ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

[Poradnik] Jak wydłużyć czas pracy Twojego smartfona. Kilka sprawdzonych sposobów

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły
Bateria akumulator

 
Wraz z premierą kolejnych urządzeń, jednym z kluczowych parametrów, na który zwracamy uwagę jest oprócz procesora, ilości RAM, aparatu, pojemność baterii. Wraz z upływem czasu i rosnącą wielkością ekranów smartfonów, wzrastała też „wielkość” akumulatorów. Przypomnijcie sobie czasy, kiedy w waszych telefonach „śmigały” baterie o pojemności 2000 mAh albo i mniej. Mój HTC Sensation posiadał baterię o parametrze 1520 mAh! Warto tu jednak dodać, że jego wyświetlacz był jedynie 4,3-calowy.
 
Obecnie w 5” urządzeniach standardem wydaje się być co najmniej 2500 mAh, a w 5,5” 3000 mAh. Można tutaj pochwalić Sony, którego Xperia Z5 Premium cechuje się 3430 mAh oraz ostatnio pokazany Xiaomi Redmi 3, który przy 5” posiada 4100 mAh i nie jest taki „gruby”! Z wyższych wartości w swoim urządzeniu powinniśmy się cieszyć, jednak nie zawsze muszą one oznaczać dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu, niż u konkurencji. Przyczyną mogą być różnice w podzespołach (np. bardziej prądożerny procesor vs energooszczędny), a także optymalizacja systemu. Wielu producentów „miesza” w Androidzie poprzez wprowadzanie swoich „ulepszeń”, które często pożerają nasze baterie w tempie ekspresowym.
 
No dobrze, w jaki sposób zatem możemy wydłużyć czas pracy na jednym ładowaniu? Oto kilka znanych sposobów, warto skorzystać chociaż z jednego z nich:
 
1. Zainstaluj aplikacje pomagające w oszczędzaniu energii, jednak należy zwrócić uwagę co to będzie, gdyż niektóre z nich przyczyniają się do osiągnięcia odwrotnego skutku. Najpewniejszym programem będzie tutaj chwalony w Internecie Greenify.
 
2. Wyłącz zbędny bloatware. Niestety producenci „wpychają” do smartfonów wiele zbędnych aplikacji, które ukradkiem mogą pracować w tle i wpływać na długość działania naszych telefonów. Należy je zatem odinstalować lub wyłączyć. Można to zrobić w łatwy sposób: wchodzimy w ustawienia -> aplikacje ->menadżer aplikacji -> wszystkie i wybieramy, te które uważamy, że są nam zbędne. Nie korzystasz z Instagrama? Wyłącz go.
 
3. Jeżeli jakimś cudem, producent zablokował możliwość odinstalowania lub wyłączenia aplikacji, możemy skorzystać z Package Disabler Pro (tylko smartfony Samsunga). Program ten pomoże nam wyłączyć to, co zostało uniemożliwione przez daną spółkę. O szczegółach działania pisałem TUTAJ.
 
4. Jeżeli masz smartfon Sony, Samsunga lub HTC korzystaj odpowiednio z funkcji: STAMINA, Optymalizacji baterii, Oszczędzania energii. Pomagają one uśpić te aplikacje, których przez długi czas nie używamy gdy telefon leży np. na blacie. Dzięki temu przestają się one bezpodstawnie łączyć z Internetem.
 
5. Dobierz odpowiednią opcję metody lokalizowania. Jeśli tej opcji w ogóle potrzebujesz, to ją po prostu wyłącz.
 
6. Ustaw właściwą dla siebie jasność ekranu. Warto przypomnieć, że to właśnie połączenie z Internetem i wyświetlacz najbardziej pożerają naszą baterię.
 
7. Monitoruj zestawienie aplikacji, które zjadają najwięcej baterii danego dnia podczas pracy. Nie pozwól, aby któraś z nich doprowadziła do znacznego drenażu akumulatora. W razie wystąpienia takiego problemu, poproś o pomoc na forum.
 
8. „Zrootuj” smartfon. Odpowiedni ROM sprawi, że nasze urządzenie będzie trzymało dłużej na jednym ładowaniu.
 
W wymienionych sposobach nie chodzi o wyłączenie wszystkiego, co składa się na to, że nasz telefon jest smartfonem. Każdy użytkownik jest inny, dlatego dana osoba powinna dostosować powyższe ustawienia do własnych, indywidualnych potrzeb.
 
źródło: własne
Zapraszam na Twittera – dziękuję za obserwowanie mojego profilu, jest Was już ponad 100! – KLIK
 
Totalna obniżka ceny LG G4!

Sprawdź najnowsze wpisy