ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
nienawidzimy Windows 11 22593 ok

Pożądana funkcja Windows 11 zapowiedziana! Czekam na nią od lat!

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Microsoft od momentu debiutu stara się wzbogacić Windows 11 o nowe funkcje. Służy temu program Insider, w którym użytkownicy mogą testować eksperymentalne możliwości platformy. Gigant z Redmond zastrzegał, że nie wszystkie trafią do finalnej wersji. Jednak ta pożądana funkcja Windows 11 pojawi się prawdopodobnie w systemie już jesienią! Chodzi o karty w Eksploratorze plików. To jednak nie koniec nowości, jakie zawarte są w trzech ostatnich buildach Windowsa 11, dostępnych do testów przez insiderów. Przyjrzyjmy się systemowi w wersjach 25136, 25140 oraz 25145.

Sprawdź też: Surface Pro 7 w super promocji! Wystarczy kliknąć!

Pożądana funkcja Windows 11 zapowiedziana

Wprowadzają aktualizację Windows 11 25136 Microsoft właściwie zapowiedział pojawienie się funkcji, na którą czeka niejeden użytkownik. Pożądana funkcja Windows 11 to karty w Eksploratorze Plików.

Zdarzyło Wam się otworzyć ten program kilkukrotnie w osobnych oknach, bo chcieliście zarządzać plikami i folderami np. przenieść zdjęcia lub dokumenty w inną lokalizację? U mnie to codzienność, która jest irytująca i obniża wrażenia z użytkowania systemu. Wprowadzenie kart, czy też zakładek rozwiązałoby ten problem i sprawiło, że bałagan w Menedżerze zadań byłby znacznie mniejszy. W tej chwili jedyny mój zarzut to taki – dlaczego tak późno Microsoft zabrał się za tak potrzebną funkcję!

To jednak nie koniec zmian w Eksploratorze plików. Pojawi się tu zaktualizowany panel nawigacyjny, który na co dzień widoczny jest po lewej stronie programu. Użytkownik będzie mógł w szybszy i łatwiejszy sposób skorzystać z pożądanych folderów, których często używa. Microsoft nie zapomniał także o dogodniejszym dostępie do chmury i usługi OneDrive. Warto zauważyć, że przydatne foldery zostały przeniesione z sekcji „Ten komputer”, aby ta była skoncentrowana na dyskach i ich pojemności.

Microsoft testuje także zmiany w Widżetach, które obecnie są mało przydatne. Jedyny widżet, na którego regularnie spoglądam to prognoza pogody na nadchodzące dni. Zdarza mi się też zerkać na kursy kryptowalut i notowania spółek z NasdaQ czy Dow Jones (które wcześniej dodałem). Jednak w tym obszarze brakuje widżetów firm trzecich. Taka opcja została już oficjalnie zapowiedziana na konferencji Build 2022 i prawdopodobnie trafi do Windowsa 11 już niebawem.

Teraz jednak Microsoft testuje bardziej dynamiczne widżety, które pojawią się w pasku zadań. Ich celem jest dostarczanie świeżych, zmieniających się „na żywo” informacji, wprost z obszaru, na który regularnie spoglądamy. Obecnie jedyny widżet, który wyświetla aktualne informacje na Pasku Zadań to wspomniany widżet prognozy pogody. To ma się zmienić i już niedługo pojawią się tu informacje finansowe (notowania akcji) czy np. wyniki meczów piłki nożnej. Microsoft chce też pokazać w tym obszarze nagłówki najważniejszych newsów ze świata. W ten sposób, użytkownik nie przegapi najważniejszych informacji, które dzieją się wokół niego i które przypiął jako widżety (z własnej woli). Warto jednak dodać, że testowana funkcja będzie dostępna początkowo dla niektórych Insiderów.

Mało istotną nowością dla naszego regionu jest zaktualizowanie pisma Euphemia. Czcionka będzie teraz bardziej czytelna, a jej renderowane znaki poprawione.

pożądana funkcja windows 11

W jednym z ostatnich wpisów dotyczących nowości Windowsa 11 opisałem opcję wyświetlania subskrypcji Microsoft 365. Taka funkcja pojawiła się wprost w Ustawieniach systemu. Wcześniej można to było zrobić jedynie na stronie internetowej. Teraz, Microsoft zamierza poszerzyć tę opcję dodając do niej monitorowanie subskrypcji OneDrive Standalone 100 GB. Windows 11 ma powiadomić użytkownika o zbliżającym się przekroczeniu przyznanego limitu. To bardzo dobry krok i kierunek, w jakim zmierza Microsoft. Profil użytkownika powinien zawierać wszystkie aktywne usługi Microsoftu i możliwość ich edytowania – na to przyjdzie nam jednak jeszcze długo poczekać.

Ważna zmiana obejmuje też Local Administrator Password Solution, który stał się natywną częścią systemu Windows. Program wzbogacono także o szereg nowych funkcji. W aplikacji użytkownik będzie mógł przykładowo dodać uprawnienia do jednostki organizacyjnej komputera, rozszerzyć schemat usługi Active Directory, dodać nowy obiekt zasad, edytować zasady lub je skonfigurować.

Poprawiono też działanie urządzeń brajlowskich. Microsoft położył nacisk na bardziej płynne przełączanie się Narratora z aplikacjami firm trzecich. Szczegółowe opcje znajdują się w sekcji: Ustawienia > Dostępność > Narrator > Braille.

Mniejsze poprawki i zmiany

Pożądana funkcja Windows 11 to nie jedyne zmiany. Microsoft zadbał też o mniejsze naprawy błędów. Podsumujmy najważniejsze z nich:

  • Niektóre komputery nie będą już wykrywane jako tablety, co powodowało błędne działanie Eksploratora plików. Nie zobaczymy też błędów o nazwie SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION oraz SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED. Microsoft naprawił też błąd występujący na Surface X związany z czarnym ekranem. Z kolei InventorySvc nie zużywa już dużo pamięci.
  • Eksplorator Plików, oprócz większej zapowiedzi doczekał się także poprawek. Przykładowo, naprawiono błędy: o kodzie 0x80070026, błędy kolorów aktywnej karty, problemy przeciągania kart i ich kolejności, pojawianie się artefaktów w podglądzie miniatur.
  • Naprawa problemów dotknęła też sekcję Ustawień, gdzie usunięto awarię w sekcji Bluetooth oraz Wi-Fi.
  • Na koniec warto wspomnieć o zredukowanych błędach Menedżera zadań związanych ze zmianą trybów (jasny/ciemny).

Źródło: microsoft

Sprawdź najnowsze wpisy