ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Który smartfon ma najszybszy aparat?

Autor: Adrian Smorąg Kategoria: Aplikacje
galaxycamera (6)

Przy zakupie nowego smartfonu wiele osób zwraca uwagę na jakość aparatu – jest to bowiem jeden z najczęściej użytkowanych elementów wspólczesnych urządzeń. Większość testów skupia się jednakże tylko na jakość wykonywanych zdjęć, czy filmów. Pomijane często jest inne ważne kryterium: szybkość działania aparatu, a przecież nawet najlepszy aparat jest bezużyteczny jeśli zbyt długo musimy czekać, aż będzie gotowy – szczególnie, że smartfony wykorzystujemy coraz częściej do uwiecznienia zdarzeń niespodziewanych. Jak wypadły zeszłoroczne smartfony w teście szybkości aparatu?

W teście przeprowadzonym przez serwis Phonearena wszystkie smartfony umieszczono na statywach i wykonano serię zdjęć, co pozwoliło zmierzyć szybkość pracy tego elementu w każdym z urządzeń potrzebny do startu aplikacji aparatu, wykonania i zapisania zdjęcia:

cam-speed1

Niekwestionowanym liderem są tutaj modele iPhone 6S i 6S Plus, które osiągnęły wynik niemal dwukrotnie lepszy od Sony Xperii Z5 czy HTC One M9. Pewnym zaskoczeniem jest wysoka nota smartfonów Samsunga: Galaxy S6 i Galaxy Note 5, które są niewiele wolniejsze od najszybszych urządzeń. Co ciekawe w codziennym użyciu aplikacja aparatu w tych urządzeniach jest jeszcze szybsza niż w teście. Kryje się jednak za tym technologia Quick Launch.

Autorzy testu niestety nie wyjaśnili, czy testowany egzemplarz Xperii Z5 posiadał najnowszą aplikację aparatu przygotowaną przez Sony dla tej serii, czy jednak poprzednią. W części poświęconej dobremu wynikowi serii Galaxy wspomniano o możliwości bezwzrokowego uruchamiania aplikacji aparatu dwukrotnym wciśnięciem przycisku zasilania. Nie odnotowano jednak obecności dedykowanego przycisku aparatu w Xperii, który pozwala dokładnie tak samo uruchomić aplikację aparatu już w momencie wyciągania urządzenia.

Uwagę zwracają jeszcze dwa inne urządzenia: Motorola Moto X Pure 2015 i Nexus 6P. Moto X to tani smartfon, który uzyskał wynik wyższy lub podobny do o wiele droższej konkurencji. Smartfony z serii Nexus nigdy nie mogły pochwalić się najlepszym aparatem na rynku. Model 6P wiele osób zaskoczy w tej kwestii, bowiem posiada jeden z lepszych aparatów na rynku. Zaskoczenie będzie mniejsze jeśli przypomnimy, że za moduł aparatu w obecnie najnowszych Nexusach odpowiada lider rynku aparatów, japońska firma Sony. Najnowszy smartfon, choć w przeciwieństwie do Xperii nie jest wyposażony w dedykowany przycisk aparatu, pozwala na bezwzrokowe jego uruchamianie poprzez podwójne wciśnięcie przycisku zasilania.

Warto jeszcze zobaczyć, który z producentów dokonał największego postępu w porównaniu do zeszłorocznych modeli:

cam-speed-2

Niemal wszyscy producenci dokonali przez rok postępu – niewielkiego, ale jednak. Zdecydowanie najbardziej rzuca się w oczy przyspieszenie, jakie odczują posiadacze najnowszych smartfonów firm Apple i Samsung: aparat w iPhonie 6S jest szybszy o 0,3 sekundy od poprzednika, 6S Plus szybszy o nieco ponad 2 sekundy względem modelu 6 Plus z roku 2014. W przypadku koreańskiej firmy Samsung różnice są jeszcze bardziej odczuwalne: 2,2 sekundy w Note 5 względem 2,8 w Note 4. Aparat w modelach Gaalaxy S6 i S5 jest gotowy do działania po odpowiednio 2,2 i 2,5 sekundy. Zdecydowanie wolniejszy jest Galaxy S4 – 3,4 sekund. Negatywnie zaskakuje LG, który w G3 i G4 osiągnął identyczny wynik – 2,7 sekundy. Autorzy nie uwzględnili w powyższym wykresie smartfonów Sony. Korzystając jednak z przycisku dodaj telefon znajdującego się pod wykresem dodałem ręcznie zeszłoroczną Z3 i tegoroczną Z5 – uzykane rezultaty to odpowiednio 3,2 i 3 sekundy.

Wyniki pokazują dość czytelnie, który z producentów oferuje najszybszy aparat, a także którzy producenci w ciągu ostatniego roku dokonali największego postępu. Pytanie tylko czy  ma jakiekolwiek znaczenie to, że aparat zrobi zdjęcie w 2,3 a nie w 2,5 sekundy? Moim zdaniem ma to znaczenie marginalne. O wiele ważniejsze jest moim zdaniem to, czy dany model posiada dedykowany przycisk aparatu pozwalający wygodnie robić zdjęcia i nagrywać filmy, czy też jesteśmy zmuszeni do obsługi z poziomu ekranu. Jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii?

Źródło: phonearena.com

Sprawdź najnowsze wpisy