ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Nowości w Androidzie N

Autor: Adrian Smorąg Kategoria: Artykuły
question-android

Choć większość smartfonów wciąż nie otrzymała aktualizacji do zaprezentowanego jesienią oficjalnie Androida Marshmallow i nadal działa w oparciu o Lollipop społeczność skupia się już na następcy tego systemu – znanego póki co pod kodową nazwą Android N. Podobnie jak w ostatnich latach o nowym systemie po raz pierwszy usłyszymy na konferencji Google I/O organizowanej w maju. Oficjalna premiera nastąpi najpewniej również wzorem ostatnich systemów jesienią. Warto więc już teraz zapoznać się z planowanymi nowościami, a także omówić te, których bardzo chce społeczność lecz koncern z Mountein View póki co nie chciał ustąpić.

Data premiery Androida N

Google IO

Jak już wspomniałem we wstępie, koncern zaprezentuje system oficjalnie na organizowanej 18 maja konferencji Google I/0 2016. Oczywiście będzie to wersja przeznaczona dla deweloperów, tak by mogli się oni zapoznać z przygotowywanym systemem zanim trafi on na urządzenia klientów z całego świata. Nowy system będzie prezentowany przez CEO Google – Sundara Pichai’a i już w tym samym dniu mają być dostępne obrazy systemu dla deweloperów.

System w edycji finalnej zostanie ogłoszony oficjalnie ogłoszony pod koniec października lub na początku listopada wraz z premierą nowych smartfonów i phabletów z serii Nexus. Co ważne, ten system nie trafi od razu na wszystkie urządzenia, lecz przez przynajmniej pierwsze sześć miesięcy będzie dostępny jedynie dla Nexusów. Choć można próbować usprawiedliwiać koncern, to jednak nie wydaje się to być dobrym posunięciem. Już teraz fragmentacja rynku jest olbrzymia, opóźnianie premiery na pozostałe urządzenia z pewnością nie naprawi problemu.

Dual View (Multi-window)

DUAL

System Android przez wielu użytkowników na całym świecie uznawany jest za platformę, która praktycznie nie nadaje się do wygodnej pracy czy wykorzystania jeśli stale korzystamy więcej niż z jednej aplikacji. Przez lata Google nie wiele sobie jednak z tych narzekań robiło, producenci urządzeń z Androidem na własną rękę próbowali zaradzić temu problemowi (Small Apps od Sony czy nakładka w urządzeniach Samsunga) jednak bez ruchu ze strony koncernu Google trudno ten problem rozwiązać. Wygląda jednak na to, że coraz lepiej radzący sobie Windows 8.1 i 10 na tabletach, a także nowa generacja Apple  iOS sprawiła, że i Google rozumie jak ważny jest to element systemu. Już w systemie Marshmallow można znaleźć kod odpowiedzialny za tę funkcję, nawet można ją aktywować jednak daleko jej do stabilnej pracy. Jak jednak poinformowali w specjalnym AMA w serwisie Reddit członkowie zespołu odpowiedzialnego za tablet/laptop Pixel C prace nad Dual View są w toku – można więc się spodziewać, że po ruchach Apple i Microsoftu także Google zrobi to, co już dawno być powinno zrobione i funkcja ta trafi do systemu w wersji 7.0.

System dostosowany do tabletów

samsung-foldable-tablet-smartphone-concept-620x390

Choć wiele osób nie widzi wad w systemie Android, nie jest on nadal dostosowany w pełni do tego typu urządzeń. Zespół Pixel C we wspomnianym już AMA stwierdził, że trwają prace nad dopasowaniem Androida do tego typu urządzeń. Nie chodzi tylko o brak Dual View, lecz także o kiepski multitasking, mało aplikacji dedykowanych tabletom, personalizacji przycisków nawigacyjnych, DPI, znanych z tabletów Xperia małych aplikacji jak i całego szeregu innych, typowych dla tabletów rozwiązań – ich brak sprawia, że coraz częściej wybierane są tablety bazujące na systemie Apple i Microsoftu.

W drugiej części poznamy kolejne nowości systemu 7.0 – w tym te, których wciąż wyczekują użytkownicy.

Sprawdź najnowsze wpisy