5 pomysłów jak wykorzystać kilkuletni smartfon

Adrian Smorąg Adrian Smorąg Artykuły
lg gt540 optimus swift xperia x10 mini sony ericsson

Z całą pewnością jednym z najpopularniejszych prezentów z okazji przeróżnych świąt jest nowy smartfon. Zwykle jest on lepszy od wcześniej posiadanego, który trafia do szafy, albo zostaje wystawiony na najpopularniejszym portalu w aukcyjnym w nadziei, że znajdzie się zainteresowany kupiec. Los kilkuletniego, często już wyeksploatowanego smartfona nie musi się jednak kończyć dla nas w momencie przejścia na nowszy model. Jak można więc wykorzystać taki wysłużony smartfon?

1. emulacja pierwszych konsol

GameStick-delayed-until-June-580x435

Kilkuletni smartfon nie pozwoli nam już zagrać w najnowsze mobilne produkcje, ale z powodzeniem nada się do starszych produkcji. Mobilne gry nawet z najnowszych urządzeń szybko zużywają dostępną energię, to też słaba bateria w tym przypadku nie będzie wadą. Na smartfonie możemy grać nie tylko w produkcje tworzone pod te urządzenia, ale też… emulować pierwsze konsole do gier jak NES od Nintendo czy PlayStation One od Sony. Do działania takiej wirtualnej konsoli do gier potrzebujemy plików gier (tak zwane ROM gry) oraz programu, który te pliki uruchomi (czyli emulator). Znalezienie emulatora jest prostą sprawą – w samym Google Play można znaleźć kilka propozycji:

Nintendo NES:

Znalezienie ROMów – plików z grami jest nieco trudniejsze, ale nie powinno być z tym problemów. Do rozpoczęcia gry potrzebujemy jeszcze kontroler. Jeśli nasze urządzenie ma system Android 3.1 lub nowszy, a kontroler podłączany jest za pomocą USB nic więcej nie musimy robić – kontroler powinien zostać rozpoznany. W innych przypadkach może być konieczna instalacja aplikacji do obsługi kontrolera.

2. Dodatkowy touchpad, klawiatura do komputera 

g_-_-x-_-_-_67754x20151030225730_0

Pomimo, że obecnie większość telewizorów posiada rozbudowane wbudowane odtwarzacze multimediów chętnie podłączamy komputer pod duży ekran. Ciągle w modzie jest też inwestowanie w salonowe PC – tak zwane HTPC, które za sprawą pełnoprawnego systemu Windows lub Linux zapewniają o wiele większe możliwości od wbudowanych modułów smart w telewizorach. Problem jednak jest ze sterowaniem takim sprzętem – można oczywiście podpiąć tradycyjną klawiaturę i mysz, jednakże nie zawsze jest to możliwe – np. jeśli posiadamy wyłącznie laptopy lub też klawiatura, mysz jest potrzebna do pracy na innym komputerze. Z pomocą przychodzi każdy smartfon z Androidem, na którym wystarczy wgrać odpowiednią aplikację i sparować ją z odpowiednią aplikacją na komputerze. Przykładową aplikację dostarcza firma Intel – na ekranie smartfona do naszej dyspozycji jest mysz i klawiatura, którymi sterujemy komputerem. W sklepie Play można też znaleźć aplikację, która na sdmartfonie wyświetli np. klawiaturę numeryczną, której wielu osobom brakuje w mobilnych ultrabookach.

3. Wzmacniacz sygnału WiFi (lub domowy modem internetu mobilnego)

android_wifi_windows

Połączenia bezprzewodowe mają niepodważalne zalety, które sprawiły, że często rezygnujemy z połączeń kablem. Bez wątpienia obok Bluetooth drugim najpopularniejszym połączeniem bezprzewodowym jest WiFi – dzięki któremu mamy dostęp do Internetu w dowolnym pomieszczeniu – przynajmniej teoretycznie bo w praktyce okazuje się często, że sygnał nawet z użyciem najsilniejszych anten nie wszędzie jest na tyle dobry by połączenie było stabilne i szybkie. Konieczne jest wtedy pociągnięcie kabla sieciowego (co często nie jest możliwe z wielu różnych powodów) lub inwestycja w wmacniacz WiFi. Jeśli jednak posiadamy niepotrzebny smartfon to może on posłużyć nam właśnie za taki wzmacniacz WiFi. Standardowo system Android nie udostępnia takiej opcji, nie mniej wystarczy pobrać odpowiednią aplikację, jak choćby fqrouter2 i wykonać prostą konfigurację.

