puzzle-craft-2-11515141313

 

Nieczęsto mamy okazję pochwalić się dobrą grą na Androida rodzimej produkcji. Kiedy więc w Sklepie Play pojawia się interesująca propozycja od Polaków, trudno byłoby taką okazję przegapić. Puzzle Craft 2 – kontynuacja całkiem miło przyjętej pierwszej wersji gry, to całkiem nieźle zapowiadająca się produkcja łącząca elementy gier, które dobrze znamy. Na pograniczu systemów rozgrywki znanych z The Settlers, Farm Heroes Saga i Farm Frenzy wyrosło nam coś, przy czym spędziłem więcej godzin, niż zamierzałem. Poznajcie grę od atgames.pl stworzoną przy wsparciu chillingo.com!

 

 

puzzle-craft-2-beggining

 

Rozpoczynamy grę jako rozbitkowie statku, którzy wyruszyli z królestwa rozwijanego w części pierwszej. To właściwie tyle, jeżeli chodzi o fabułę, nawiązującą do poprzedniej produkcji, ponieważ to nie na nią położono główny nacisk – a na interakcję. Żeby przetrwać w dziczy musimy założyć osadę i rozpocząć produkcję żywności. Nie jest to jednak kolejna, zwykła gra farmerska. Żeby uzbierać odpowiednio dużo żywności, musimy trochę… pogłówkować.

 

puzzle-craft-2-rozgrywka-515141

 

Plansza ze zbiorami została zaprojektowana tak, żeby ilość zebranego pożywienia była adekwatna do naszego sprytu. Im więcej uda się nam połączyć elementów w ciągu jednego ruchu, tym lepiej. Do tego musimy zaplanować każdy kolejny ruch w taki sposób, by uzyskać jak najwięcej produktów, na których zależy nam najbardziej. Do dyspozycji mamy narzędzia, które możemy wytworzyć za zdobyte wcześniej surowce, lub uzyskane pieniądze.

 

Screenshot_2015-12-25-20-14-07

 

Długie kombinacje przynoszą nam określone profity, w postaci unikatowych, rzadkich gatunków, umożliwiając nam także odkrywanie nowych. Dzięki temu możemy korzystać z lepszego gatunku drzew, specjalnego typu zboża lub kukurydzy, którą możemy zbierać razem z trawą, czy drobiu, który okaże się bardziej wydajny od innych. Każdy odkryty gatunek przydaje się nam w innej sytuacji i tylko od nas zależy, który wykorzystamy w danym momencie.

 

puzzle-craft-nowe-gatunki-141413

Screenshot_2015-12-24-14-02-02

 

Nie jest to jednak typowa gra, w której naszym zadaniem jest produkcja żywności. Przekonujemy się o tym już w chwili odkrycia kopalni, w której, żeby przebywać i pozyskiwać surowce, potrzebujemy pożywienia niezbędnego do przeżycia. Jego zgromadzona ilość pozwala nam na określoną liczbę ruchów wewnątrz kopalni. A kopanie tuneli to dopiero początek!

 

 

puzzle-craft-2-kopalnia-13131

 

Do tego oczywiście możemy pozyskać różnego rodzaju bonusy podczas eksploatowania świata. Są to jednak śladowe ilości „narzędzi specjalnych”, a jeśli chcielibyśmy mieć ich więcej… Cóż, gra oczywiście zawiera mikropłatności.  Na szczęście nie trzeba z nich korzystać, żeby czerpać radość z rozgrywki. Raz na jakiś czas i tak otrzymamy te wyjątkowe produkty, ale nie są potrzebne, by rozwijać wioskę.

 

Zapytany o to, czy jest to gra „pay to win”, odpowiedziałbym raczej „pay if you are impatient”. W grze nie musimy czekać na rozegranie kolejnej rundy, zatem jedynym ogranicznikiem jest nasz wolny czas.

 

 

puzzle-craft2-level-10

 

To dobra informacja dla tych, którzy nie lubią „serduszek”, „żyć” i innych wymyślnych ograniczeń w grach typu „Saga”. Tam po pięciu grach musimy przeczekać, aż ruchy nam się zregenerują. Tutaj, jeżeli mamy w zanadrzu trochę czasu, prędko osiągniemy coraz wyższe poziomy, skutkujące większą ilością pieniędzy. Tu pojawia się też element gier strategicznych, ponieważ naszym zadaniem jest stale poszerzać i rozwijać naszą osadę. Z czasem rozrośniemy się na tyle, że konieczne okaże się założenie nowej wioski.

 

puzzle-craft2-5141313122314

 

Następne wioski w naszej krainie to nowe budynki oraz gatunki surowców, a co za tym idzie – także nowe minigry. W trzeciej wiosce możemy na przykład łowić ryby i wykorzystywać kryjące się w wodzie skarby. Wraz z rozwojem gry będziemy musieli uporać się także z piratami, rozpocząć handel morski i zmierzyć się z różnymi plagami, atakującymi nasze kopalnie i pola uprawne. Finalnie, maksymalnie rozbudowane wioski prezentują się całkiem interesująco.

 

pc2-141412312123

pc2-afa4131

 

Nie udało mi się dobrnąć do absolutnego bogactwa i końca gry. Gra pochłaniała mój czas, którego zdecydowanie miałem za mało. Jeżeli więc spędzacie kolejne nudne godziny siedząc w pociągu, w grę wciągniecie się bez pamięci. Dojdziecie też na pewno zdecydowanie dalej, brnąc przez kolejne wioski i rozwijając fabułę. Wszystkie nasze poczynania są ściśle uporządkowane, zatem zarówno katalog gatunków, jak i nasze osiągnięcia oraz misje, są dostępne w księdze u dołu ekranu.

 

Screenshot_2015-12-24-11-03-23

 

Gra powstała we współpracy z zagranicznym koncernem, dlatego możemy mieć nadzieje na stały rozwój produkcji i rosnącą liczbę fanów gry na całym świecie. Obecnie grę pobrano zaledwie 5 tysięcy razy. Myślę, że już niedługo produkcja będzie wysoko pozycjonowana w rankingu Sklepu Play. Producenci nie pozbyli się jeszcze pewnych błędów, które uniemożliwiły mi wzięcie udziału w wyzwaniach podejmowanych wspólnie z innymi znajomymi. Zdarzają się też problemy natury technicznej.

 

Screenshot_2015-12-25-01-10-18

 

Z czystym sercem jednak mogę grę polecić. Byłem bardzo miło zaskoczony, że to nie kolejna gra o bezmyślnym zbieraniu zboża i budowaniu prowizorycznych spichlerzy. Produkcja jest klimatyczna, chwilami trochę zbyt dziecięca, ale nadal wciągająca. Jeżeli miałbym komuś polecić pozycję na nudne, długie, zimowe wieczory – Puzzle Craft 2 będzie godną propozycją. Grę można pobrać za darmo ze Sklepu Google Play.

 

POBIERZ

 

 

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Jędrzej Markiewicz

Konferansjer, trener wystąpień publicznych, felietonista.Oby-niedługo magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UAM w Poznaniu.