ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Która firma stworzy kolejne Nexusy w miejsce LG?

Autor: Adrian Smorąg Kategoria: Artykuły
lg nexus 4 crackedn pekniety potluaczony

Choć przez cały okres istnienia serii Nexus Google zmieniało wielokrotnie partnerów, którzy produkowali dla niego kolejne urządzenia to jedna firma stała się tą, którą z Google polubiła się najbardziej – wywodzące się z Korei LG. To właśnie ten producent stworzył cieszące się największą popularnością na całym świecie urządzenia z tej linii – jak choćby ceniony za atrakcyjny stosunek ceny do możliwości Nexus 4 czy też najnowszy 5X. Wszystko jednak wskazuje na to, że na rynku nie ujrzymy już żadnych kolejnych Nexusów – a przynajmniej nie od LG. Ten koreański producent bowiem, pomimo świetnej sprzedaży każdego produkowanego pod tą marką urządzenia postanowił, że czas na zmiany – według źródeł w firmie koncern nie chce już produkować urządzeń dla Google.

W historii urządzeń z linii Nexus Google współpracowało już z sześcioma różnymi firmami – obok LG były to: tajwańskie HTC, również koreański Samsung, ale też należąca obecnie do Lenovo Motorola, Huawei, i wreszcie ASUS – ten ostatni zasłynął ze świetnie się sprzedającej serii 7” tabletów, które pomimo niezbyt dobrej specyfikacji, braku slotu na kartę pamięci zyskały spore grono wiernych fanów. Jako, że to LG produkowało najwięcej urządzeń dla Google serię Nexus czeka prawdziwa rewolucja, jakiej nie było jeszcze nigdy.

lg logo

Podczas odbywających się w Barcelonie targów MWC (Mobile World Congress) przedstawiciel firmy stwierdził wyraźnie, że firma nie ma zamiaru wyprodukować więcej żadnego urządzenia z linii Nexus. Powód tej decyzji wydaje się w pełni zrozumiały: opracowanie każdego smartfona pochłaniało zbyt wiele zasobów, które firma woli przekserować na udoskonalanie sprzedawanych pod własną marką flagowych urządzeń. Z jednej strony trudno się z tym nie zgodzić, z drugiej jednak LG również zarabia na produkowanych dla Google Nexusach. l

Jeśli przeanalizujemy przeróżne informacje i komunikaty, jakie wychodzą z obu koncernów w ostatnich miesiącach możemy dojść do wniosku, że obie firmy mają po prostu inną wizję dalszej współpracy i pomimo trwających już dłuższy czas rozmów nie doszły do porozumienia.

Jakiś czas temu z Mountein View wyszedł jasny przekaz, w którym firma informowała, że chce mieć więcej kontroli nad procesem powstawania nowych urządzeń z serii Nexus. Co to oznacza? Firma nie chce już otrzymywać gotowego projektu smartfona dopasowanego tylko do oczekiwań firmy, ale brać udział w całym procesie jego powstawania: mieć wpływ na całą specyfikację i rozwój prac nad nowym urządzeniem. To właśnie to najpewniej jest dla LG po prostu nie do zaakceptowania – wymagałoby z pewnością zaangażowania znacznie większych zasobów niż dostarczanie gotowego urządzenia do zaakceptowania przez Google.

google-nexus-logo

Jeszcze w październiku ubiegłego roku pojawiły się informacje, jakoby obie formy toczyły między sobą rozmowy o charakterze przyszłej współpracy. Wysokiej rangi menedżer w koncernie Google ujawnił wtedy, że choć LG jest najlepszym partnerem do rozwoju smartfonów z linii Nexus to nie jest wykluczone, że w przyszłości firma będzie musiała się rozejrzeć na innymi koncernami gotowymi do współpracy.

W tym miejscu otwiera się szerokie pole do plotek na temat, jaki koncern mógłby zastąpić LG. Według krążących po sieci informacji Google najprawdopodobniej nawiąże współpracę ze znanym, cenionym przez wielu producentem smartfonów, który pferując urządzenia z Androidem jako jeden z pierwszych w dużej mierze przyczynił się do tak wielkiej popularności ekosystemu Google – mowa oczywiście o tajwańskim HTC, który pomimo tego, że ma spore grono wiernych fanów, to nadal znajduje się w ciężkiej sytuacji, z której próbuje wyjść na wiele różnych sposobów bez większego sukcesu. Bez wątpienia nawiązanie tej współpracy z Google i produkcja urządzeń dla Google, nawet według ścisłych oczekiwań sprawi, że HTC szybko odzyska swoją pozycję sprzed lat i ponownie zagrozi dominacji choćby Samsunga.

Sprawdź najnowsze wpisy