ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Zakupy w Internecie na Androidzie – bądź bezpieczny i oszczędzaj

Autor: Kamil Lewicki Kategoria: Artykuły
online-shopping-19

Jeszcze niedawno o zakupach w Internecie nie myślało się wiele. Z biegiem lat, rozwoju technologii i cyfryzacji wszystkiego dokonywanie transakcji w Sieci stało się niemalże codziennością. Nieważne czy mówimy tutaj o kwotach drobnych, czy przekraczających budżet przeciętnego Kowalskiego – jest szybciej, często taniej i, nota bene, wygodniej. Jak zatem wyglądają zakupy na urządzeniach mobilnych?

68% kupujących

Ostatnio na naszym Twitterze zorganizowaliśmy szybką ankietę.

Jak widzimy, aż 68% z Was odpowiedziało na to pytanie twierdząco. Pokazuje to, że smartfony odgrywają w naszym życiu coraz większą rolę, a aplikacje mobilne pozwalają na swobodne zastąpienie laptopa urządzeniem o wiele mniejszym i mieszczącym się w kieszeni.

Jednak pozostała część jest wciąż nieprzekonana do dokonywania transakcji w taki sposób. Co może stanowić tego powód? Obawa o prywatne dane? Wykorzystywanie smartfonu wyłącznie w celu dzwonienia i wysyłania SMS? A może z powodu niewiedzy o promocjach dostępnych wyłącznie dla kupujących mobilnie?

Bezpieczeństwo

To najważniejszy aspekt robienia zakupów w Internecie. Podczas płatności jesteśmy przecież zmuszeni do zalogowania się na nasze konto bankowe w celu wykonania przelewu bądź też podania danych karty kredytowej, jeśli zdecydowaliśmy się na taką opcję zapłaty. Należy zatem pamiętać o kilku podstawowych rzeczach:

  • Przede wszystkim zakupów należy dokonywać na zaufanym komputerze – nie w kafejce, nie w bibliotece czy na uczelni. Na każdym nieznanym nam sprzęcie mogą być zainstalowane keyloggery przechwytujące wpisywane dane bądź wirusy, których możliwości ograniczone są wyobraźnią hakera. A w publicznych miejscach nikt o nasze dane martwić się nie będzie.
  • Posiadać antywirusa. Owszem, może się wydawać, że to kolejne programy zwalniające działanie sprzętu, lecz nie chciałbym kiedyś ujrzeć na koncie sześciu zer. Bez jedynki z przodu. A jeśli kogoś nie przekonują takie programy, należy chociaż od czasu do czasu przeskanować i sprawdzić komputer za pośrednictwem skanerów online.
  • Nie korzystać z publicznych sieci Wi-Fi.
  • Pamiętać, by na stronę banku nie przekierowywać się z podejrzanego linku i sprawdzić, czy strona na pewno jest szyfrowana.

Wersja mobilna

zakupy w sieci

Również i na urządzeniach z Androidem musimy pamiętać o odpowiednich środkach ostrożności. Rzekomo system ten nie jest tak popularny dla hakerów jak np. Windows, ale ostatnie wiadomości mówią co innego. Pilnujmy zatem kilku rzeczy:

  • Jak w przypadku komputerów, nie korzystajmy z publicznych sieci Wi-Fi. Siedząc w McDonaldzie lepiej się powstrzymać od wykonywania przelewów internetowych.
  • Analogicznie należy unikać sytuacji logowania się na konto w zatłoczonych miejscach. Bardzo trudno jest ogarnąć, co się dzieje wokół, kiedy nasz wzrok skupiony jest na ekranie smartfona. Wtedy z kolei inni mają bardzo łatwe zadanie podpatrzeć, co takiego wpisujemy.
  • Sprawdzać uprawnienia nowo instalowanych aplikacji. Zwłaszcza w przypadku tych instalowanych z innych źródeł niż Google Play.
  • I przede wszystkim: zawsze pamiętać o wylogowaniu się! Smartfon to nie kula u nogi, jego utratę możemy przeoczyć. A jak wiemy, okazja czyni złodzieja.

Gdzie i jak?

Have-phone-will-shop1

Proces robienia zakupów w Internecie za pomocą smartfonu lub tabletu niewiele różni się od tego, jaki trzeba wykonać na komputerze. Co więcej, na Androida są specjalne aplikacje, dzięki którym nie tylko zaoszczędzimy, ale również dowiemy się o zbliżających promocjach. Nie ukrywajmy, nikt nie lubi przepłacać.

Allegro. Chyba najbardziej znany serwis aukcyjny w Polsce. Nie trzeba go przedstawiać. Warto jednak nadmienić, że co jakiś czas dostępne są do zgarnięcia kupony np. na 10 czy 20 zł. Zniżka ta jest jednak często łączona z aplikacją mobilną – by zaoszczędzić należy zakupić przedmiot za jej pomocą. Myślę, że to dla nas naprawdę przyjemna oferta.

Aliexpress. Portal aukcyjny powoli wypierający Allegro. Przeglądając ofertę naszych daleko-wschodnich przyjaciół często możemy zauważyć ikonę telefonu oznaczającego obniżkę w przypadku transakcji mobilnych. A co my musimy zrobić? Po prostu zainstalować aplikację, przejść na stronę interesującego nas przedmiotu i zaoszczędzić trochę grosza. Aha, można już płacić w złotówkach!

To tylko dwa przykładowe, choć zarazem największe miejsca, gdzie możemy dokonać zakupów i cieszyć się z oszczędności. Oczywiście możemy kupować w każdym sklepie internetowym za pomocą smartfona – pamiętajcie jednak wtedy o zasadach bezpieczeństwa, o których pisałem nieco wyżej.

Łatwiej, szybciej, taniej

Nieważne w jakim banku posiadamy konto, nieważne, czy nasz smartfon jest roczny, czy pięcioletni. W Sklepie Play znajdują się aplikacje pozwalające na obsługę każdego konta bankowego. Wygodny interfejs, pieniądze zawsze pod ręką, a dołączając do tego jeszcze asystentów finansów kontrolowanie wydatków staje się jeszcze łatwiejsze.

Lubicie płacić za pomocą Waszego telefonu w Internecie? Z jakich aplikacji najczęściej korzystacie? Pochwalcie się, gdzie robicie zakupy.

Sprawdź najnowsze wpisy