ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Jaki będzie nowy Smartwatch od Sony?

Autor: Adrian Smorąg Kategoria: Artykuły
smartwatch

Przez cały ubiegły rok firma Sony nie wprowadziła na rynek żadnego nowego, inteligentnego zegarka. Wiele osób miało nadzieję na premierę nowości podczas wrześniowych targów IFA w Berlinie. Niestety po za nowymi flagowcami z serii Z5 Sony pokazało jedynie nową zwykłą opaskę – SmartBand 2 – który w swojej klasie oczywiście jest ciekawą propozycją, ale jednak Smartwatche są bardziej uniwersalne. Wiele osób było tym faktem zawiedzione, w tym, czego nie będę ukrywał – ja także. Wszystko jednak wskazuje na to, że firma postanowiła po prostu poczekać na aktualizację platformy Android Wear – bowiem według najnowszych informacji, jakie obiegły świat już na rozpoczynających się 6 stycznia targach CES koncern ma pokazać następcę obecnego ponad rok Smartwatcha3.

Jeśli krążące po sieci informacje potwierdzą się koncern wkrótce w swej ofercie będzie miał najlepsze i najciekawsze „urządzenie noszone” ze wszystkich producentów stawiających na Android Wear. Zanim przejdę do szczegółowego opisu wspomnę tylko, że standardowo ma się znaleźć obsługa 4G LTE a także szereg różnych inteligentnych sensorów, które w odróżnieniu od  tradycyjnych posiadają zdolność analizy zbieranych danych.

Ekran – co nowego

Już obecny od przeszło ponad roku the Sony Smartwatch 3 jest chwalony za dobrej jakości ekran, który był czytelny nawet w dużym słońcu. Nowy model ma posiadać ekran zrobiony w technologii crisp-clear LCD. Firma prawdopodobnie zadba także o poprawę wyrazistości kolorów, tak by przypominały te znane z ekranów AMOLED.

Wodoszczelność

Trzecia generacja zegarków Sony jest pod tym względem najlepsza na rynku (30 minutowe zanurzenie na głębokości do 1,5 metra, podczas gdy przykładowo Moto360 pozwala jedynie na zanurzenie do 1 metra). Kolejny model powinien oferować jeszcze lepsze parametry wodoszczelności.

Sony-SmartWatch-3

Wygląd

Szczegóły odnośnie nowego zegarka udało się firmie póki co utrzymać w tajemnicy. Mówi się jednak między innymi o planowanym zabezpieczeniu ekranu technologią Gorilla Glass 3

Specyfikacja – czyli to co wszystkich ciekawi najbardziej

Według źródeł w firmie, Sony zastosuje w tym modelu układ Qualcomm Snapdragon 400 1,2 1.2GHz, 768 MB RAM – krótko mówiąc użyty ma zostać ten sam SoC, co w trzeciej generacji. Firma ma jednak rozbudować funkcje związane z pomiarem aktywności fizycznej. Wprowadzona ma zostać także od marca obsługa Endomondo.

sony_142

Inne

  • Czwarta generacja, co chyba oczywiste, ma działać w oparciu o Android Wear – platformę, która wciąż ma spore grono krytyków
  • Spodziewany jest czujnik mierzący puls, który pojawił się w zaprezentowanym na IFA w Berlinie Sony SmartBand 2
  • Na dane użytkownika udostępnione ma być 4GB pamięci
  • Nowy zegarek ma posiadać: 4G LTE, GPS, Bluetooth 4.0 L.E z NFC, Wi-Fi 802.11n, dzięki czemu tam gdzie to nie będzie konieczne będziemy mogli zrezygnować ze smartfonu, a przy tym nadal być „online”
  • Przypuszcza się, że Sony wprowadzi możliwość płatności z użyciem portfela Google bezpośrednio za pomocą zegarka. Obecność tej funkcji niestety jest uwarunkowana rozwojem systemu, nad którym całkowitą kontrolę ma niestety Google
  • Z generacji na generację Sony zwiększało baterię (w modelu SW2: 225mAh, a w modelu SW3 420mAh) w zegarkach. W nowym modelu bateria ma zostać tej samej wielkości, a lepszy czas pracy ma zostać osiągnięty dzięki optymalizacji zasilania, która ma zostać wdrożona w systemie Android Wear 1.4. Dzięki temu posiadacze tego modelu będą się cieszyć najdłuższym czasem pracy bez ładowania (z 420mAh baterią Sony jest nadal pod tym względem liderem na rynku zegarków).
  • Według plotek zachowana ma zostać zaślepka gniazda microUSB
  • Cena: mówi się o cenie między $300-$350 – czyli typowej dla tej klasy urządzeń wchodzących na rynek. Zdecydowanie tanio nie będzie, ale biorąc pod uwagę zapowiadane możliwości nie ma się co dziwić.
  • Sony SW4 ma być sprzedawany z różnymi paskami, w tym w wariantach damskim i męskim.

Warto sobie przypomnieć, że to właśnie ten japoński producent jako pierwszy wymyślił, wprowadził na rynek urządzenia, które teraz znamy jako inteligentne zegarki. Historia zaangażowania japończyków w ten obszar sięga jeszcze marki Sony Ericsson, kiedy to w sklepach pojawiły się pierwsze zegarki potrafiące komunikować się ze smartfonami. Także określenie „Smartwatch” jest zastrzeżonym znakiem towarowym Sony. Dlatego też dziwić może to, że firma Sony tak rzadko prezentuje nowe urządzenia tego rodzaju. Podkreślić jednak trzeba, że zaprezentowany we wrześniu 2014 roku Smartwatch trzeciej generacji to nadal wyróżniające się pod wieloma kwestiami urządzenie, które pomimo narzuconych przez platformę Android Wear ograniczeń oferuje naprawdę wiele. Pozostaje mieć nadzieję, że tak firmie Sony, jak i Google uda się na czas zdążyć z nowościami i dzięki temu czwarta generacja stanie się sprzętem idealnym. Nadchodzące targi CES (już jutro, 6 stycznia)są doskonałą okazją do tego, by przez kolejne miesiące to właśnie zegarek tej firmy był najlepszym produktem ze wszystkich. W najbliższych dniach wszystko będzie jasne. Odwiedzajcie nas regularnie, a z pewnością dowiecie się jako pierwsi o nowym zegarku i innych premierach;)

Źródło: appcessories.co.uk

Sprawdź najnowsze wpisy