ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

LG Nexus 4 – Legendy Androida #16

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Artykuły
lg nexus 4 adsksa

Czwartkowy wieczór równy jest wspomnieniu kolejnej Legendy Androida. W zeszłym tygodniu mogliście przeczytać o HTC Desire Z, który – jak się okazuje – jeszcze jest przez wielu z Was wykorzystywany ewentualnie leży sprawny w szufladzie. To cieszy, a dzisiaj przypomnę Wam nieco inne urządzenie, które być może znajduje się teraz w Waszej kieszeni.

Seria Nexus z początku nie cieszyła się dużym powodzeniem. Tzw. „Googlephony” oferowane głównie w sprzedaży internetowej osiągały marne wyniki. Jednak nastał czas, gdy HTC oraz Samsung odeszli na bok dla amerykańskiego giganta i tak oto w grze pojawiło się LG.

LG_Nexus_4_back_glass

W październiku 2012 roku swoją premierę miał kolejny smartfon z rodziny Nexusów. Koreańczycy stworzyli „czwórkę”, która od razu pokazała, że zrywa z wcześniejszymi standardami tej serii. Zdecydowanie inne wykonanie, odmienny design i atrakcyjny stosunek jakości, wielkości wyświetlacza do ceny. Jednak na początek, tradycyjnie, specyfikacja:

 • 4,7-calowy wyświetlacz IPS HD (720p);
 • układ Snapdragon S4 Pro (APQ8064);
 • 2 GB RAM;
 • 8/16 GB wbudowanej pamięci dla użytkownika;
 • aparaty:
  • przód: 1,3 MPx;
  • tył: 8 MPx;
 • akumulator o pojemności 2100 mAh;
 • Android 4.2. Jelly Bean (z aktualizacją do 5.1 Lollipop).

Wyjątkowo dla mojego cyklu autorskiego, powyższa specyfikacja jeszcze dzisiaj wygląda dobrze – może z wyjątkiem wbudowanej pamięci. Jednak wspomniałem wcześniej o wykonaniu – LG jako pierwsze postanowiło wprowadzić szkło na plecach do Nexusów. Dodatkowo pod odpowiednim kątem światła ta powierzchnia się mieniła, co jeszcze bardziej dodawało jej uroku. Pierwsze recenzje tego smartofnu zazwyczaj kończyły się stwierdzeniem: jak udało się stworzyć tak dobry model i chcieć za niego tak mało?

Banner NEWW

Skoro już jesteśmy przy cenie to LG oraz Google za Nexusa 4 w wersji 8 GB na dzień dobry chciało 300 dolarów i 350 dolarów za lepiej wyposażoną odmianę. Później smartfon staniał do odpowiednio 200 i 250 dolarów. Tak wyglądały ceny w Stanach Zjednoczonych. U nas Nexus 4 został wyceniony na 1900 złotych za 16 GB pamięci. Podatki rządzą się swoimi prawami, ale i tak była to dobra cena w porównaniu do konkurencji.

lg nexus 4 crackedn pekniety potluaczony

Jednak Nexus 4 nie został pozbawiony ukrytych wad. Przeciwnie – na przestrzeni 3 lat pojawiło się ich sporo. Na początku model był niestabilny, często się restartował, pojawiały się problemy z Bluetoothem oraz – co ciekawe – w kalendarzu brakowało grudnia. Jednak Google szybko naprawiło te i kilka innych problemów wydając Androida 4.2.1 Jelly Bean. Stosunkowo ładna szklana obudowa lubiła pękać, a na deser aktualizacja 4.3 Jelly Bean niemalże zabijała Nexusa 4 – smartfon stracił na wydajności, przegrzewał się, a także potrafił wpaść w tzw. „bootlopa”.

lg nexus 4 android 5.1.1 lollipop

Jednak pojawił się KitKat i dzisiejsza Legenda zdecydowanie odżyła. Skoro już jesteśmy przy oprogramowaniu to warto wspomnieć, że oficjalne wsparcie dla Nexusa 4 już się skończyło na Androidzie 5.1.1 Lollipop. Jednak nie ma co płakać – od czego są magicy z chociażby XDA-Developers?

Tak oto dobiegamy do końca kolejnego odcinka Legend Androida. Dla wielu z Was ten smartfon jest z pewnością zbyt młody, aby zyskać to miano, ale pamiętajcie – często przedstawiam modele, które jestem pewny, że powinny zostać zapamiętane na dłużej. W takim razie wielu z Was jeszcze korzysta z Nexusa 4? Podzielcie się swoim doświadczeniem dotyczącym tego smartfonu, a także dajcie znać jakie modele chcielibyście zobaczyć w kolejnym odcinku. Propozycje tradycyjnie możecie też podsyłać na adres mailowy: [email protected]

Sprawdź najnowsze wpisy