Krótki poradnik – jak poradzić sobie z mobilnym Facebookiem – lagi, komentarze, posty, załączniki

mm Adam Lulek Aplikacje 2016-01-04

Facebook

 
Większość z Was na pewno korzysta z mobilnego Facebooka. Jednak jak nie macie topowego smartfona, to doskonale wiecie, że używanie tej aplikacji bywa kłopotliwe. Nawet na niektórych tegorocznych flagowcach program ten łapie niejednokrotnie lagi. To nie jedyny problem z tym portalem społecznościowym w wersji mobilnej.
 
Wiecie doskonale, że aplikacja na smartfony nie jest w 100% użyteczna. Przykładowo, jeśli będziecie chcieli wrzucić jakiś post z linkiem, zdjęciem i odpowiednim podpisem, to jest to praktycznie nie możliwe jeśli chcemy, aby wyglądało to profesjonalnie. W tym wypadku przyda nam się zwykła przeglądarka, w której w menu najpierw musimy zaznaczyć „wersję na komputer” a potem wejść i zalogować się na facebook.com. Może być to niewygodne, ale w tym wypadku jest skuteczne.
 
Należy zaznaczyć, że funkcjonalna będzie tu pełna wersja strony, a nie mobilna. W takiej opcji nie mam żadnych problemów z dodaniem wpisu, który będzie miał odpowiednio załadowany obrazek, film z YouTube czy inny link. Podczas „wrzucania” skomplikowanych postów, wspomnianych wyżej przydać nam się może także debugger obiektów, którego nie znalazłem w aplikacji, czy wersji mobilnej. Wystarczy wejść w TEN link i wkleić swój pożądany adres internetowy który chcielibyście umieścić na Facebooku, a z jakichś przyczyn „nie wgrywa się” obrazek. Wtedy do skutku wystarczy naciskać „Fetch new scrape information”. Następnie odświeżamy stronę z „fejsem” i jeszcze raz wczytujemy nasz link. Zobaczycie, iż zostanie on w końcu załadowany poprawnie.
 
Debugger
 
Pełna wersja strony ma jeszcze jeden plus – nie laguje tak jak aplikacja. Jeżeli będziemy mieli otwarte w przeglądarce 1-3 karty, to możemy w szybszy sposób korzystać z portalu społecznościowego.
 
Niestety taka opcja korzystania z Facebooka nie jest bez wad. Po pierwsze sposób w jaki się to robi nie jest w pełni wygodny. Co chwilę musimy coś powiększać, pomniejszać i odpowiednio „dotykać” niewielkie przyciski. W łatwy sposób można się pomylić i „zalajkować” przez przypadek nie to, co chcemy. Pełna wersja Facebooka w przeglądarce zawodzi też w jeszcze jednej kwestii – czasami nie można poprawnie dodawać komentarzy. Próbowałem na kilku smartfonach, za każdym razem podczas wstukiwania liter, przeskakiwały mi one lub znikały – dziwna sprawa…Tutaj niezawodna okaże się wersja mobilna strony lub aplikacja.
 
Facebook Lite
 
Jak wiadomo, aplikacja Facebooka należy do bardzo słabo zoptymalizowanych. Notorycznie występujące lagi denerwują niejednego użytkownika. Oto powszechnie znane pomysły, aby je chociaż trochę zniwelować:
 
1. Root telefonu i wybór odpowiedniego ROMu.
2. Jeżeli nie chcemy się bawić w rootowanie, można spróbować zainstalować programy, które zoptymalizują pracę naszego RAMu np. TEN.
3. Odinstalować aplikację i korzystać z mobilnej wersji przeglądarkowej np. na Chrome.
4. Zaopatrzyć się w Facebook Lite, który jest znacznie lżejszy.
 
Jak widać zatem nie ma złotego środka na korzystanie z Facebook’a w smartfonie. W zależności od tego jak bardzo eksploatujecie ten portal i jak „mocne” macie urządzenie, to dla każdego z Was inne rozwiązanie będzie korzystniejsze.
 
