Urządzenia Microsoft Surface w 2022 roku

Microsoft Surface ma już 10 lat. Obok tych urządzeń nie przejdziesz obojętnie!

6 minut czytania
Komentarze

Microsoft to niekwestionowany gigant technologiczny, który znany jest przede wszystkich z Windowsa. Standardowi użytkownicy kojarzą go z pewnością także jako producenta pakietu biurowego Office, bez którego trudno funkcjonować w pracy. Jednak jedynie wytrawni obserwatorzy branży wiedzą, że gigant z Redmond ma w swojej ofercie urządzenia Microsoft Surface. W Polsce nie są one zbyt popularne, ponieważ standardowy klient woli w tej samej cenie (a nie są one tanie!) kupić sprzęt od Apple z mniej awaryjnymi systemami iOS i macOS. Nie zmienia to faktu, że Microsoft Surface to świetne urządzenia, które są już z nami na rynku 10 lat! Czas ten okres podsumować.

Sprawdź też: Surface Pro 7 w super promocji! Wystarczy kliknąć!

Microsoft Surface na rynku przez 10 lat

Urządzenia Microsoft Surface w 2022 roku

Microsoft Surface to seria urządzeń „komputerowych” – przede wszystkich laptopy i tablety z ekranami dotykowymi. Większość z nich (oprócz Surface Duo), działa na systemie Windows. 18 czerwca 2012 roku mogliśmy zobaczyć pierwsze urządzenie z linii Microsoft Surface, w sklepie pojawiło się w październiku. Był to tablet z Windowsem RT – Surface. Nikt chyba nie spodziewał się wtedy, że Surface stanie się naprawdę gigantyczną marką, skupiająca sprzęt z najwyższej półki. Momentem przełomowymi dla historii tych urządzeń było wprowadzenie w 2015 roku Surface Booka – pełnoprawnego laptopa z odłączanym ekranem. To była technologia, jakiej wtedy nie miał nikt. Ważnym wydarzeniem było też zaprezentowanie standardowego laptopa o nazwie Surface Laptop – w czerwcu 2017 roku.

Dziś na rynku mamy naprawdę wiele różnych urządzeń Microsoft Surface np.:

  • Surface Laptop,
  • Surface Studio,
  • Surface Book,
  • Surface Duo,
  • Surface Earbuds i Surface Headphones.

Ostatnie urządzenia, jakie zostały zapowiedziane przez Microsoft 22 września 2021 r. to Surface Pro 8, Surface Duo 2 i Surface Laptop Studio. Tą niesamowitą markę czeka świetlana przyszłość. Jednak mam nadzieję, że Microsoft bardziej zadba o integralność oprogramowania z hardwarem. Z tym w przeszłości bywało różnie, a jakiekolwiek większe „czkawki” nie powinny mieć miejsca. Kolejnych zapowiedzi Microsoft Surface można spodziewać się jesienią tego roku.

Najlepsze i najgorsze urządzenia z serii Microsoft Surface

Surface Duo

Microsoft Surface Duo 2 2021

Surface Duo to nietypowe urządzenie z dwóch względów. Po pierwsze, jest to smartfon z dwoma ekranami. Po drugie, sprzęt Microsoftu działa na… Androidzie! Te dwie jego cechy sprawiły, że w Internecie było o nim głośno. Niestety pierwsza wersja urządzenia nie porwała tłumów. Gigant z Redmond nie zoptymalizował oprogramowania na najwyższym poziomie i często można było zobaczyć dziwne błędy w przypadku multitaskingu. Ponadto, urządzenie zawiera jeden, wątpliwej jakości aparat, co odbiega od standardów rynkowych.

Dużo krytyki na początek, ale amerykańska firma odrobiła lekcję w przypadku Surface Duo 2. Mogę śmiało stwierdzić, że jest to jedno z lepszych urządzeń Microsoft Surface. Wszystkie aplikacje usługi Microsoft 365 działają tu świetnie. Napisanie artykułu w Wordzie czy przygotowanie prezentacji w PowerPoincie nie powinno stanowić żadnego wyzwania. Co wyróżnia urządzenie, to wspomniany przeze mnie multitasking.