Smartfon może też pełnić rolę domowego modemu Internetu mobilnego – wystarczy włożyć kartę SIM, włączyć w opcjach systemu Android Hotspot WiFi i można cieszyć się pełną funkcjonalnością modemu nie ponosząc dodatkowych kosztów. Niektóry operatorzy w wybranych ofertach (najczęściej planach rodzinnych) udostępniają dodatkową kartę SIM do Internetu, dlatego też starszy smartfon może z powodzeniem dalej być wykorzystywany. Oczywiście należy pamiętać, że najpewniej nie będziemy mieli obsługi LTE, które weszło dopiero około 2 lata temu na większą skalę, ale zwykłe 3G jest osiągalne.

4. Domowy monitoring, alarm

oneplus-x-camera

Kilkuletnie smartfony zwykle mają już mocno wyeksploatowany akumulator, to też oferują bardzo krótki czas pracy. Jeśli jednak nasz smartfon ma pełnić rolę domowego monitoringu to w zasadzie problem ten przestaje istnieć. Podłączamy urządzenie stale do prądu, instalujemy odpowiednią aplikację, upewniamy się, że na nasze nagrania mamy odpowiednią wielkość pamięci (im więcej tym lepiej, jednakże kupując nową kartę pamięci warto sprawdzić jaką wielkość maksymalnie obsługuje nasz smartfon). Pozostaje tylko umieścić sprzęt w dogodnym miejscu. Choć na co dzień dotychczasowy akumulator nie spełniał już naszych oczekiwań, to w tym konkretnym zastosowaniu nawet kilka minut działania na baterii może przynieść korzyść w postaci uwiecznienia na nagraniu ewentualnego złodzieja nawet gdy zabraknie prądu.

Kilkuletni sprzęt świetnie może też spisać się w roli prostego alarmu – wszędzie tam, gdzie inwestycja w profesjonalne zabezpieczenie jest niemożliwa lub nieopłacalna. Przydatna do tego celu może być na przykład aplikacja Opened, której możliwości omówiliśmy szerzej w tym miejscu.

5. Testowanie alternatywnego oprogramowania

cm13_marshmallow-752x439

Instalowanie alternatywnego oprogramowania, wgrywanie modyfikacji to z pewnością ciekawy sposób spędzania wolnego czasu, które nie tylko zajmuje dłużące się godziny, ale pozwala przyswoić ważne umiejętności w świecie Androida – wiele modeli bowiem szybko traci wsparcie producentów. Ingerencja w oprogramowanie nowego urządzenia, z którego chcemy korzystać na co dzień nie jest jednak najrozsądniejszym pomysłem – pomijając już nawet możliwe uszkodzenie sprzętu (pierwsze próby niekoniecznie muszą być udane) takie oprogramowanie może być niestabilne, mieć wady co może skutkować choćby problemami z działaniem potrzebnych nam aplikacji, a nawet ściągnąć na nas kłopoty, gdy urządzenie wyłączy się a my przez to nie odbierzemy ważnego połączenia, czy też nie dotrzemy na cza w umówione miejsce. Tymczasem starszy smartfon, z którego nie korzystamy na co dzień możemy śmiało wykorzystać do eksperymentów z oprogramowaniem. Jeśli nasz dotychczasowy sprzęt nie był naprawdę niszowym modelem możemy liczyć na wsparcie światowej społeczności skupionej na alternatywnym oprogramowaniu. Pierwsze kroki możecie poczynić z pomocą naszego forum.

Oczywiście zastosowań dla kilkuletnich smartfonów można znaleźć jeszcze setki, jeśli nie tysiące. Powyżej skupiłem się jednak na tych, które uznałem za najciekawsze i w miarę proste do wdrożenia. Czekamy także na Wasze niecodzienne zastosowania dla tabletów, którymi możecie podzielić się w komentarzach.

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy