Wydane jeden po drugim: Lenovo K4 Note i K5 Note – czym się różnią

4 minuty czytania
Komentarze
lenovo k4 note

Najnowszy… tfu, tfu, prawie najnowszy model ze stajni Lenovo sprzedaje się świetnie. Zaprezentowany na początku miesiąca Lenovo K4 Note miał powalczyć z Xiaomi Redmi Note 3, i rzeczywiście walczy. Grzechem byłoby też napisać, że w tej walce stoi na przegranej pozycji, i mimo osobistych upodobań, to wyniki sprzedaży potwierdzają, że Lenovo K4 Note jest udaną kontynuacją serii K.

Chyba każdego zdziwił więc fakt, że Chińczycy trzy tygodnie po wprowadzeniu do obiegu K4 Note, prezentują smartfon… K5 Note. No właśnie. Mamy więc dwa modele wydane wręcz jeden po drugim. Co lepsze – niektórzy twierdzą, że to bliźniaki. Jeśli jednak przyjrzymy się bliżej, to zauważymy, że smartfony trochę się różnią – co mimo wszystko nie wyjaśnia polityki Lenovo, przynajmniej dla mnie. Dobra, co jednak je różni? O tym poniżej.

Wykonanie i wygląd

lenovo-k4-note-front-and-back-696x391

(Lenovo K4 Note)

Pierwsze wzmianki o Lenovo K4 Note mówiły jasno – to będzie metalowy potwór. Gdy jednak przyszedł czas prezentacji, zostaliśmy nieco wyprowadzeni przez Lenovo w pole. W rezultacie otrzymaliśmy plastikowego smartfona z metalową ramką – a więc nie ma tu mowy o całości wykonanej z metalu. Mimo wszystko smartfon wygląda ponadprzeciętnie, więc zbytnio narzekać nie ma na co.

Przechodząc do K5 Note, można powiedzieć, że Lenovo naprawdę się postarało. Chyba wzięli sobie do serca słowa fanów Xiaomi Redmi Note 3, i postanowili coś z tym zrobić. K5 Note został w całości wykonany z metalu, oraz zmieniło się także położenie aparatu głównego. Czytnik linii papilarnych także został nieco zmodyfikowany, co widzimy na zdjęciu poniżej. Jeśli zaś chodzi o ekran, to w obu przypadkach zastosowany został 5.5 calowy ekran FHD pokryty szkłem Gorilla Glass 3.

lenovo-k5-note

(Lenovo K5 Note)

Specyfikacja

Mocne bebechy to podstawa w dzisiejszych czasach. W rzeczywistości skupionej na cyferkach, próżno szukać już smartfonów, które przynajmniej na papierze nie są mocne. W przypadku Lenovo nie jest inaczej. K4 Note posiada ośmiordzeniowy procesor z częstotliwością taktowania 1.3Ghz. Wspierany jest on przez 3GB RAM.

Po drugiej stronie barykady mamy mocniejszą jednostkę – 64bitowy procesor 1.8Ghz (Helio P10), ale wspierany przez jedynie 2 GB RAM, co wypada blado na tle „brata”. Oba smartfony posiadają 16GB wbudowanej pamięci + slot na kartę microSD. Na korzyść K5 Note przemawia bateria, która posiada 3500mAh (3300mAh w K4 Note). Niespodzianki nie zobaczymy w kwestii oprogramowania, K4 Note i K5 note wyposażone są w Androida 5.1 Lollipop z nakładką Vibe UI.

Aparat, dźwięk i dodatki

Lenovo-Vibe-K4-Note-and-VR-headset

(Lenovo K4 Note)

Jeśli szukaliście niespodzianek w kwestii aparatu, to się zawiedziecie. Oba smartfony wyposażone zostały w 13MP kamerę główna z przesłoną f/2.2 oraz podwójnym doświetleniem LED. Zmiany spotkamy jednak na przodzie K5 Note, gdzie aparat posiada 8MP, co jest lekkim progresem względem 5 megapikselowej kamery w K4 Note.

Szeroko reklamowanym bajerem w K4 Note były podwójne przednie głośniki wspierające Dolby Atmos, czyli technologię dźwięku wielokanałowego. W K5 Note próżno tego szukać, co widać zresztą na zdjęciach. Audiofile mają już zapewne swojego faworyta.

  • Dodatkiem w K4 Note jest wsparcie dla technologii TheatreMax, która została stworzona, by spotęgować doznania przy współpracy z zestawem googli VR. Niestety całość działa tylko z zestawem AntVR. Nie wiadomo też, czy K5 Note także wspiera wyżej wspomnianą technologię.

Ceny

Lenovo K4 Note jest obecnie sprzedawany w Indiach w cenie 177 dolarów, natomiast K5 Note jest dostępny na rynku chińskim w cenie 167 dolarów. Na temat ekspansji tych smartfonów nadal cicho, ale są one już dostępne w najpopularniejszych zagranicznych sklepach internetowych, więc sprowadzenie ich wcale nie jest ciężkie. Należy jednak doliczyć marżę sprzedawcy oraz potencjalny VAT.

Który wybrać

Po przeczytaniu powyższego tekstu chyba większość ma już faworyta. Cały czas zdaje mi się, że K5 Note to model wydany na siłę, bez przemyśleń, zastanowień, i co najważniejsze – to smartfon bez przyszłości. Podobne wymysły mogliśmy spotkać już  kiedyś, i wszyscy chyba wiedzą jak to się zwykle kończyło. Wybór wydaje się więc oczywisty – K4 Note.

Źródło: gadgets.ndtv.com, gizchina, gsmarena, mobipicker, własne

Motyw