ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Dlaczego żałuję, że Apple zabił iPoda

Autor: Mateusz Jamroz Kategoria: Artykuły

Apple w ostatnim czasie powiadomiło swoich fanów, że kończą produkcję iPoda. To był smutny dzień, bo uważam, że iPody to naprawdę ciekawe urządzenia, które mogłyby przetrwać na rynku jeszcze dobrych kilka lat.

Apple oddaj iPoda

To nie jest tak, że już go nie kupicie, bo możecie kupić, ale tylko z drugiej ręki. Kategoria iPod zniknęła już nawet ze strony głównej Apple, więc chyba musimy pogodzić się z tym, że urządzenia już nie dostaniemy — przynajmniej z oficjalnego źródła. Na pewno posiadacze kilku urządzeń będą sprzedawać jeszcze nowe sztuki na popularnych portalach aukcyjnych. A ja powiem wam, że warto zainteresować się tą technologią mimo braku wsparcia.

Jak do tego doszło?

Cóż prawdopodobnie dlatego, że aplikacje streamingowe są coraz popularniejsze. Patrząc na to, że żaden iPod nie doczekał się obsługi sieci komórkowej, mogło doprowadzić do tego, że producent postanowił zrezygnować ze sprzedaży urządzeń. Natomiast gdyby iPod dostał obsługę sieci, iPhone miałby wewnętrzną konkurencję i doszłoby do technologicznego kanibalizmu. To sprowadza nas do wniosku, bo dziś telefony są wykorzystywane prawie do większości multimediów. Ja jednak będę stał murem za odtwarzaczem muzyki.

iPod był naprawdę spoko

Cóż sam byłem posiadaczem każdego możliwego modelu iPoda. Zmieniałem je zgodnie z potrzebami, a moja przygoda zaczęła się od iPoda Nano, który oferował doskonałą jakość muzyki, przystępną pamięć (jak na tamte lata). Później kupiłem iPoda Touch 1G, który swoją drogą był najlepszym urządzeniem do odtwarzania muzyki, grania w gry, a nawet do oglądania filmów. iPod pierwszej generacji oferował specjalnie przygotowany procesor dźwiękowy, który wzmacniał dźwięk w taki sposób, że ten wypełniał małżowiny uszne, sprawiając niesamowitą przyjemność, należy też pamiętać o jakości nagrań, które wrzucaliśmy na urządzenie, a iPody obsługiwały wszystkie możliwe, rozszerzenia audio. FLAC na iPodzie? Bez problemu! Ja wiem, ja wiem, że iPhone ma także taką obsługę.

To dlaczego autorze tak bronisz iPoda?

Z czasem, a może z wiekiem przychodzi potrzeba pewnego spokoju. Mając iPoda w kieszeni nikt, do nas nie zadzwoni, a my nie będziemy rozpraszać się masą powiadomień. Tak dla mnie to ogromny plus, jednak wyciszenie się gdzieś w plenerze w dzisiejszych czasach może graniczyć z cudem. iPod był idealnym narzędziem dla sportowców, jeśli pominiemy serię Touch. Dlaczego? Otóż wyświetlacze do tych urządzeń były wyjątkowo tanie, ich konstrukcja sama w sobie była wytrzymała, a niezwykle niska waga pozwalała trzymać urządzenie w kieszeni. iPod Schuffle nawet nie miał wyświetlacza i miał specjalny klips, dzięki któremu można było go przyczepić do ubrania i ten trzymał się naprawdę dobrze! Ogólnie wiem, że są specjalne akcesoria dla sportowców, jednak nie wyobrażam sobie jazdy na rolkach z iPonem w kieszeni, z kolei do dziś korzystam z iPoda Nano 7 generacji, który spełnia swoje zadanie idealnie. Tak, głównym zadaniem iPodów było i jest odtwarzanie muzyki, dlatego to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą dalej korzystać ze swojej biblioteki utworów. Każdy, kto ma w posiadaniu kolekcję muzyki np. na CD może ją bezproblemowo przenieść na urządzenie i korzystać ze swoich ulubionych płyt wszędzie! Ja wiem, że to brzmi archaiczne, jednak dla pewnej grupy odbiorców to może być plusem.

Czy wartko kupić iPoda?

ipod classic

To zależy, czego oczekujecie. Jeśli szukacie nowego urządzenia możecie spotkać się z problemem dostępności jeśli chodzi o oficjalne źródła. Niektóre iStory powinny jeszcze być w posiadaniu iPodów. Natomaist jeśli chcecie kupić używane urządzenie, nic nie powinno stać na przeszkodzie, ponieważ portale aukcyjne są pełne iPodów. Tak jak wspomniałem iPod to doskonały odtwarzacz muzyczny, który może być wykorzystywany do uprawiania sportu, albo chwili wytchnienia od powiadomień, które nas zalewają. Tu powinniście zastanowić się, którego iPoda wybrać. Jeśli chodzi o nowe urządzenia, wybór będzie niewielki, zapewne tylko iPody Touch. Z koli używanego znajdziecie nawet pierwszego iPoda, jednak ten będzie kosztował coraz więcej! iPod to także gratka dla kolekcjonerów. Pamiętajmy, że te straciły wsparcie dopiero w tym roku, więc zakup urządzenia można potraktować jako inwestycje na przyszłe lata, szczególnie jeśli celujemy w pierwsze modele. Ja w tym momencie zamierzam uciec sprzed komputera, zostawić telefon w domu i wybrać się na wycieczkę biorąc ze sobą tylko iPoda i portfel!

Sprawdź najnowsze wpisy