ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Mini Test Sony MDR-NC31EM – słuchawki izolujące od otoczenia

Autor: Adrian Smorąg Kategoria: Artykuły
MDR-NC31EM-Digital-Noise-Cancelling-Headset-black-1240x840-3db35f7efcb9b284b0ad111d77120379

Generowany przez smartfony dźwięk zadowala z roku na rok coraz większe grono użytkowników, którzy rezygnują z osobnych odtwarzaczy audio. Sam smartfon jest jednak niczym, jeśli nie dobierzemy dobrej jakości słuchawek – te, które znajdujemy w zestawie ze smartfonem trudno takimi nazwać (oczywiście znajdą się wyjątki). Począwszy od Xperii Z2 flagową funkcją topowych modeli tej firmy jest cyfrowa eliminacja dźwięku z otoczenia jeśli tylko posiadamy zgodne z tą technologią słuchawki – jak choćby opisywane dziś MDR-NC31EM. Można je nabyć osobno za (na dzień 28 lutego) około 120 złotych, co nie jest wygórowaną kwotą, ale pozwala już oczekiwać, że słuchawki spełniają pokładane w nich nadzieje. Czy tak jest możecie się przekonać za sprawą dzisiejszego testu:

Co trzeba wiedzieć o tym zestawie

  • słuchawki Sony MDR-NC31EM stworzono z myślą o tabletach i smartfonach Xperia począwszy od modeli Z2, jednakże nie ma żadnych przeszkód by skorzystać z nich z dowolnym urządzeniem jeśli posiada pięciopinowe wyjście audio 3,5 mm.
  • w sprzedaży dostępne są w kolorach białym i czarnym – czyli najpopularniejszych kolorach, w jakich występują urządzenia firmy Sony.
  • kabel: 1 m
  • waga: 21 gr
  • zawartość zestawu: 3 pary nakładek silikonowych o różnym rozmiarze, słuchawki, dokumentacja

Wykonanie

nc31em-package

Sony postanowiło pod tym względem nie wyróżniać się spośród konkurencji i słuchawki mają plastikowe końcówki z silikonowymi nakładkami, a końcówka kabla jest pozłacana. Co do wykonania testowanej przeze mnie białej wersji nie można mieć zastrzeżeń – mimo, że nie byłem pierwszą osobą, która miała kontakt z tym egzemplarzem, ich stan był bardzo dobry. Wspomina o tym gdyż białe sprzęty mają często tendencję do łapania zabrudzeń. Podobnie jak w innych zestawach słuchawkowych tej firmy kabel dla prawej słuchawki jest dłuższy – nie każdy to lubi, ale trudno odmówić praktyczności tego rozwiązania.

Kilka słów na temat dźwięku i jakości mikrofonów

Słuchawki Sony MDR-NC31EM to bez wątpienia sprzęt z wyższej już półki – generowany dźwięk jest na wysokim poziomie przez co zestaw idealnie sprawdza się nie tylko do słuchania muzyki, ale też do innych multimediów. Również głośność w połączeniu z wyżej omówioną eliminacją hałasu z otoczenia powinna zadowolić każdego.

Na obu słuchawkach ukryto mikrofony dzięki czemu pomimo braku pilota ułatwiającego odbiór połączeń możemy za pomocą MDR-NC31EM prowadzić rozmowy głosowe, na jakość których zarówno my, ani nasi rozmówcy nie będziemy narzekać bowiem zarówno my jesteśmy świetnie słyszani, jaki i drugą stronę słyszymy bez zakłóceń.

Cyfrowa eliminacja hałasów otoczenia 

g_-_-x-_-_-_64147x20150708182350_0

Funkcja działa dzięki dwóm mikrofonom (umieszczone w każdej słuchawce) jeśli tylko sprzęt do którego wpinamy słuchawki posiada 5 pinowy Jack. W Xperiach automatycznie uruchamia się menu pozwalające dostosować preferencje tej funkcji takie jak choćby z jakiego typu otoczenia chcemy eliminować hałasy: autobus/pociąg, biuro lub samolot (na kompatybilnych urządzeniach innych firm należy wgrać program SmartConnect). Choć pierwsze wrażenia nie do końca mogą odpowiadać oczekiwaniom (bowiem nie ma mowy o całkowitej eliminacji dźwięków otoczenia) to funkcja ta w praktyce spisuje się bardzo dobrze.

Werdykt

Oferowany przez Sony zestaw to doskonała opcja dla tych, którzy chcą lepszej izolacji od otoczenia bez rezygnacji z dobrej jakości dźwięku i akceptują przewodowe zestawy słuchawkowe. Spore grono osób wciąż jednak uważa, że jeśli chodzi o muzykę, to przewodowe słuchawki nie mają sobie równych. Jeśli jesteście posiadaczami Xperii Z2 zajrzyjcie do pudełka bowiem Sony dodawało te świetne słuchawki do zestawów sprzedawanych zarówno na wolnym rynku, jak i u operatorów.

Sprawdź najnowsze wpisy