ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
xiaomi mi 9t

Xiaomi Mi 9T po trzech latach od premiery – jak radzi sobie dziś ten wyjątkowy smartfon?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Artykuły

W czerwcu tego roku minęły trzy lata od premiery Xiaomi Mi 9T. Smartfon od momentu pojawienia się w sklepach zbierał bardzo pozytywne opinie wśród użytkowników, ale czy przetrwał próbę czasu? Jak Xiaomi Mi 9T radzi sobie po trzech latach od rynkowego debiutu?

Xiaomi Mi 9T po trzech latach wciąż się podoba i nie pozwala narzekać na wykonanie

xiaomi mi 9t

Z Mi 9T zacząłem korzystać w czerwcu 2020 roku i wciąż uważam, że to smartfon, który fenomenalnie się prezentuje. Tylny panel mieniący się na różne odcienie niebieskiego koloru, wąskie ramki i brak jakichkolwiek wcięć w ekranie uzyskany dzięki zastosowaniu wysuwanej przedniej kamerki – to zdecydowanie może się podobać. Uwagę przyciąga przycisk włączania urządzenia w kontrastowym, czerwonym kolorze. W czarnym Mi 9T podobny zabieg zastosowano również w obramowaniu jednego z obiektywów aparatów. Warto wspomnieć, że smartfon można było również kupić w kolorze czerwonym.

xiaomi mi 9t

Trudno zarzucić smartfonowi od Xiaomi coś w kwestii jakości wykonania. Urządzenie sprawia wrażenie solidnego i takie też jest w rzeczywistości. Telefon wielokrotnie upadał mi na podłogę lub chodnik i nic nigdy mu się nie stało, choć tu trzeba zaznaczyć, że zawsze był w ochronnym etui i miał szkło hartowane. Świetnym rozwiązaniem w Mi 9T jest wspomniana już wysuwana kamerka, która w dodatku podświetla się przy uruchamianiu. Po dwóch latach korzystania z telefonu mechanizm działa prawidłowo. Niestety z jakichś powodów producenci zrezygnowali już z wysuwanych aparatów do selfie.

Czasu nie da się oszukać – Mi 9T nie jest dziś demonem prędkości

xiaomi mi 9t

Po pewnym czasie używania smartfona działa on wolniej, niż na początku. W przypadku Mi 9T różnice były jednak na tyle subtelne, że można było odnieść wrażenie, iż po kilkunastu miesiącach używania telefonu działa on praktycznie tak samo szybko. Czar pryskał, gdy brałem jednocześnie ten smartfon Xiaomi i któryś z nowszych, nawet tańszych telefonów, który np. akurat testowałem. Zauważałem wtedy niewielką, choć jednoznaczną różnicę w szybkości wykonywania poszczególnych procesów na niekorzyść Mi 9T.

xiaomi mi 9t

W ostatnich kilku miesiącach smartfon jeszcze nieco zwolnił – sporadycznie zdarzają się przycięcia, co kilka tygodni aplikacja zawiesi się tak, że konieczny jest restart telefonu. Wciąż jednak z Mi 9T da się normalnie korzystać i przez zdecydowaną większość czasu jest on niezawodny. Po dwóch latach korzystania z tego modelu muszę jednak częściej zwracać uwagę na ładowanie urządzenia. Akumulator o pojemności 4000 mAh nie powala, szczególnie że nie gwarantuje już takiego czasu pracy, jak na początku.

xiaomi mi 9t

Choć od premiery smartfona minęły już trzy lata, wciąż przyzwoicie wypadają jego aparaty. Doskwierać może jednak brak trybu makro, który dziś w telefonach za podobne (jak również mniejsze) pieniądze jest raczej standardem. Co z aktualizacjami? Mi 9T zatrzymał się na Androidzie 10, MIUI 12.0.4 oraz na poprawkach bezpieczeństwa ze stycznia 2021 roku. Szału więc nie ma, jak to zwykle z aktualizacjami w smartfonach z Androidem bywa.

Wnioski po trzech latach od premiery Xiaomi Mi 9T

xiaomi mi 9t

Xiaomi Mi 9T okazał się na tyle dobrym smartfonem, że długo trzymał swoją wartość na rynku. Gdy kupowałem go rok po premierze, ceny były niemalże identyczne, jak w momencie, gdy telefon debiutował w sklepach. O ile w przypadku iPhone’ów nie jest to niczym zaskakującym, to już jeśli chodzi o smartfony z Androidem, nie zdarza się dosyć często.

Tym telefonem Xiaomi udowodniło dwie rzeczy: po pierwsze, że za ok. 1500 zł spokojnie można kupić smartfon, który będzie działał świetnie i sprawdzi się w ogromnej większości typowych zastosowań. Po drugie, że chińscy producenci potrafią tworzyć naprawdę dopracowane urządzenia, którym trudno zarzucić cokolwiek poważnego.

xiaomi mi 9t

Xiaomi Mi 9T po trzech latach od premiery wciąż robi bardzo pozytywne wrażenie i spokojnie można nadal z niego korzystać. Nie da się jednak ukryć, że telefon nie jest już tak szybki, jak niedługo po rynkowym debiucie. Szczególnie jeśli intensywnie z niego korzystaliśmy, mamy na nim sporo aplikacji i danych.

Jeśli chcecie poznać więcej faktów na temat omawianego smartfona, odsyłamy do naszej recenzji Xiaomi Mi 9T, która ukazała się w 2019 roku. Na naszym portalu znajdziecie również informacje o tym, jak Mi 9T radził sobie trochę ponad rok po premierze.

Sprawdź najnowsze wpisy