qualcomm snapdragon logo baner

 

Kiedyś ilość dostępnych układów dla urządzeń mobilnych była zdecydowanie mniejsza i było dobrze… no może nie do końca dobrze, ale z pewnością było łatwiej rozpracować która jednostka jest lepsza, a która słabsza. Co się dzisiaj dzieje? Poznajcie trzy nowe układy dedykowane smartfonom oraz jeden specjalnie dla urządzeń „noszonych”.

 

qualcomm snapdragon wear 2100

 

Zacznijmy od tych najniżej ustawionych propozycji, a więc poznajcie zupełnie nową rodzinę procesorów w stajni Qualcomma: Snapdragon Wear z pierwszym reprezentantem oznaczonym numerem 2100, który według producenta jest o 30% mniejszą jednostką niż tradycyjnie do tych celów wykorzystywany Snapdragon 400. Mało liczb? Do tego dochodzi mniejsze o 25% zapotrzebowanie na energię, a na samą specyfikacje składają się cztery rdzenie Cortex-A7, grafika Adreno 304, możliwość wyświetlania obraz w rozdzielczości do 640×480, a także wsparcie dla NFC oraz Quick Charge 2.0

 

qualcomm snapdragon 425 baner logo

 

Przejdźmy dalej, do smartfonów i tabletów, a zacznijmy od Snapdragona 425, czyli najsłabszej propozycji z nowości od Qualcomma. Jest to 4-rdzeniowa jednostka Cortex-A53, która w głównej mierze ma zastąpić modele 410 i 412. Nie zabraknie grafiki Adreno 308 produkującej obraz maksymalnie w HD (720p) czy też modemu X6 LTE potrafiącego maksymalnie wysyłać dane z prędkością 70 Mbps. Podobnie jak dwie kolejne propozycje, tak i ta nowość wspiera szybkie ładowanie Quick Charge.

 

 

Tym samym przejdźmy dalej, do Snapdragona 435, który już jest nieco potężniejszą jednostką. Znajdziemy tutaj te same rdzenie, co w przypadku modelu 425, ale jest ich dwa razy więcej, a więc aż osiem. Grafika również została zmieniona, na Adreno 505, które może prezentować obraz w rozdzielczości do FullHD. W tym wypadku zastosowano modem X8 LTE, czyli mówimy już o możliwości wysyłania danych w sieciach 4G+, a więc prędkościach do 100 Mbps.

 

 

qualcomm snapdragon 625 baner logo

 

Na samym końcu znalazła się najpotężniejsza jednostka, a zarazem druga – po Snapdragonie 820 – w historii firmy, która została wykonana w procesie technologicznym 14 nm FinFET. Poznajcie model oznaczony numerem 625. Sam procesor składa się z tej samej ilości i takich samych rdzeni, co w przypadku Snapdragona 435. Grafika to Adreno 506, która wspiera biblioteki Vulkan (podobnie jak 505), a także może tworzyć i nagrywać obraz w rozdzielczości do 4K. Nie mogło zabraknąć również szybszego modemu X9 LTE, który w tym wypadku jest w stanie wysyłać dane z prędkością do 150 Mbps.

 

 

qualcomm snapdragon 200 400 600 800 serie

 

Co ciekawe, wszystkie trzy najnowsze jednostki są w stanie współpracować z podwójnymi modułami aparatów, co tylko potwierdza niedawne słowa Sony niejako przewidujące przyszłość. Mimo wszystko w tym roku próżno spodziewać się takich rozwiązań w smartfonach. Jednak kiedy ujrzymy powyższe propozycje Qualcomma? Najnowsze układy, według zapewnień producenta wejdą na rynek konsumencki już w połowie roku. Tym samym wysłużony Snapdragon 410 (lub 412) powinny odejść na bok ustępując miejsce nowszym propozycjom, a w zakresie smartwatchy będziemy mogli mówić o dłuższej pracy na jednym ładowaniu i ogólnie lepszej wydajności.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.