ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
telewizja publiczna kłamie tvp kolejne 2 mld zł

[SPT #214] Telewizja publiczna kłamie, a TVN ogłupia? Młody widz ma dość!

Autor: Adam Lulek Kategoria: Artykuły

Wakacje i lato zbliżają się wielkimi krokami. Jeśli w te bardzo długie dni i krótkie noce, nie mieliście okazji zajrzeć na najlepszy portal o nowych technologiach, to czas to nadrobić. W kalendarzu jest niedziela, a więc pora na kolejną odsłonę SPT – subiektywnego podsumowania tygodnia. Najważniejszym wydarzeniem tygodnia była konferencja Apple. Jednak najbardziej zaintrygowały mnie: telewizja publiczna i komercyjna – młodzi ludzie mówią NIE programom telewizyjnym.

Sprawdź też: iPhone SE 2020 w rewelacyjnie niskiej cenie! Warto kliknąć!

Pochwała

Cyberpunk: Edgerunners zapowiedziane. CD Projekt nie ma ostatnio dobrej passy. Wycena giełdowa spadła poniżej 100 zł za akcje, a kolejne domy maklerskie i banki obniżają rekomendacje dla spółki. Ostatnia to ta od Bank Of America z wyceną na poziomie 55 zł za akcję. Nic dziwnego, skoro według analityków, jakakolwiek nowa gra od polskiego studia może pojawić się dopiero w 2026 roku. Czas oczekiwania na ten okres z pewnością umili serial stworzony w uniwersum Cyberpunka 2077. Cyberpunk: Edgrunners to serial składający się z dziesięciu odcinków, który trafi na Netflix. Oczywiście mamy tu do czynienia z kreskówką, ale nie byle jaką. Na pierwszych zwiastunach widać, że animacje są najwyższej klasy. Pozostaje pytanie, czy grafika dotrzyma kroku fabule. Liczę, że to będzie tak dobre jak Arcane od Riot, które z marszu stało się hitem Netflixa. We wrześniu 2022 roku serial zadebiutuje na małych ekranach.

Misja Artemis to wydarzenie, jakiego nie było w XXI wieku. Ostatnie i jedyne lądowanie ludzi na Księżycu miało miejsce w 1969 roku. Od tego czasu technologia poszła znacząco do przodu, a media są zdominowane przez portale internetowe i społecznościowe. W XXI wieku świat nie doświadczył żadnego istotnego wydarzenia w kosmosie, ale to może się niedługo zmienić. W 2025 roku bowiem NASA zamierza wysłać na Księżyc ludzi w misji Artemis. Stanom Zjednoczonym bardzo zależy, aby potwierdzić tym wydarzeniem swoją dominację w kosmosie. Co ciekawe, astronauci mają zostać na powierzchni satelity przez kilka dni. Misja Artemis jest jedynie przystankiem i próbą, jaka czeka naukowców, żeby opracować bezpieczny lot ludzi na Marsa. Wyobraźcie sobie, jak wielkie to będą wydarzenia w dobie mediów społecznościowych. Nie zdziwię się, jak pojawią się transmisje na YouTube czy TikToku.

Młodzież rezygnuje z telewizji. W dobie mediów społecznościowych i portali internetowych, telewizja powoli przechodzi do lamusa. Dotyczy to zwłaszcza młodych ludzi, którzy przyzwyczajeni są do oglądania wybranych treści o dowolnych porach dnia. Takie możliwości dają serwisy streamingowe i wszelkie usługi VOD. Nic więc dziwnego, że oglądanie telewizji stało się nieatrakcyjne. Do tego należy dodać naprawdę kiepskiej jakości treści oferowane przez stacje. Ponadto, programy informacyjne są do bólu nierzetelne i nie dostarczają newsów w sposób obiektywny. To wszystko to przepis na katastrofę i odejście od tradycyjnego oglądania programów telewizyjnych. Jeśli młodzi ludzie nie chcą oglądać telewizji, to jak dorosną to to się nie zmieni. Ich pociechy zapewne też nie skorzystają z tego medium. Telewizja musi przejść rewolucję, jeśli chce zawalczyć o widza. Póki co, robi wszystko, aby zniechęcić go do siebie. Telewizja publiczna serwuje nam kłamliwe Wiadomości, które są istnym kabaretem. Z kolei TVN ogłupia ludzi poprzez np. „Mask Singer”, który jest najgłupszym programem, jaki widziałem gdziekolwiek i kiedykolwiek.

Krytyka

Nowości od Apple na WWDC 2022. Niekwestionowanie najważniejszym wydarzeniem mijającego tygodnia była konferencja WWDC od Apple. Poznaliśmy wówczas nowości, jakie trafią na systemy operacyjne firmy, a także kilka nowości w kwestii hardware’owej. Nieoczekiwanie zadebiutował procesor M2, który trafi do odświeżonego MacBooka Air. Apple pokazało też nowy ekran blokady, który pojawi się w iPhone’ach – ten obszar w końcu wygląda tak, jak powinien. Uporządkowane zostały też powiadomienia, przez co są bardziej czytelne. Bardzo spodobała mi się funkcja Live Activities, która również pojawi się na zablokowanym wyświetlaczu. Wśród nowości nie zabrakło odświeżonego CarPlay. Apple pokazało różne rozwiązania tej technologii, pytanie jednak brzmi – który producent aut zdecyduje się na jej wdrożenie. Z tym może być problem. Najbardziej wyśmianą funkcją jest użycie kamery iPhone’a do FaceTime na laptopie. Jednak najbardziej nie spodobała mi się możliwość opóźnionych płatności w Apple Pay Later. Nowości w macOS Ventura również nie zaskoczyły pozytywnie. Warto pamiętać, że wiele z funkcji nie trafi do polski (np. nowe mapy), ponieważ Apple traktuje nasz rynek po macoszemu. Mimo, że niektóre nowości mnie urzekły, to jednak konferencja była nudna i nie pokazano niczego, co wzbudziłoby mój ogromny entuzjazm.

Izera – czyli gruszki na wierzbie. Izera to niesamowity projekt polskiego samochodu elektrycznego, który miałby stać się hitem na miarę „malucha” w PRLu. Polskie władze zapowiadały, że pierwszy pojazd zjedzie z taśmy produkcyjnej w 2024 roku. Niestety, ten termin wydaje się być bardzo zagrożony, a wręcz nierealny. Nadal nie wiadomo, na jakiej platformie miałby się opierać samochód i kiedy byłby produkowany. Podobno na drodze do budowy fabryki miał stanąć las, który ze względów ekologicznych nie może zostać wycięty. Ponadto, ElectroMobility Poland twierdzi, że z powodu wojny na Ukrainie, musi wykonać dodatkowe analizy dotyczące projektu samochodu i ewentualne przemodelowania niektórych założeń. Takie postulaty nie wróżą dobrze projektowi, a przynajmniej rychłemu startowi produkcji aut.

Sprawdź najnowsze wpisy