ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Microsoft Dev Box

Microsoft Dev Box to świetne narzędzie dla twórców, ale nie jedyne od firmy

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Praca dewelopera jest specyficzna i wymaga pewnych umiejętności w branży IT. Związane jest to z przede wszystkim z tworzeniem, uruchamianiem i debugowaniem aplikacji. Bez tych procesów nie obejdzie się żadna praca w tej branży. Na pewno przydatne będą tu specyficzne narzędzia. Jednym z nich jest Microsoft Dev Box, który świetnie sprawdza się dla twórców programów w środowisku Windowsa. Nie jest to jedyne narzędzie, które Microsoft oferuje jako wsparcie dla kreatywnych deweloperów. Przyjrzyjmy się zatem, jak gigant z Redmond ich wspiera.

Sprawdź też: Surface Pro 7 w super promocji! Wystarczy kliknąć!

Microsoft Dev Box – świetne narzędzie dla twórców

Praca w branży IT jest specyficzna. Pracodawcy wiedzą, jak trudno pozyskać dobrze wykwalifikowanych pracowników w tym fachu. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej namieszała w tej materii, ponieważ rynek został zdominowany przez pracę zdalną lub ewentualnie hybrydową. Ten czas udowodnił, że deweloper może bez problemu pracować ze swojego domu. Jednak zmieniające się otoczenie, wymagania sprzętowe i stacje czy też obszary robocze, spowodowały, że potrzebne są coraz nowsze zasoby. Naprzeciw wychodzi tu firma z Redmond z narzędziem Microsoft Dev Box.

Microsoft Dev Box

Microsoft Dev Box to usługa oparta o rozwiązania chmurowe. Zapewnia twórcom gotowe do pracy stacje robocze, dzięki którym zespoły mogą pracować nawet w formie zdalnej. Narzędzie to skupia się na kodzie, który jest w tej pracy najważniejszy.

Jak zapewniają twórcy narzędzia:

„Dzięki Microsoft Dev Box zespoły programistów tworzą i utrzymują obrazy Dev Box ze wszystkimi narzędziami i zależnościami, których potrzebują ich programiści do tworzenia i uruchamiania aplikacji. Zespoły mogą dołączyć kod źródłowy aplikacji i kompilowane w nocy pliki binarne, umożliwiając programistom natychmiastowe rozpoczęcie działania i zrozumienie kodu bez konieczności długiego oczekiwania na ponowne kompilacje.”

– twierdzą twórcy Microsoft Dev Box.

Jego konfiguracja to zadanie dla przełożonych i dowódców zespołów. Jest to swoiste centrum dowodzenia, które dobrze zaprojektowane pozwala skupić się na właściwej pracy, jaką jest tworzenie aplikacji. Microsoft Dev Box zapewnia bezpieczeństwo, a także synchronizację z innymi usługami firmy np. Windows 365 do integracji Dev Boxów z usługami Intune i Microsoft Endpoint Manager. Stworzone środowiska mogą być ukierunkowane na dowolne prace programistyczne związane z Windowsem, urządzeniami mobilnymi, Internetem Rzeczy czy gier. Co ciekawe, można nawet tworzyć aplikacje wieloplatformowe dla systemu Linux! To wszystko jest dostępne z dowolnego miejsca, ponieważ mamy tu do czynienia z usługą w chmurze.

Niedługo będzie dostępna pierwsza wersja narzędzia, już można się na nią zapisać.

Inne rodzaje wsparcia dla deweloperów

Microsoft Dev Box

Chyba najpopularniejszymi narzędziami programistycznymi firmy z Redmond (poza Microsoft Dev Box) są: Visual Studio, GitHub i Azure. Wiele zespołów programistycznych wykorzystuje narzędzia takich gigantów, bo to dobra podstawa do kodowania i tworzenia aplikacji. Narzędzia Microsoftu są nieodzowne w kilku obszarach:

 • Bezpieczeństwo to podstawa – w dzisiejszym świecie, cyberataki to codzienność, która może uprzykrzyć życie branży IT. Narzędzia Microsoftu zapewniają identyfikację problemów, zanim naruszą one jakiekolwiek bezpieczeństwo twórców lub użytkowników aplikacji.
 • Doskonała współpraca z dowolnego urządzenia i miejsca – pandemia COVID-19 nauczyła branżę IT, że praca z dowolnego miejsca może być równie efektywna, co w trybie stacjonarnym. Gdy zespoły są rozproszone, potrzebne są narzędzia, które połączą ludzi, wesprą tłumaczenie i zapewnią im interakcje. To wszystko musi być także bezpieczne i zapewnić najlepsze wrażenia z użytkowania.
 • Produktywność i efektywność pracy – czas jest niezwykle ważny w każdej pracy, a reagowanie na zmieniające się otoczenie to duże wyzwanie. Narzędzia Microsoftu zapewniają dobrą organizację pracy i możliwość skupienia się na kodzie, a nie na innych „rozpraszaczach”.

Przykłady nowoczesnych narzędzi dla programistów to między innymi:

 • GitHub i jego funkcja Copilot, która umożliwia szybsze pisanie kodu przy mniejszym nakładzie pracy. Z kolei Codespaces to środowisko programistyczne w chmurze, które sprawdza się w przypadku aplikacji internetowych lub natywnych, interfejsów API lub programowania zaplecza. Github zawiera też opcję Advanced Security, która proaktywnie chroni przed wyciekami.
 • Azure Load Testing to nowa funkcja platformy Azure, która pomaga zespołom w niezawodnym testowaniu i osiąganiu celów dotyczących skali i wydajności.
 • Visual Studio 2022 – w tej wersji Microsoft sprawił, że znajdowanie w plikach jest szybsze. Twórcy poprawili też wydajność w kilku kluczowych obszarach. Nowa wersja zawiera lepsze wieloplatformowe narzędzia do tworzenia aplikacji oraz najnowsze możliwości narzędzi do C++ i C++20.

Wszelkie nowości dla programistów i deweloperów zostały pokazane na niedawnej konferencji Build 2022. Skupiła się ona przede wszystkim na udogodnieniach dla twórców. Microsoft zapowiedział tu między innymi:

 • Usprawnienia dla deweloperów w Microsoft Store w tym ulepszenia monetyzacji i sprawniejsze reklamowanie aplikacji,
 • Ulepszenia w platformach WinUI 3 i Windows App SDK,
 • Wsparcie dla deweloperów budujących aplikacje w sieci (tzw. Progressive Web Apps),
 • Wsparcie dla narzędzi ARM np. .NET, C++, Terminal Windows.

Łatwiejsza, przyjemniejsza i wydajniejsza praca deweloperów to lepsze jakościowo aplikacje dla użytkowników. Miejmy nadzieję, że takich programów zobaczymy niebawem od groma w Sklepie Microsoft.

Źródło: microsoft

  Sprawdź najnowsze wpisy