Prosta alternatywa dla połączenia MTP z wykorzystaniem USB

3 minuty czytania
Komentarze
android m usb typ c

Jeszcze kilka lat temu standardem w urządzeniach z Androidem był pełny dostęp do urządzenia. Po podpięciu do komputera smartfon czy tablet był widziany jak zwykła karta pamięci, pendrive albo dysk twardy (USB Mass Storage Device). Sytuacja zmieniła się z czasem, gdy w to miejsce weszło MTP – standard ten, choć z perspektywy twórców systemu logiczny, dla użytkownika jest skrajnie niewygodny. Przesłanką za tym stojącą był fakt, że poprzedni standard w momencie podpięcia urządzenia pod komputer automatycznie blokował kartę pamięci dla systemu Android do czasu odpięcia smartfonu od komputera. Standard MTP nie ma tego ograniczenia, jednak z perspektywy użytkownika jest on znacznie mniej wygodny, a także utrudnia dostęp do pamięci smartfona wszędzie tam, gdzie nie możemy zainstalować sterowników do urządzenia mobilnego.

Wiele osób do tego stopnia nie znosi MTP, że decyduje się na jedną z wielu metod przenoszenia danych: chmury internetowe, podpięcie pendrive z microUSB do smartfona, jak i łączność bezprzewodowa poprzez WiFi. Wszystkie te rozwiązania mają jedną wspólną wadę: są zdecydowanie wolniejsze od standardowego połączenia USB Mass Storage Device (pamięć masowa). Korzystając jednak z funkcji USB Tethering i odpowiedniej aplikacji pobranej z Google Play możemy w prosty sposób wykorzystać przewód USB, aby uzyskać szybsze, stabilniejsze i wygodniejsze od MTP połączenie. Niepodważalną zaletą jest brak konieczności instalowania czegokolwiek na komputerze.

mtp

Wystarczy wpisać adres IP smartfona i gotowe – mamy dostęp do całej pamięci podpiętego kablem USB urządzenia bez żadnych utrudnień, z pełną prędkością oferowaną przez USB (dla USB 2.0 jest to około 15 MB/s). Po co IP skoro to połączenie przewodowe?

USB tethering tworzy nowy interfejs sieciowy na komputerze, dwie sieci hosty między komputerem i urządzeniem poprzez USB. Oba urządzenia posiadają adres IP, gdyż to działa jako USB NIC. W tym miejscu należy się kilka słów wyjaśnienia. Urządzenia USB w komputerze mogą mieć różne funkcje: kontroler muzyki, drukarka, mikrofon, ale też adapter Ethernet – i to właśnie ta ostatnia funkcja jest wykorzystywana w tym przypadku. Rozwiązanie działa na komputerach z Windows, ale też Linuksami i OS X. Dostępna jest zarówno pamięć wbudowana, jak i ta umieszczona w porcie microSD (z powodu bezsensownych ograniczeń narzucanych przez system w wersjach KitKat i nowszych pamięć zewnętrzna dostępna jest w trybie tylko do odczytu).

Dlaczego to połączenie jest lepsze od MTP?

1 niweluje częsty problem z wykryciem urządzenia (“Nie znaleziono  sterownika MTP”)

Dzięki wykorzystaniu natywnie instalowanego nie tylko w systemach Windows, ale też Linux sterownika ethernetu omijany jest często występujący problem z poprawnym wykryciem podłączonego urządzenia i instalacją właściwego sterownika.

  1. Brak problemów z odświeżaniem zawartości – czasem nowe multimedia skopiowane z PC na urządzenie mobilne nie pojawiają się w natywnych aplikacjach zdjęć czy muzyki na smartfonie

Smartfon otrzymuje natychmiast informację o nowych plikach w pamięci, dzięki czemu są one od  razu widoczne w odpowiednich aplikacjach na urządzeniu.

  1. Brak problemów z wyświetleniem nowej zawartości utworzonej na smartfonie na ekranie komputera

Nowo utworzone pliki w pamięci urządzenia nie zawsze pojawiają się od razu także przy przeglądaniu zawartości na komputerze – często nawet klikniecie odśwież nie pomaga.

W przypadku połączenia tworzonego przy pomocy programu MTP Alternative zwykłe odświeżenie zawsze rozwiązuje problem

Motyw