przełom – pojawił się Galaxy S6 i seria Galaxy A. Pierwszy model zostawmy na razie z boku, a zajmijmy się nową rodziną urządzeń. Pisałem już, że cieszę się, iż Koreańczycy w końcu mają ustandaryzowane portfolio. Fajnie też, że Samsung w końcu zrozumiał, że dla konsumentów liczy się wykonanie mobilnych urządzeń. Jednak Galaxy S6 miał swoje wady, które zostały poprawione w Galaxy S7. Mimo wszystko, w tych urządzeniach nie ma kompletnie nic niezwykłego, nic na co można by faktycznie pozytywnie zareagować.

patent samsung 2

Ten fakt jeszcze bardziej boli, gdy zwrócimy uwagę na to, że Samsung ma od groma ciekawych patentów, którymi mógłby zainteresować konsumentów. Odmiany Edge to jednak za mało, gdyż pod tym względem nie są wyjątkowi. Skłamałbym pisząc, że Koreańczycy robią słabe czy też niepoprawne urządzenia mobilne, ale konkurencja pod tym względem bardziej się stara. Oczywiście wyjątki się zdarzają, gdyż takie Xiaomi również nie robi wyjątkowych smartfonów czy też tabletów, ale ma to swoje odwzorowanie w cenie.

samsung galaxy s7 logo edge azja chiny japonia korea

Czy kiedykolwiek Samsung przedstawi rewolucyjne urządzenie czy też wciąż będzie tworzyć w pełni poprawne, ale do bólu nudne smartfony? Wydaje mi się, że tak i zmieni się to. Konkurencja z Państwa Środka jest coraz bliżej Koreańczyków (i jeszcze bliżej Apple), a to mam nadzieję, że zmusi Samsunga do wykorzystania swoich wszelakich patentów.

Mimo wszystko jestem ciekawy Waszego zdania na ten temat – uważacie, że Samsung słusznie zajmuje pierwszą lokatę na mobilnym rynku? Co Wam się nie podoba w koreańskich smartfonach czy też tabletach?

Sprawdź najnowsze wpisy