ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

5 ciekawych zastosowań dla tabletów

Autor: Adrian Smorąg Kategoria: Artykuły
Z3_tablet_compact-13

W ciągu ostatnich lat na rynku urządzeń mobilnych na dobre zadomowiły się tablety. Wiele osób nadal jednak nie dostrzega jak wiele możliwości stoi przed nami otworem jeśli tylko posiadamy tablet – urządzenie, które przecież często ma niewiele portów, mały ekran a całość „wieńczy” Android – system, który ma tylu zwolenników, co przeciwników. Znaleziony pod choinką tablet wcale jednak nie musi skończyć w szafie, czy też na popularnym portalu aukcyjnym, gdzie niemal każdego roku zaraz po świętach trafiają nietrafione podarunki. Jak można więc wykorzystać tablet poza prozaicznymi zastosowaniami typu przeglądania Internetu czy filmów?

1 Tablet w roli wygodnego, dużego pilota do telewizora

Capture

Jakie są piloty do telewizorów każdy wie – osobiście nie spotkałem jeszcze pilota idealnego. Te które spotkałem miały często małe, niewygodne przyciski, były źle wyprofilowane. Zwykle jest też tak, że konieczne do ich działania baterie wyczerpują się w najmniej odpowiednim momencie np. późnym wieczorem, gdy na dworze jest zimno i pada śnieg czy deszcz itd. Powyższe problemy może rozwiązać obecnie każdy tablet z systemem Android – o ile spełnimy dwa warunki:

  1. Posiadamy telewizor z dostępem do Internetu, który jest podłączony do tej samej co tablet sieci domowej (przewodowo lub poprzez WiFi łączy się z tym samym routerem)
  2. Pobierzemy i uruchomimy aplikację, która pozwoli na ekranie tabletu wyświetlić pilot do telewizora

(Na przykład dla telewizorów firmy Samsung pobrać można między innymi Smart TV Remote a dla odbiorników Sony zaleca się Quick remote:TV SideView Sony). Programy te często mają także wbudowane programy wybranych kanałów i wiele innych opcji, które sprawiają, że korzystanie z nich jest jeszcze wygodniejsze niż z tradycyjnego pilota, które funkcjonalność od lat pozostaje w dużej mierze identyczna. Wybrane tablety z systemem Android posiadają także wbudowany port podczerwieni (irda), który pozwala sterować urządzeniami nie obsługującymi sterowania poprzez WiFi jak choćby dekodery satelitarne.

2 Tablet jako ramka do zdjęć / biurkowy zegarek z aktualną pogodą

nexus-7-dock-and-covers-leak

Choć obecnie większość osób trzyma zdjęcia na dyskach twardych umieszczonych tak we wnętrzu komputera, jak też na zewnętrznych pamięciach to silna jest nadal potrzeba posiadania wybranych zdjęć gdzieś na półce czy ścianie. Tablet może więc znaleźć zastosowanie jako domowa ramka na zdjęcia: współczesne tablety, nawet te tańsze oferują przynajmniej poprawną jakość obrazu i slot na karty microSD, co sprawia, że nadają się do tej roli idealnie. Także postawienie tabletu w pionie bez ryzyka, że spadnie nie jest dużym problemem: na allegro można znaleźć sporo podstawek na tablety, które oferowane są w naprawdę niskich cenach. Jeśli ktoś lubi to można też zrobić taką własnoręcznie. Tak postawiony tablet świetnie spisuje się także do wyświetlania aktualnych informacji o pogodzie jak i godzinie. Automatyczna synchronizacja (przy założeniu, że podłączymy się do sieci Internet) sprawia, że zawsze będziemy mieć aktualne informacje.

3 Tablet jako samochodowe centrum multimedialne (i nie tylko)

nexus 7 bmw e46 3

Z uwagi na to, że na naszych drogach większość samochodów ma około 10 lat, a nowe pojazdy najczęściej kupowane są w najtańszych wersjach nie dziwi fakt, że wielu kierowcom brakuje centrum multimedialnego z prawdziwego zdarzenia. Kupujący nowe samochody rezygnują z takich dodatków  z uwagi na ich sięgający zwykle kilku tysięcy koszt. Okazuje się jednak, że nawet tani tablet może się świetnie spisać w roli samochodowego centrum multimediów. Przykładowy sposób implementacji tabletu w samochodzie w miejsce prostego radia dokładniej omówiliśmy w tym miejscu.Inwestując w samochodowy moduł OBDII i instalując odpowiednią aplikację na tablecie możemy na jego ekranie otrzymać szczegółowe informacje np. o usterkach jak i szczegółowe dane o pracy silnika (dostępność różnych informacji zależna od konkretnego pojazdu)

4 Zdalny dostęp do plików na komputerze

team-3

Choć standardem stało się w ostatnich latach posiadanie tylu komputerów, ilu jest domowników, to jednak wciąż zdarza się, że musimy dzielić nasze urządzenie z kimś. Ciągle więc realne są sytuacje, gdy potrzebujemy w tym samym czasie dostać się do naszych dokumentów. Za sprawą programu TeamViewer możemy to uczynić nawet z poziomu tabletu z systemem Android. Aplikacja pozwala na dostęp do komputerów z najpopularniejszymi systemami: Windows, Linux, Mac OS.  Z pomocą programu można nie tylko korzystać z dokumentów programów zainstalowanych na komputerze z poziomu innego urządzenia (tablet jak i inny PC), ale także zdalnie pomóc komuś rozwiązać problem z oprogramowaniem, zarządzać serwerami.

5 SmartTV

sony android tv  2

Telewizory z wbudowanymi modułami Smart pojawiły się już kilka lat temu (jeśli wliczymy w to pierwsze tego typu platformy to około 6 lat temu), to też wielu z Was zapewne posiada choć jeden telewizor z takim modułem. Zapewne nie raz przekonaliście się już jak bardzo ogranicza zamknięty ekosystem tych platform. Choć sytuacja uległa już zmianie – w miejsce autorskich platform SmartTV producenci współpracując z Google zaimplementowali do najnowszych modeli układy działające w oparciu o system Android, co sprawia, że na nawet na telewizorach można mieć dostęp do bogatej liczby aplikacji, jakie są dla tego systemu od lat dostępne. Problem jednak w tym, że zanim te telewizory zadomowią się na rynku minie jeszcze przynajmniej kilka lat. Większość raczej też nie wymieni swojego sprawnego odbiornika na nowy tylko dla modułu z Androidem. Tablet może jednak świetnie spisać się w zadaniach, jakie powierzane są takiej platformie – za sprawą technologii miracast nawet jeśli tablet nie posiada HDMI możemy przesłać obraz i dźwięk w wysokiej jakości na telewizor (osobiście zdecydowanie polecam miracast z uwagi na wygodę) i w ten sposób cieszyć się funkcjonalnym centrum multimedialnym.

Oczywiście zastosowań dla tabletów można znaleźć jeszcze setki, jeśli nie tysiące. Powyżej skupiłem się na tych, które uznałem za najciekawsze dla świeżego posiadacza takiego urządzenia. Czekamy także na Wasze niecodzienne zastosowania dla tabletów, którymi możecie podzielić się w komentarzach.

Sprawdź najnowsze wpisy