Internet mobilny na abonament – przegląd ofert

Adrian Smorąg Artykuły 2016-01-04

cokupic-gsm

Z roku na roku zużywamy coraz więcej megabajtów, a Internet towarzyszy nam już nie tylko w domu, ale w zasadzie wszędzie. Coraz większe grono osób decyduje się na wykupienie osobnego dostępu do Internetu – szczególnie gdy nie chcą, lub też nie mogą mieć w dobrej cenie więcej transferu bezpośrednio na głównej karcie SIM. Zainteresowani mogą wybierać spośród ofert na kartę, jak i na abonament. Choć oferty na kartę mają niepodważalne zalety, jak choćby brak zobowiązań długotrwałych, łatwość zmiany usługodawcy, a przez to często atrakcyjniejsze oferty niż w abonamencie, to wiele osób jednak nie wyobraża sobie posiadania usługi na kartę i preferuje abonament głównie dla wygody – odpada choćby konieczność pamiętania o doładowaniu konta. W pierwszym w tym roku wpisie z serii Co Kupić zapoznamy się z aktualnymi ofertami polskich operatorów GSM.

Play

Zestawienie otwiera najpopularniejszy (według rozmaitych rankingów) operator w Polsce, który oferuje dwa rodzaje ofert: dla abonentów oraz dla osób, które nie są klientami tej sieci. Warunki – ilość GB, czas trwania umowy są w obu przypadkach identyczne. Klienci Play mogą jednak liczyć na bezpłatny abonament nawet przez 6 miesięcy. Niepodważalną zaletą oferty jest jej czytelność, o czym wielu operatorów obecnie czasem zapomina. W ofercie jest też opcja dokupienia 3 kart sim do oferty, co pozwoli korzystać z Internetu na różnych urządzeniach – koszt od 12 złotych za kartę co miesiąc. Ceny abonamentów na Internet zaczynają się od 19,99 złotych (bez urządzenia jak na przykład modem) i 34,99 złotych (z urządzeniem płatnym według cennika sprzętu):

play1

play2

Orange

W ofercie Orange jest zarówno wariant z, jak i bez urządzenia. Druga opcja dostępna jest zarówno w zobowiązaniu na dwa lata, jak i na rok. Różnice pojawiają się jednak nie tylko w wysokości miesięcznego zobowiązania, ale też ilości przyznawanych GB. Operator oferuje też usługę wykupu maksymalnie 4 kart sim do danego numeru, co pozwala korzystać z jednego pakietu na więcej niż jednym urządzeniu. Koszty: 5zł jednorazowo aktywacja każdej dodatkowej karty i 5 zł co miesiąc.

o1 o2

Plus

Podobnie jak konkurencja, także Plus GSM oferuje Internet na abonament z, jaki bez urządzenia. Ceny zaczynają się odpowiednio już od 29,99 i 39,99 złotych. W obu przypadkach zobowiązanie trwa niestety 24 miesiące. Począwszy od drugiego pakietu dostępne jest zupełnie bezpłatnie HBO GO – dostęp do VOD zawierającego filmy, seriale nadawane w HBO. Poza siecią Plus HBO GO dostępne jest wyłącznie dla posiadaczy wykupionego pakietu kanałów HBO w kablówce. Dla posiadaczy innych usług u tego operatora dostępne są dodatkowe rabaty od cen prezentowanych poniżej:

z-pls bez-plus

Tmobile:

W dotychczasowych porównaniach ofert operatorów propozycje Tmobile zwykle były mniej atrakcyjne od konkurencji. Tym razem jednak w ofercie jest specjalna promocja w ramach której za 29,99 złotych miesięcznie otrzymamy 25GB transfer, półroczną umowę. Oferta z urządzeniem wyceniona została identycznie (nie wliczając kosztu zakupu sprzętu). Abonenci Tmobile mogą liczyć na zniżkę w wysokości 10 złotych miesięcznie. Standardowe oferty tego operatora prezentują się mniej atrakcyjnie (od 3 kolumny na ):

tmb

Przed dokonaniem wyboru warto pamiętać o tym, aby sprawdzić bezpośrednio u operatora (np. na infolinii lub logując się do internetowego panelu klienta) czy jest dla nas dostępna specjalna oferta – stali klienci często bowiem dostają dodatkowe oferty specjalne na przedłużenie umowy. W ten sposób można uzyskać podobne, lub nawet lepsze oferty bez inwestowania w kolejne karty sim. Może się więc okazać, że bardziej będzie opłacalne będzie wcześniejsze przedłużenie umowy z operatorem niż dokupienie osobnego Internetu. Jeśli w planach mamy zakup większej ilości numerów warto zapoznać się także z ofertą abonamentów rodzinnych, które pozwalają zaoszczędzić na comiesięcznych rachunkach.

