ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Sony szykuje najlepszą aktualizację Androida – Marshmallow

Autor: Adrian Smorąg Kategoria: Artykuły
android 6.0 marshmallow logo adlkslaksd

O systemie Marshmallow było głośno na długo zanim system został oficjalnie zaprezentowany – co stało się faktem we wrześniu. Od tamtej pory minęło już kilka miesięcy, nie jest jednak nadal dane posiadaczom wielu urządzeń cieszyć się tym systemem bowiem prace nad nim trwają. Wygląda jednak na to, że w przypadku firmy Sony długie przygotowania zaowocują jedną z najlepiej działających aktualizacji w historii Androida. W ubiegłym roku ten japoński producent wystartował z programem Android Marshmallow Concept dla smarfonów Xperia – we współpracy z fanami z całego świata rozpoczęto prace nad systemem w wersji 6 dla wszystkich urządzeń Sony prace objęły nie tylko warstwę funkcjonalną, ale przede wszystkim optymalizację kodu systemu tak by w odróżnieniu od stockowego Androida zapewnić najwyższą wydajność. Według informacji od osób testujących nowe oprogramowanie jest szybsze nawet od najnowszych urządzeń Nexus 6P czy smartfonów Samsunga.

Jednak poprawie uległa nie tylko wydajność, ale też czas pracy na baterii – Xperia Z3 z fabrycznym systemem 4.4 KitKat mogła się pochwalić świetnym czasem pracy na baterii, co niestety zostało zepsute wraz z premierą wydania Lollipop. Wraz z wejściem systemu Marshmallow bateria ponownie zadowoli najbardziej wymagających użytkowników.

Marshmallow-sony-xperia

Choć system nadal czerpie wiele z forsowanej przez Google filozofii interfejsu Flat Design, to system wygląda teraz lepiej niż w wersji Lollipop. Przygotowana przez Sony nakładka podobnie jak w systemie KitKat może się podobać (czego nie można było powiedzieć o Lollipopie). W systemie nie znajdziemy oczywiście Launchera Google Now – zastąpił go autorski wymysł Sony, który może się poszczycić zmianami w zakresie wyglądu o wiele większą personalizacją od Google Now Launcher – można nawet włączyć cenioną przez posiadaczy systemu Apple iOS siatkę ikon aplikacji. Doceniane przez posiadaczy Xperii aplikacje jak Album, Filmy, Poczta jak i inne ponownie znalazły się w systemie.

android-m-sony22

Zniknęły natomiast mini aplikacje – Small Apps, które były widoczne nad inną, otwartą na całym ekranie aplikacją. Szkoda, bo choć nie były to najbardziej użyteczne aplikacje, to jednak czasem się przydawały, a także dawały pewną namiastkę dual view. Być może Sony pracuje obecnie nad własną implementacją tej funkcjonalności i w przyszłych aktualizacjach taka opcja zostanie udostępniona. Wszystko wskazuje też na to, że aplikacja do wiadomości SMS od Sony zostanie zastąpiona standardową.

Nowy system, jak już wspomniałem na początku artykułu, powstaje w ścisłej współpracy z użytkownikami smartfonów Xperia Z3 i Z3 Compact z całego świata. Na potrzeby testów utworzono nawet specjalną grupę w serwisie społecznościowym Google+, na której zbierano opinie, komentarze, uwagi, organizowano w mniej więcej równych odstępach czasu przeróżne ankiety, tak aby nowy system był najbardziej dopasowany do oczekiwań społeczności, a nie zamkniętej grupy inżynierów i programistów.  To właśnie na podstawie tych ankiet Sony ma zamiar dopasować tempo wydawania aktualizacji systemu, a także dodawać najbardziej oczekiwane przez użytkowników funkcje.

android-m-sony

Droga, którą obrało Sony tworząc system Marshmallow dla swoich urządzeń zdecydowanie jest tym, co chcielibyśmy zobaczyć też u konkurencji – sporo własnych dodatków, ale tworzonych z sensem a nie tylko po to, by na siłę się wyróżnić.

Źródła: własne, androidcentral.com

Sprawdź najnowsze wpisy