Android N – co nowego. Część 2

Android

android logo 2016 ads

 

Nie przegap
AppGallery zamiast Sklepu Play – jak wygląda użytkowanie na co dzień?
huawei appgallery sklep play zastepstwo
Huawei Mobile Services to zbiór wielu usług od firmy z Państwa Środka, które mają odmienić czystego Androida. Wśród dostępnych dodatków jednym z podstawowych jest tytułowe AppGallery, a więc sklep Huawei z grami i aplikacjami. Naturalnie jest to odpowiednik Sklepu Play, bez którego wiele osób nie widzi sensu korzystania z Robocika. Oczywiście jest to zbyt daleko […]

Zgodnie z obietnicą z pierwszej części kontynuujemy przegląd spodziewanych funkcji w nowym systemie od Google. Przyjrzymy się także tym elementom, które chciałaby zobaczyć społeczność w nowym systemie.

 

Przejście z OpenJDK na JAVA API

tilapia asus nexus 7

Po tym jak Oracle namieszało w kodzie Javy Google zdecydowało o przejściu na API, które wciąż bazuje na kodzie Oracle, lecz zawiera elementy otwarto źródłowe z projektu open-source Java Development Kit – stąd właśnie taka, nie inna nazwa nowego API. Zmiana ma ułatwić deweloperom tworzenie aplikacji na nowy system.

 

Niepotwierdzone informacje:

 

Nazwa nowej wersji systemu

nutella-android-620x349

Próby odgadnięcia nazwy nowego systemu co roku są dla wielu osób o wiele ciekawszym zajęciem niż choćby próby odpowiedzi na pytanie komu tym razem Google powierzy budowę nowego Nexusa. Skąd taka popularność tej “zabawy”? wziąć w niej może po prostu niemal każdy, nawet bez specjalnego zainteresowania rynkiem, ekosystemem czy wiedzy z tego zakresu. Obecnie największą popularnością cieszy się nazwa Nutella, ale ostateczną decyzję koncernu Google poznamy dopiero jesienią.

 

Natywna obsługa rysika

spennote3

Seria urządzeń Note Samsunga nie bez powodu od niemal samego początku jej istnienia cieszy się niesamowitą popularnością: duży obszar roboczy w połączeniu ze świetnie współpracującym rysikiem (powstałym we współpracy ze światowym liderem rysików i tabletów graficznych – firmą Wacom) spowodował, że wiele osób na swoje smartfony czy tablety wybiera właśnie ofertę tego producenta przedkładając możliwość odręcznych notatek nad inne cechy. Z zaprezentowanego przez Samsunga API wynika, że planuje on koniec wsparcia dla obecnych rysików w niedalekiej przyszłości, co może sugerować, że firma postanowiła, że będzie od teraz korzystać z szykowanej przez Google funkcjonalności. Jak to się odbije na sprzedaży urządzeń tej firmy okaże się dopiero z czasem – jeśli Google nie zrobi obsługi rysika na zasadzie „byle było i nikt nie narzekał” to raczej ten eksperyment nie skończy się źle, a nawet może przynieść pewne korzyści użytkownikom – natywna obsługa rysika zdejmie z Samsunga konieczność dopracowywania tego elementu przy każdej aktualizacji systemu.

 

Integracja z ChromeOS

chrome-and-android

Rok temu pojawiły się plotki, mówiące o połączeniu platform ChromeOS I Androida w jedną, spójną całość. Google szybko tym plotkom zaprzeczyło, nie mniej jednak dodała przy tym, że z obu platform będzie „wyciągane to co najlepsze” – co może oznaczać, że firma przeniesie część funkcji z Androida do Chrome OS i w przeciwną stronę przy okazji premiery nowego systemu.

 

Nowa aplikacja wiadomości

messenger android 5.0 lollipop google wiadomosci sms mms

Według plotek firma może wyodrębnić z Hangouts obsługę wiadomości SMS i MMS do nowej aplikacji, która ma bazować na platformie RSC, która pozwala na przesyłanie także plików, wideo czat, wiadomości błyskawiczne.

 

Oczekiwania społeczności:

  • Powrót czarnego motywu

Choć firma od wielu lat uparcie w finalnych systemach Android stosuje jasne motywy (które przez spore grono użytkowników na całym świecie są wręcz znienawidzone), to mówi się, że w nowym systemie wróci opcja pozwalająca włączyć czarny motyw systemu – przypomnijmy, że pojawiał się on już w roboczych buildach Marshmallow

 

  • Poprawiony Smart Lock for Passwords

Android Marshmallow wszedł na rynek ze sporą listą wartych uwagi nowości, jedną z nich jest z pewnością menedżer haseł, z których korzystamy w aplikacjach. Choć założenie było świetne, wyszło niezbyt dobrze z prostego powodu – wiele aplikacji nie jest przez ten program obsługiwanych przez co w dużej mierze jest on bezużyteczny.

 

  • Optymalizacja baterii

Wielu użytkowników ma nadzieje, że wprowadzone wraz z poprzednimi systemami Android (5 i 6) funkcje jak choćby Doze Mode i tryb App Standby zostaną jeszcze bardziej rozbudowane i ulepszone, tak by smartfony czy tablety jeszcze dłużej potrafiły działać bez ładowania.

 

 

Nowości, jakie są planowane, i tych, które są wyczekiwane jest jak widzicie bardzo dużo. Osobiście liczę szczególnie na Dual View i czarny motyw, ale pozostałe zmiany też są ważne. Których zmian Wy oczekujecie najbardziej?

 

 Źródło:własne, androidauthority.com


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x