ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Microsoft Viva

Microsoft Viva to najbardziej irytująca usługa firmy – co to jest i jak ją wyłączyć?

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Ekosystem Microsoftu bardzo przypadł mi do gustu i z powodzeniem z niego korzystam od kilku lat. Żałuję, że gigant z Redmond ostatecznie zrezygnował z własnego systemu mobilnego, który dopełniłby środowisko. Nie wszystko jednak podoba mi się od producenta. Microsoft Viva to niezbyt popularna usługa, która poszerza kręgi odbiorców w przedsiębiorcach. Powiadomienia z tego obszaru na mojej poczcie doprowadzają mnie do szału i traktowałem je jak spam. O co chodzi?

Sprawdź też: Xiaomi Mi Band 6 najtaniej na rynku – z pewnego źródła!

Microsoft Viva – co to jest?

Jeśli jesteś zwykłym pracownikiem to Microsoft Viva może nie być Ci bliskie. Jest to bowiem platforma czy też środowisko do zarządzania i obsługi pracowników. Można stwierdzić, że to swoisty hub, który łączy takie obszary jak:

 • informacje, które przechodzą przez przedsiębiorstwo i z którymi powinien zapoznać się każdy pracownik,
 • wiedzę, która potrzebna jest do pracy – w tym aktualizacje polityki, nowości produktowe itp.,
 • zasoby firmy – wszelkie aktywa IT, jakie firma wypracowała w formie elektronicznej dostępne dla każdego,
 • wnioski pracowników np. w celu ulepszenia współpracy lub działalności przedsiębiorstwa.  
Microsoft Viva

Nikogo nie powinno dziwić, że Microsoft Viva to część ekosystemu Microsoft 365. W związku z powyższym, usługa bez problemu współpracuje z Teams czy Officem. To swoisty hub, który wspiera kulturę i organizację pracy i pomaga pracownikom w osiągnięciu najlepszych wyników. Usługa pozwala też wzmocnić produktywność i samopoczucie podwładnych. Zarządzający może przeglądać dane osobowe i wzorce pracy – wszystko to zabezpieczone w chmurze.

Warto wiedzieć, że Microsoft Viva składa się z pięciu filarów:

 • Viva Connections – jest to coś w rodzaju intranetu dla pracowników, który można połączyć z Teams. Dzięki temu obszarowi, pracownicy mają dostęp do najważniejszych zasobów firmy – mogą z nich korzystać za pomocą aplikacji Teams. Viva Connections to sposób na dostarczanie treści, nawet jeśli pracownicy nie logują się codziennie do SharePoint. Funkcja ta jest bezpłatna dla subskrybentów usługi Microsoft 365.
 • Viva Topics – umożliwia wykorzystanie wiedzy w pracy i porządkowanie treści w aplikacjach. Pozwala też identyfikować i rozpoznawać tematy w rozmowach i treściach. Tworzy swoiste klastry podzielone tematycznie, które można potem w łatwy sposób odszukać.
 • Viva Learning – obszar ten wzmacnia szkolenia pracowników i napędza wzrost organizacji. Jest to aplikacja wspomagająca nauczanie w organizacji. W programie pojawiają się kursy dla pracowników, które powinien przejść. Dostosowane są do konkretnej jednostki.
 • Viva Insights – wzmacnia kulturę i organizację pracy poprzez generowanie rekomendacji i wgląd w działanie firmy.
 • Viva Goals – służy wyznaczaniu celów danych zespołów i priorytetów firmy. W tym obszarze, grupy pracowników dostają odpowiednie zadania, które pozwolą zrealizować najważniejsze cele.

Microsoft Viva działa jako część usługi Microsoft 365. Jego okrojone funkcje obejmują tu:

 • Funkcję personal insights w Teams,
 • Dodatek Viva Insights i wbudowane sugestie w Outlooku,
 • Codzienny e-mail informacyjny,
 • Comiesięczny e-mail z podsumowaniem i osobisty pulpit nawigacyjny.

Zarządzający może wykupić dodatkowe opcje za minimum 4 USD na pracownika. Obejmują one między innymi:

 • Narzędzia menedżera dla wiodących silnych zespołów,
 • Narzędzia dla liderów, aby zobaczyć trendy w całym przedsiębiorstwie,
 • Niestandardowe narzędzia analityczne i akceleratory.

Microsoft Viva Sales

Oczywiście, Microsoft nie próżnuje i zamierza rozszerzyć usługę o nowe funkcje w tym Microsoft Viva Sales. Jest to usługa oparta na sztucznej inteligencji, która wspiera modernizację CRM. Nowa funkcja będzie działać z takimi platformami jak Salesforce, Zoho i Freshworks.

Microsoft Viva Sales łączy się bezproblemowo z pakietem Microsoft 365 – oznacza to dostęp do pakietu Office, Outlooka czy Teams. Narzędzia pozwalają oznaczać klienta i tworzyć jego profil zawierający najważniejsze dane. Można też udostępnić te informacje pracownikom wraz z rekomendacjami w czasie rzeczywistym, które pozwolą w łatwiejszy sposób zawrzeć umowę z klientem.

„Viva ma wiele różnych modułów, które są z nią powiązane, które są przeznaczone dla wszystkich pracowników w organizacji. Viva Sales to zupełnie nowe podejście do tego zagadnienia – nadal jest to doświadczenie pracowników, ale zdajemy sobie sprawę, że chociaż istnieje wiele rzeczy, które dotyczą wszystkich pracowników, każdy ma inną pracę w organizacji i ta praca jest specyficzna, z wkładami, wynikami, wydajnością, oczekiwaniami i oceną.”

– stwierdził Jared Spataro z Microsoftu.

Microsoft Viva mnie wkurza – jak wyłączyć usługę

Microsoft Viva potrafi objawiać się jako codzienne podsumowania w formie e-mailów, tego co się dzieje w organizacji. Bywa to naprawdę frustrujące. W moim przypadku, te zestawienia niczego nie wnosiły, ponieważ dotyczyły tylko przychodzącej korespondencji. W związku z powyższym wyłączyłem tę usługę w moim Outlooku. Jak to zrobić? Wykonaj kilka kroków:

 • Wejdź w Outlook,
 • Kliknij w Plik, a następnie wybierz „Zarządzaj dodatkami”,
 • Wyświetli się obszar zarządzania dodatkami. W kolumnie „włączone” odhacz dodatek, który chcesz wyłączyć, czyli Microsoft Viva.

Źródło: Microsoft, techradar, clearpeople

  Sprawdź najnowsze wpisy