Android-Statues

 

Dzisiaj można po raz kolejny zaśpiewać „Sto lat!” dla Androida. Dokładnie 8 lat temu Google, HTC, Qualcomm, Motorola i T-Mobile ogłosili partnerstwo oraz system, który dzisiaj posiada ponad 80-procent mobilnych urządzeń na rynku. W takim razie po odśpiewaniu tradycyjnej, polskiej piosenki przypomnijmy sobie jak był zapowiadany Robocik.

 

Dnia 5 listopada 2007 roku na zorganizowanej przez Google i inne firmy konferencji poznaliśmy Androida, a już tydzień później została zaprezentowana jego pierwsza wersja i wydano zestaw narzędzi dla deweloperów. Jednak Amerykański gigant – teoretycznie – miał ciężkie zadanie, aby zaistnieć na rynku.

 

erics schmidt google

 

W takim razie jak Google określało Androida? Eric Schmidt (ówczesny prezes) mówił:

 

„To partnerstwo pomoże uwolnić potencjał technologii mobilnych dla miliardów użytkowników na całym świecie. Świeże podejście do wspierania innowacji w branży telefonii komórkowej pomoże ukształtować nowe środowisko, które zmieni sposób dostępu do wymiany informacji w przyszłości. ”

„Dzisiejsza informacja jest bardziej ambitna niż „Google Phone”, o którym media spekulowały w ostatnich tygodniach. Naszym celem jest stworzenie potężnej platformy, która będzie zasilała tysiące różnych modeli telefonów.”

 

peter-chou-htc-one

 

Z kolei Peter Chou, ówczesny CEO HTC, również wiedział, co czeka Androida:

 

„Nasz udział w tym projekcie i integracja platformy Android w drugiej połowie 2008 roku pozwoli nam rozszerzyć ofertę urządzeń do nowej kategorii, która odmieni dotychczasową branże telefonii komórkowych i pozwoli spełnić oczekiwania użytkowników.”

 

2013 Consumer Electronics Show Highlights Newest Technology

 

Qualcomm także dołożył swoje trzy grosze następującymi słowami ówczesnego CEO (Paul E. Jacobs):

 

„Jesteśmy zaangażowani w rozwój i wydawanie odpowiednich zasobów, które umożliwią dobry start platformie i dadzą najlepsze doświadczenia użytkownikom urządzeń z naszymi układami.”

 

ed zander motoorola ceo

 

Nie mogło również zabraknąć wypowiedzi prezesa Motoroli, Eda Zandera:

 

„Motorola zamierza wykorzystać platformę Android, aby udostępnić bezproblemowe, połączone ze sobą usługi, które razem z bogatym doświadczeniem firmy pojawią się w przyszłych produktach Motoroli.”

 

Tak to wyglądało na początku. Duże obietnice ze wsparciem wielu doświadczonych firm. Jak to wygląda dzisiaj? Google spełniło swoje założenia związane z Androidem, Qualcomm wciąż jest uważany za jednego z najlepszych producentów mobilnych układów. Jednak Motorola nie jest już wolną firmą, a to samo może czekać również HTC.

 

Mimo wszystko możemy się cieszyć, że taki zawodnik jak Android istnieje na mobilnym rynku. Sporo on namieszał i bójka z iOS, a także z ówczesnym Windows Mobile oraz BlackBerry na dobre wyszła nam, konsumentom. Czy dzisiaj ktoś jest w stanie zagrozić pozycji Robocika? Osobiście nie sądzę. W takim razie która wersja Androida sprawiła według Was, że Google odniosło taki sukces?

 

 

źródło: trustedreviews

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.