ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Ja też chcę swoje Apple News! Tego brakuje mi na Androidzie

Autor: Kamil Lewicki Kategoria: Aplikacje
Apple-news-1080x675

Newsy, wiadomości, artykuły… Wszystko to znajdziemy w Internecie, lecz mając bazę swoich ulubionych stron możemy to robić na dwa sposoby: albo poprzez szybkie wpisywanie adresu, albo poprzez dodanie ich do zakładek. Co jednak, jeśli chciałbym mieć wszystko w jednym miejscu? Niestety, to nie Apple. I mój żal zaczyna rosnąć.

No dobra, może trochę przesadziłem. Sklep Play na Androidzie jest przecież zaopatrzony w tysiące aplikacji, nie powinno być zatem wyzwaniem znaleźć jakiś czytnik RSS. Owszem, wyzwanie to nie jest, lecz słowo klucz „jakiś” musiało się pojawić. Oferta dostępna na system z zielonym robocikiem mimo swej szerokości i różnorodności nie jest w stanie dorównać temu, co zaprezentowało Apple w tym roku. To właśnie Gigant z Cupertino jest w stanie za pomocą jednej aktualizacji systemu, za sprawą dodania jednego programu sprawić, że bogactwo aplikacji dostępnych na Androida służących do zbierania i sortowania wiadomości po prostu blednie. I właśnie w tym momencie powiedzenie „darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby” przybiera brutalny kształt rzeczywistości. A we mnie budzi się skrywana cząstka zadrości.

Apple zaprezentowało aplikację News podczas tegorocznej konferencji w San Francisco. Podczas pokazu siedziałem oniemiały i zastanawiałem się, kiedy zacznę zamawiać iPada. To aż dziwne, że jedna aplikacja, która po prostu zbiera interesujące nas treści z Sieci jest w stanie tak dobrze zareklamować iOS. Jeśli jeszcze jej nie widzieliście, obejrzyjcie to wideo.

[youtube]https://youtu.be/sfrnNBG28DE[/youtube]

Krótko mówiąc, Apple News stanowi wzór tego, jak takie aplikacje powinny wyglądać. Przede wszystkim estetyka. Artykuły są podzielone w rewelacyjny sposób, wprowadzone zostały cieszące oko animacje, a czytanie danego tekstu to artyzm sam w sobie. Treść przewija się w sposób płynny, z różnych stron dolatują do nas kolejne akapity, a przeglądanie galerii jest intuicyjne i wymaga wyłącznie przesuwania palcem. Co najważniejsze, posty ze stron ładowane są całe i nie trzeba wychodzić poza aplikację. Możliwości aplikacji nie ograniczają się jedynie do personalizacji naszych zainteresowań, ale również oferują tryb Explore, w którym wyświetlimy rzeczy jakich nie dodaliśmy do naszych kategorii. Oferuje to szybki dostęp zarówno do swoich ulubionych treści (a na tym nam przecież najbardziej zależy) oraz pozostałych artykułów (za tę ciekawość na pewno nie pójdziemy do piekła!).

NewsiPad

Niestety, ale żadna aplikacja na Androida nie jest w stanie dosięgnąć tak wysoko postawionej poprzeczki. Apple wiedziało, że to będzie hit i w walce iOS 9 versus Android 6.0 Marshmallow News stanowi mocną kartę. Jednak trzeba być dobrej myśli. Skoro czytników RSS w Sklepie Play jest tak wiele, warto poddać je odpowiednim testom. Wybrać z nich wszystkich kilka najciekawiej prezentujących się propozycji, które swoimi możliwościami oraz stroną estetyczną są w stanie dorównać konkurencji. Z drugiej strony moglibyśmy spojrzeć tak – Apple News jest przeładowany, zbyt bajerancki, kolorowy i krzykliwy. Liczy się prosty przekaz, nie fajerwerki temu towarzyszące… lecz co dalej? Płynności działania nie można mu jednak odmówić, a ładna foremka tylko bardziej zachęca do jedzenia.

Stawiam więc przed sobą zadanie znalezienia odpowiednika News od Apple na Androida. Miejmy też świetnie wyglądający oraz działający program do przeglądania najświeższych wiadomości. Jeśli sami znacie jakieś typy, rzucajcie nimi w komentarzach, dzielcie się, a być może wspólnymi siłami uda nam się odnaleźć naszego czarnego konia. Ja tymczasem idę testować swoje wybrane typy, które przedstawię Wam już wkrótce!

Sprawdź najnowsze wpisy