Przykładowo na jednej części wyświetlacza można otworzyć dokument, na drugiej maila i przeglądarkę internetową – w ten sposób łatwiej i szybciej się pracuje. Microsoft posłuchał użytkowników i umieścił aż 3 sensory aparatu, które odpowiadają za lepszą jakość zdjęć niż w przypadku poprzednika. Świetną nowością jest zakrzywienie na ekranach, które pozwala podejrzeć powiadomienia, jak smartfon jest zamknięty. Jeśli mogę się do czegoś przyczepić to brak ładowania bezprzewodowego, co przy dzisiejszych standardach nie powinno mieć miejsca. Mam nadzieję, że Surface Duo 3 załatwi ten problem.

Surface Book

Błędy na urządzeniach Microsoft - Surface Book 2

Celowo nie podzieliłem tego akapitu na dwie sekcje: najlepszych i najgorszych urządzeń, ponieważ nie mogłem się zdecydować, gdzie umieścić kolejne urządzenie: Surface Book. Idea sprzętu jest świetna – Microsoft stworzył pełnoprawnego laptopa, od którego można odłączyć ekran i cieszyć się funkcją tabletu. Faktycznie, jako użytkownik Surface Booka 2, korzystałem z tej możliwości i sprawiało mi to frajdę.

Niestety, Microsoft miał duży problem z oprogramowaniem sprzętu, które naprawdę dawało się we znaki w czasie użytkowania. Najgorsze było to, że łatanie bugów zajęło firmie miesiące. Urządzenia zostały zrobione z najwyższej jakości materiałów premium, a części były idealnie spasowane. Niestety, idea szpary między ekranem a klawiaturą to strzał w stopę. Urządzenie nie nadawało się do transportu – w moim pękło szkło. Microsoft miał naprawdę dobry pomysł na urządzenie premium, ale doświadczenie użytkownika było niezadowalające. Potwierdza to sama firma, która ostatecznie po trzech wersjach Surface Booka, postanowiła ubić serię i zastąpić ją Surface Laptop Studio.

Surface Laptop

microsoft surface laptop 4 recenzja test

Surface Laptop to standardowy laptop z Windowsem. To urządzenie można porównać do MacBooków od Apple. Mamy tu bowiem do czynienia z hardwarem i softwarem od jednego producenta. Jest to naprawdę świetny sprzęt do codziennego użytku, pracy, nauki a nawet grania. Oprogramowanie działa tu dobrze – Microsoft wykonał świetną robotę, a co roku dostajemy kolejne wersje sprzętu ze zaktualizowanymi parametrami. Jeśli ktoś ma zasobny portfel i nie lubi macOS, to Surface Laptop będzie idealny.

Surface Studio

Urządzenia Surface w 2022 roku

Surface Studio to dziwne urządzenie i gdybym miał je wrzucić, do którejś z kategorii to byłoby to najgorsze urządzenie z tej linii. Jest to zdecydowanie sprzęt niszowy, składający się z wielkiego ekranu, na którym można pracować w sposób standardowy, ale też rysować, malować i bawić się w architekta. Wyświetlacz sprzętu jest dość elastyczny, dzięki czemu bez problemu można się o niego opierać. Ostatnia jego wersja pojawiła się w 2018 roku. Nie wiadomo, czy Microsoft przypadkiem nie ubił tak bardzo specyficznej serii – płakać za nią nie będę.

Surface Neo

Surface Neo Windows 10X dla jednego ekranu

Na koniec urządzenie, które nie istnieje, a o którym krążą już legendy. Sprzęt ten miał zadebiutować z Windowsem 10X, a więc już rok temu. Urządzenie to miało być większą wersją Surface Duo, czyli tabletem z dwoma ekranami. Według plotek, sprzęt nie ukazał się na rynku przez pandemię COVID-19, a ostatecznie Microsoft zdecydował się ubić projekt. Niektóre źródła wskazują, że gigant z Redmond zdecydował się na przeprojektowanie urządzenia. W tym momencie idealnym systemem na ten sprzęt byłby Windows 11 SE. Liczę, że Neo ostatecznie ujrzy światło dzienne, ponieważ jest to bardzo intrygujące urządzenie z linii Microsoft Surface.

Źródło: windowscentral

Motyw