Project_Ara_scattered_parts

 

Powoli zbliżamy się do końca cyklu, w którym tworzymy idealnego smartfona. Wiemy już o nim naprawdę wiele i w ciągu kilku tygodni będziemy mogli ostatecznie podsumować i wycenić nasze urządzenie mobilne. Mimo wszystko jeszcze kilka rzeczy należy ustalić toteż dzisiaj zajmiemy się różnymi dodatkami.

 

Jednak tradycyjnie już, na samym początku przypomnijmy sobie co dotychczas wiemy. Nasz smartfon będzie posiadał 5-calowy wyświetlacz FullHD wykonany w technologii OLED. Główną jednostką napędzającą to urządzenie będzie układ pokroju Exynosa 8890/Snapdragona 820. Nie zabraknie 4 GB RAM, a także 64 GB wbudowanej pamięci dla użytkownika z możliwością rozszerzenia za pomocą kart MicroSD. Tym samym mamy do czynienia z topowym modelem. Dwa tygodnie temu upewniliśmy się, że nasz idealny smartfon będzie posiadał funkcję szybkiego ładowania, ale również uznaliście, że kable są wystarczającą formą uzupełnienia ogniwa. Co z pojemnością? Tę musieliśmy jeszcze raz ustalić toteż wyniki zeszłotygodniowych ankiet przedstawię pod koniec dzisiejszego artykułu.

 

 

Samsung-Pay-vs-Android-Pay-vs-Apple-Pay-NFC

 

Dzisiaj zajmiemy się różnymi dodatkami, którymi producenci często zachęcają nas – lub przeciwnie, zniechęcają – do wyboru akurat ich propozycji. Od czego zaczniemy? Oczywiście od NFC, które jeszcze dwa lata temu było uważane za niepotrzebne, a dzisiaj już nawet w Polsce wydaje się w wielu przypadkach ogromnym ułatwieniem. Jednak czy faktycznie ten rodzaj łączności jest Wam potrzebny? Głosujcie:

 

Potrzebujecie NFC?
 • Tak 59%, 180 głosów
  180 głosów 59%
  180 głosów - 59% z wszystkich głosów
 • Nie 41%, 125 głosów
  125 głosów 41%
  125 głosów - 41% z wszystkich głosów
Łącznie głosów: 305
11 lutego 2016 - 3 listopada 2019
Glosowanie jest zamknięte

 

Drugi jest czytnik linii papilarnych. Zbędny czy też nie? Ja się już bardzo do niego przyzwyczaiłem i ułatwia mi korzystanie ze smartfonu, ale oczywiście wiąże się on z wyższą ceną. Mimo wszystko dzisiaj już coraz tańsze modele posiadają ten rodzaj rozpoznawania użytkownika za sprawą Androida Marshmallow. Decyzja należy do Was:

 

Potrzebujecie czytnika linii papilarnych?
 • Tak 63%, 143 głosy
  143 głosy 63%
  143 głosy - 63% z wszystkich głosów
 • Nie 37%, 83 głosy
  83 głosy 37%
  83 głosy - 37% z wszystkich głosów
Łącznie głosów: 226
11 lutego 2016 - 3 listopada 2019
Glosowanie jest zamknięte

 

DualSIM. Korzystacie z dwóch kart SIM? Ja bardzo rzadko i tylko w wyjątkowych okolicznościach. Mimo wszystko teraz bardzo popularne jest tzw. hybrydowe złącze. Z racji, że nasz model posiada slot na kartę pamięci MicroSD to można je wykorzystać również jako gniazdo na SIM. Jaka wersja jest dla Was najlepsza?

 

Jakie rozwiązanie jest najlepsze?
 • 2xSIM+MicroSD 37%, 79 głosów
  79 głosów 37%
  79 głosów - 37% z wszystkich głosów
 • SIM+MicroSD 35%, 74 głosy
  74 głosy 35%
  74 głosy - 35% z wszystkich głosów
 • SIM+MIcroSD/SIM 28%, 59 głosów
  59 głosów 28%
  59 głosów - 28% z wszystkich głosów
Łącznie głosów: 212
11 lutego 2016 - 3 listopada 2019
Glosowanie jest zamknięte

 

Dalej na mojej liście znalazło się USB typu C. Jest to ewidentnie przyszłość, ale czy potrzebna nam? Oczywiście szybkie ładowanie, chociażby Qualcomma QuickCharge 3.0 wspiera tę technologię. Ja narzekam na dostępność odpowiednich kabli, ale wiadomo – z czasem się to zmieni, a komfort użytkowania jest o wiele większy. Decydujcie:

 

Rozwojowe USB-C jest niezbędne?
 • Tak 63%, 138 głosów
  138 głosów 63%
  138 głosów - 63% z wszystkich głosów
 • Nie 37%, 82 głosy
  82 głosy 37%
  82 głosy - 37% z wszystkich głosów
Łącznie głosów: 220
11 lutego 2016 - 3 listopada 2019
Glosowanie jest zamknięte

 

Nie chciałem na siłę wymyślać kolejnych dodatków, ale doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że mogłem o czymś zapomnieć także dajcie znać w komentarzach lub poprzez adres mailowy: [email protected] o jakich jeszcze tego typu dodatkach powinniśmy pomyśleć. Typ głośników uważam, że najlepiej zostawić w kategorii obudowy, podobnie jak wodoodporność i inne tego typu rzeczy.

 

samsung Galaxy k zoom 123

 

Tymczasem wróćmy do zeszłotygodniowych ankiet, w których wybieraliśmy pewne cechy aparatów. Mój wniosek? Jesteście tradycjonalistami i uznaliście, że zostajemy przy standardowych, pojedynczych aparatach, a filmy wystarczy nagrywać w FullHD, co nieco dziwi patrząc na popularność telewizorów 4K. Również zaskoczyliście mnie przy wyborze rodzaju doświetlenia. Ja jestem ogromnym fanem połączenia lampy ksenonowej i kilku LEDów, a Wy postawiliście na dwie, różnej barwy diody. Co ciekawe, nasze wymarzone urządzenie mobilne będzie posiadało optyczny zoom. Jednak pozostała jeszcze kwestia akumulatora. Już wiemy jaką będzie miał pojemność. Uznaliście, że nasz idealny smartfon powinien mieć ogniwo cechujące się 4500 mAh. Mimo wszystko, niewiele mniej głosów uzyskała odpowiedź wskazująca na 10000 mAh.

 

Tym samym kończymy kolejny odcinek tego cyklu i tradycyjnie proszę Was o sugestie, porady, propozycje w komentarzach, a także poprzez wspomniany już wcześniej adres mailowy. Co za tydzień? Być może druga część dodatków, ale jeśli nie zbierze się odpowiednia ilość sugestii to przejdziemy do dalszej części budowy naszego idealnego smartfona.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.