„Co Kupić” – Seria wpisów mojego autorstwa, w której w kolejnych tygodniach każdego miesiąca przedstawię propozycje sprzętu mobilnego (smartfonów, tabletów i akcesoriów) oraz porównania ofert polskich operatorów GSM. • Grzegorz Labaj

  Witam, podzielam opinie o Play- czyli do dupy, przez duże D! Play od dłuższego czasu obiecuje gruszki na wierzbie i to bez czajenia się. Prędkość LTE to jakaś porażka, oni na prawdę nie wiedzą co to jest LTE, ostatnio konsultant z Play powiedział że przy wyjeździe za granicę, telefon sam się przełączy na tani roaming. Nawet konsultanci nie wiele wiedzą. Już nie przedłużę u nich umowy, chociaż jestem w Play już cztery lata. Nie polecam nikomu, chcą tylko podpisu na umowie i już o kliencie zapominają.

 • MudzineK

  To wychodzi z tego, że opłaca się wziąć Plusa za 60 zł tak? Wtedy mam nielimitowane LTE (dane i prędkość?) i mogę ściągać ile chcę?

 • Adrian Misiak

  Miniatura chyba w photoshopie robiona:)

 • Mi Wi

  Mam pytanie – czy tego rodzaju technologię można już traktować jako źródło internetu dla domu? Mieszkam w co prawda sporym mieście – Lublinie, ale na osiedlu domków jednorodzinnych, zatem nie ma szans, żeby wszedł tu jakikolwiek operator kablówkowy.
  Mam internet od Netii na łączach Orange i jest, można powiedzieć coraz wolniej. Oferta 10Mbit (jest też dostępna 20Mbit, ale na moim łączu najszybciej to jakieś 12-13Mbit, więc nie ma sensu płacić za max 20), coraz więcej urządzeń w domu typu smartfony, tablety, nawet TV i dekoder nc+ chcą mieć połączenie z internetem – zatem max. transmisja na jedno urządzenie spada.
  Zastanawiam się czy po zakończeniu umowy na internet w Netii nie rozejrzeć się za jakimś modemem LTE możliwym do podpięcia pod mój domowy router Wifi…

  Ma może ktoś tego rodzaju doświadczenia?

  • jendrush

   Myślę że nie masz na tyle kiepskiego łącza abyś bardzo pozytywnie odczuł zmianę na dostęp bezprzewodowy komórkowy. Limity często są problematyczne, warto się wczytać w umowę bo choć ilość danych może być nielimitowana to już inaczej może być z prędkością po przekroczeniu określonej ilości danych. Następne sprawy to – brak IP zewnętrznego, większe pingi, sieć jest wrażliwa na ilość użytkowników bardziej niż Twoje łącze stacjonarne.

  • Pabliell

   Nie wiem jak LTE innych operatorów, ale w Play jest do dupy. Dosłownie. Mimo iż jest nielimitowany we względnie tanim abonamencie, to prędkości są marne, sięgające kilku megabitów, HSDPA w Orange jest znacznie szybsze.

  • maxprzemo

   Nie nadaje się.
   Internet z Play jest nielimitowany tylko w reklamach. A czytając regulamin umowy można znaleźć informację że limit wynosi 100GB więc do centrum domowej rozrywki gdzie będzie podpięte kilka urządzeń nie nadaje się. Tak samo bez limitu ale tylko w zasięgu nadajników LTE własnych operatora a nie w roamingu.

  • Adam Włodarczyk

   Ja mam internet orange od 6 miesięcy place 60 zł mam pakiet 50 GB ale bez limitu w LTE. Każdego miesiąca mam grubo ponad 130 GB danych, a prędkość na poziomie 80/30 mb/s cały czas, mieszkam w Łodzi chwałę sobie ten internet i brałem go razem z modemem.