ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Ukryte funkcje w Androidzie, czyli co Google chowa na każdym smartfonie i tablecie

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły
android-różne-ludki-114131231

Android to bardzo zaawansowany system operacyjny i pozwala na jego ogromne modyfikacje. Jednak Google dostarczając oprogramowanie dla producentów, których urządzenia będą trafiać do przeróżnych odbiorców, chce jak najlepiej wyważyć dostępność funkcji z ich ryzykiem związanym z wykorzystywaniem.

W takim razie, co znajdziemy ukrytego w Anroidzie? Niedawno pokazywałem Wam jak uzyskać w Marshmallow dzielony ekran (Multi Window), a dzisiaj chciałbym pokazać sztuczki związane z większością „Robocików”, niezależnie od wersji. Bardziej wprawieni użytkownicy Androida zapewne już je znają, ale pamiętajmy, że początkujący również nas czytają. Wszystko oczywiście opiera się na ukrytych opcjach dla programistów. Jak je aktywować? W ustawieniach, po przejściu do „Informacji o urządzeniu” należy kilkakrtonie, stosunkowo szybko, klikać „Numer kompilacji”, aż do momentu pojawienia się komunikatu, że „Jesteś programistą”. Tak oto od teraz w ustawieniach znajdziecie nowe menu o nazwie „Opcje programistyczne” i właśnie tutaj ukryto wiele ciekawych funkcji.

Wygaszanie ekranu.

Screenshot_2015-12-12-16-59-09

Standardowo Android pozwala na podtrzymanie wyświetlacza do 30 minut, co niekiedy może irytować. W takim razie wystarczy włączyć funkcję „Pozostaw ekran włączony”. Od tej chwili to Wy będziecie decydować poprzez odpowiedni przycisk kiedy wyświetlacz ma się wyłączyć.

Aplikacje, które zużywają najwięcej zasobów

Screenshot_2015-12-12-16-41-53

Domyślnie możemy monitorować aplikacje tylko pod kątem zużycia energii. Jednak Android także bada, które programy potrzebują najwięcej zasobów do działania, w tym pamięci operacyjnej. Również dowiecie się jak długo dany tytuł działa w tle. Dokładna analiza tych danych pozwala wyeliminować zasobożerne aplikacje, a więc zapewne Facebooka. Jak się dostać do tego menu? Opcje programistyczne -> Statystyki procesów.

Ilość procesów działających w tle

Screenshot_2015-12-12-16-58-55

Jak zapewne doskonale wiecie, aplikacje po uruchomieniu zostają załadowane do pamięci operacyjnej, a więc po prostu RAM. To tak w dużym uproszczeniu. Programiści decydują, co ma się z nimi dziać jeśli zostaną zminimalizowane, a my w tym czasie uruchomimy inny tytuł. Dobrze jeśli zostają one „zamrażane”, gorzej jak wciąż pracują na pełnych obrotach. Wtedy cierpi na tym akumulator i my, bo szybciej musimy szukać ładowarki. W takim razie, po przeanalizowaniu programów z poprzedniego punktu, teraz możecie ustalić ilość procesów działających w tle poprzez funkcję „Limit procesów w tle”. Do wybrania mamy standardową ilość lub od 0 do 4 procesów.

Zwiększenie wydajności urządzenia

Screenshot_2015-12-12-16-59-25

Producenci teraz skupiają się głównie na jak najlepszych danych na papierze, a nie biorą pod uwagę tego jak to działa w rzeczywistości. Tym samym coraz wyższe rozdzielczości splatane są z coraz mniej wydajnymi układami scalonymi i w rezultacie pojawiają się problemy w grach. Jak sobie z tym poradzić? Można między innymi wymusić 4x MSAA, co oczywiście tyczy się algorytmów zmniejszających ilość błędów graficznych.

Dowcip

Screenshot_2015-12-12-16-58-49

Niekiedy umieszczone funkcje w opcjach programistycznych mogą przydać się tylko do jednego: wyrządzenia komuś psikusa. Jak już zapewne zdążyliście zauważyć, na samej górze macie możliwość wyłączenia odkrytego na samym początku menu. W takim razie pożyczamy smartfona lub tablet od kogoś nie do końca znającego Androida i uruchamiamy wymuszenie układu od prawej do lewej, a następnie likwidujemy dostęp do opcji programistycznych.

Sprawdź najnowsze wpisy