źródło: własne • grzybiarz91

  Z tym przeskakiwaniem i znikaniem literek to zauważyłem czasem np. jak pisze na Disqusie, więc to jakiś błąd przeglądarki albo klawiatury (Chrome i SwiftKey). Na Facebooku w zasadzie nic nie piszę, więc się nie wypowiem, natomiast inna ich aplikacja czyli Messenger jest podobnym bublem, głównie w kwestii wybudzeń telefonu, ale to powszechnie wiadomo 🙂

 • Tomek pozdro

  Zróbcie jakieś porównanie przeglądarek 😛
  Tych znanych i mniej znanych.

 • Adrian Misiak

  Facebook jako strona + Chrome i więcej mi nie potrzebne. Dostaję powiadomienia i nie muszę mieć kolejnej aplikacji na urządzeniu.

 • Adam Wasilewski

  Facebook przycina u mnie na galaxy s6 a na Nexus 6 działa perfekcyjnie.

 • Natalcia1344

  Ja korzystam z wersji mobilnej na przeglądarce i jestem zadowolona. Wypróbowałam też zwykłego FB oraz wersję Lite ale jednak wolę z przeglądarki korzystac.

 • Adrian Warchoł

  dlatego używam wersji mobilnej na przeglądarce i spokój

 • christeros

  Ja polecam rzucić ten cały Facebook w cholere i zacząć integrować się z ludźmi w prawdziwym życiu. Kiedyś korzystałem dużo z fb ale dziś nie widzę takiej potrzeby i korzystam w nim tylko do grup i stron różnych firm. Znajomi znajdują mnie w realnym świecie.

  • Damian Suwała

   Taka wizja jest możliwa do zrealizowania w przypadku posiadania znajomych blisko siebie. W moim przypadku facebook, a konkretniej jego komunikator drastycznie obniża koszty kontaktu ze znajomymi za granicą – czy to za pomocą wiadomości tekstowych czy rozmów głosowych. Facebook pozwala zintegrować wszystkie kontakty w obrębie jednej usługi. Nie ma więc potrzeby instalowania wielu komunikatorów, szczególnie zasobożernego i ciężkiego Skype. Jasne, że usługi Facebooka również są ciężkie, ale dzięki gigantycznej grupie użytkowników odchodzi potrzeba instalowania innych.
   Na słabszym smartfonie
   Więc co użytkownik to różne zdanie na ten temat. Jednak co do jednego się zgadzam – warto szukać czasu dla realnych spotkań ze znajomymi.

   A dla słabszego smartfona zestaw Facebook Lite + Disa spisuje się znakomicie

   • Wojciech

    Jejku ” w obrębie jednej usługi”, mówisz jak korposzczur…

    • Damian Suwała

     Po przeczytaniu twoich różnych komentarzy nie będę nawet wchodził w polemikę na temat stylów wypowiedzi.

     Ad meritum Wojciechu, ad meritum…

 • dart131

  Nie mam żadnych problemów z FB. Używam Galaxy A5, czyli telefonu ze średniej półki. Czasami (raz na tydzień) muszę ją wyłączyć i włączyć ponownie, bo czegoś nie załaduje. Nie rozumiem tych ubolewań. Drugą sprawą jest to, że telefon alarmuje mnie non stop, że ta aplikacja pochłania za dużo energii i proponuje ją odinstalować. Dokładnie tak samo było z Google Fit, który rozładowywał baterię telefonu w 5h. Jednak przez FB nie odczuwam tego aż tak bardzo.

 • Root nie naprawi spartolonej aplikacji. Facebook to tragedia, nadaje się tylko dla dinozaurów lub telefonów za 200zł.

  • Lukasz Jelen

   Pełna zgoda, niby jak root miałby wpłynąć na ograniczenie lagów?
   Dodatkowo jak ktoś ma słaby telefon to zamiast instalować kolejne śmieciowe aplikacje (task killery, optymalizatory ramu itd) lepiej pozbyć się (wyłączyć/usunąć) tych już zainstalowanych – i po problemie.

   • Pośrednio może wpłynąć na ograniczenie lagów poprzez optymalizację działania systemu. Lagi na FB nie są spowodowane tylko i wyłącznie samą aplikacją, a wszystkim po kolei – zaczynając od specyfikacji urządzenia, kiepską aplikacją i źle zoptymalizowanym systemem.

 • dareczq

  ja tam nie mam żadnych problemów z aplikcją FB, a używam lęciwej już Sony Xperia Z Ultryx