ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Życie pozaziemskie kosmici

Życie poza Ziemią – gdzie go szukać? Naukowcy wskazują na kilka lokalizacji

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Życie poza Ziemią – gdzie go szukać? Odpowiedź na to pytanie z początku może wydawać się trudna, jednak naukowcy od lat doskonale wiedzą, które obszary kosmosu mogą je skrywać. Wystarczy przyjrzeć się temu, co dzieje się obecnie na Marsie. Powierzchnię Czerwonej Planety eksploruje kilka łazików, które szukają mikroorganizmów i śladów wody, która może znajdować się pod skorupą ciała niebieskiego. Jednak Mars budzi taką ekscytację, ponieważ jest bardzo blisko Ziemi. Inne, tajemnicze obszary Układu Słonecznego są niemniej interesujące. Naukowcy badają też egzoplanety, krążące wokół gwiazd podobnych do Słońca. Tam może kryć się życie pozaziemskie. Oczywiście mam na myśli organizmy mikrobiologiczne, a nie rozwinięte formy cywilizacji, których w bliskim obszarze Ziemi nie ma.

Sprawdź też: iPhone SE 2020 w rewelacyjnie niskiej cenie! Warto kliknąć!

Życie poza Ziemią – gdzie go szukać?

Wbrew pozorom, Układ Słoneczny jest tak duży, że naukowcy wciąż nie zbadali jego zakamarków. Mogą jedynie oglądać planety za pomocą teleskopów, co jest niewystarczające. Wiele ciał niebieskich znajduje się kilka bądź kilkanaście lat drogi od Ziemi, co stanowi duży problem w ich ewentualnej eksploracji i dogłębnym zbadaniu.

Księżyc Jowisza – Europa

Księżyc Europa

Takim ciałem niebieskim jest jeden z księżyców Jowisza o nazwie Europa. Naukowcy sądzą, że tam znajduje się jakieś życie – przynajmniej to mikrobiologiczne. NASA jest wręcz tego pewna, ponieważ w 2025 roku ma wystartować misja skierowana do Europy. Europa Clipper to statek kosmiczny, który okrąży księżyc Jowisza prawie 50 razy i zbierze dane na temat tego, co się dzieje na powierzchni obiektu. Tam można oczekiwać ekscytujących zjawisk.

Naukowcy twierdzą bowiem, że pod skorupą ciała, znajdują się gigantyczne oceany w formie płynnej, które prawdopodobnie wyrzucają parę wodną nad powierzchnię. Skoro mowa o ocenach, uczeni sądzą, że tam może znajdować się życie poza Ziemią – chociażby w jakieś mikrobiologicznej formie. Badacze uważają, że Europa może zawierać trzy elementy niezbędne do powstania życia: wodę, źródło energii i związki organiczne.

Niestety, zanim statek kosmiczny dotrze do Europy minie 6 lat. Pierwszych, rewolucyjnych informacji na temat księżyca można oczekiwać nie wcześniej niż w 2031 roku.

Warto dodać, że podobnym księżycem jest pod tym względem naturalny satelita Saturna – Enceladus, który również może ukrywać płynną wodę pod powierzchnią.

Planety karłowate

życie poza ziemią planety karłowate

Istotnym miejscem, które może skrywać życie poza Ziemią są planety karłowate. Naukowcy powinni dokładnie zbadać obszar, który znajduje się za Neptunem w tzw. Zewnętrznym Układzie Słonecznym. Zobaczymy tam takie planety karłowate jak Pluton czy MakeMake. Znajdują się one w obszarze przed pasem Kuipera. Ten z kolei może skrywać kolejne tego typu ciała niebieskie, a jednym z nich jest Eris. Planety karłowate mogły być przechwycone z innych układów, a więc mogą skrywać naprawdę interesujące dla nas informacje. Co ciekawe, niektórzy naukowcy uważają, że tu znajduje się legendarna, dziewiąta planeta Układu Słonecznego. Ona również stanowi obiekt zainteresowań badaczy, ponieważ ciało to może być lodowym olbrzymem podobnym do Neptuna.

Niestety, dotarcie z jakąkolwiek sondą w te obszary, jest poza zasięgiem dzisiejszych możliwości technologicznych.

Egzoplanety – trudne do wykrycia i zbadania

Skaliste egzoplanety

Egzoplanety to ciała niebieskie, które znajdują się poza Układem Słonecznym. Naukowcy odkrywają je zazwyczaj poprzez badanie sygnałów tranzytowych światła. Na tej podstawie są w stanie określić najważniejsze parametry możliwych ciał niebieskich. To niestety za mało, aby stwierdzić, czy znajduje się tam życie poza Ziemią. Skoro żadna sonda nie jest w stanie dotrzeć do Zewnętrznych peryferiów Układu Słonecznego, trudno oczekiwać, że jakakolwiek dotrze do innego układu. Przykładowo planeta TOI-674 b oddalona jest o 110 lat świetlnych od Ziemi. Naukowcy za pomocą badań stwierdzili, że w jej atmosferze znajduje się para wodna. To jednak za mało, a weryfikacja tych odkryć jest niemożliwa.

Z drugiej strony, naukowcy oczekują znacznie większych możliwości nowoczesnych teleskopów, które będą mogły wychwycić np. procesy fotosyntezy w kosmosie. Takie procesy mogłyby sugerować istnienie życia na danej planecie. W najbliższym czasie można oczekiwać nowych danych z teleskopu Jamesa Webba.

Strefy nadające się do zamieszkania

Astronomowie potwierdzili istnienie ponad 4900 egzoplanet. Jednak tak naprawdę jest ich znacznie więcej – są to nie miliardy, a biliony planet w kosmosie. Trudno poszukiwać życia w tak dużym obszarze, dlatego naukowcy muszą go zawęzić z pomocą koncepcji „strefy nadającej się do zamieszkania”. Jest to odległość orbitalna od gwiazdy, w której temperatury potencjalnie umożliwiłyby tworzenie się ciekłej wody na powierzchni planety. W takim wypadku spełnione musiałyby być też inne warunki np. stabilna gwiazda i odpowiednia atmosfera. Naukowcy skupiają badania na tych ciałach, na których szanse znalezienia życia są największe.

Z drugiej strony, warto pamiętać, że to, że planeta leży w strefie nadającej się do zamieszkania, niekoniecznie oznacza, że ​​jest w stanie podtrzymywać życie. Na pewno jest coraz więcej dowodów na to, że życie pozaziemskie ma szansę istnieć wokół gwiazd podobnych do Słońca, aniżeli wokół karłów. Sądzę, że w ciągu 10 lat, naukowy odkryją pierwsze organizmy w kosmosie.

Źródło: nasa, aasnova

Sprawdź najnowsze wpisy